مشاهده دارایی سهام عدالت sahamedalat.ir
آزادسازی سهام عدالت samanese.ir
اخبار کرونا
اخبار مجلس
قیمت خودرو
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
سامانه سجام بورس sejam.ir
سامانه فروش ایران خودرو esale.ikco.ir
سامانه فروش سایپا saipa.iranecar.com
سامانه امتا ecsw.ir
اخبار فرهنگیان

پشت پرده لفاظی های ترامپ علیه ایران در عراق

درحالی که کشورهای مختلف درگیر جنگ طاقت فرسایی با ویروس کرونا هستند، رئیس جمهور آمریکا در توئیتی ایران را به جنگ نظامی تهدید کرده است!

درحالی که کشورهای مختلف درگیر جنگ طاقت فرسایی با ویروس کرونا هستند و تقریبا همه توان خود را پای مقابله با این ویروس آورده اند، رئیس جمهور آمریکا در توئیتی ایران را به جنگ نظامی تهدید کرده است! موضوعی که البته به صراحت با مخالفت یک ژنرال ارتش آمریکا و فرمانده نیروهای این کشور در عراق مواجه شده است.

این درحالی است که روزانه رسانه های آمریکایی گزارش های متعدد از میزان بالای مرگ و میر در این کشور بر اثر کرونا و نیز کمبود شدید لوازم بهداشتی و پزشکی منتشر می کنند. با این حال براساس گزارش ها، حلقه مشاوران نزدیک به «دونالد ترامپ» به او پیشنهاد داده اند که برای انحراف افکار عمومی از این بحران، دست به ماجراجویی جدید در عراق بزند به نحوی که ایران را درگیر یک جنگ و درگیری نظامی کند.

ترامپ در توئیت چند روز پیش خود مدعی شده بود: «بر اساس اطلاعات و باور، ایران یا گروه‌های وابسته به آن در حال برنامه‌ریزی حمله‌ای غافلگیرکننده علیه نیروها یا تاسیسات آمریکا در عراق است. اگر چنین اتفاقی بیفتد، ایران هزینه بسیار سنگینی خواهد پرداخت.» این جملات دقیقا مشابه کلماتی است که او پس از دستور برای ترور سردار سلیمانی به کار برد و بعدا با انتقاد شدید سناتورها و رسانه های مطرح آمریکا مواجه شد. (بیشتر بخوانید)

با این حال در مقابل این تلاش های جنگ طلبانه، یک ژنرال آمریکایی که فرمانده حدود 6 هزار نیروی این کشور در عراق است، بلافاصله در یادداشتی برای نیویورک تایمز درباره هرگونه جنگ افروزی علیه ایران به کاخ سفید هشدار داد. صراحت «رابرت پی وایت» تاآن جا بود که برخی رسانه های آمریکایی او را «شجاع» توصیف و پیش بینی کردند که او سمتش را در عراق از دست بدهد. او در یادداشت خود نوشته بود که «چنین اقدامی می‌تواند تقابل خونین و مخرب در منطقه و همچنین جنگ احتمالی با ایران را در پی داشته باشد.»

با توجه به اتفاقات اخیر منطقه و لفاظی های ترامپ علیه ایران، رسانه ها، تحلیل گران و اندیشکده های غربی و اروپا به ارزیابی و بررسی دلایل این تهدیدها و لفاظی ها پرداخته اند که خلاصه این تحلیل هارا درپنج بخش زیر می خوانید.

 
پشت پرده پیشنهاد جنگ افروزی در منطقه چه کسانی هستند؟
براساس گزارش رسانه های غربی مایکل پمپئو وزیر خارجه آمریکا، رابرت اوبراین ، مشاور امنیت ملی این کشور، برخی چهره های رژیم صهیونیستی از جمله بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و عناصری از لابی اوپک، بن سلمان ولیعهد سعودی.
 
اهداف آمریکا از لفاظی های اخیر چیست؟
- منحرف کردن افکار عمومی آمریکا از ناتوانی دولت این کشور برای مدیریت بحران ویروس کرونا و موج مرگ و میرها و کمبودها در ایالات متحده.
- افزایش فشار اقتصادی بر ایران.
- فاصله گرفتن عراق از ایران.
- مدتی است که عراق برای کاستن از فشار تحریم ها به ایران کمک می کند تاجایی که یک مقام رسمی ارشد اروپایی می گوید، این تدابیر، عراق را به ریه اقتصادی ایران تبدیل کرده است.
 
چرا آمریکا برای مقابله با ایران روی عراق دست گذاشته است؟
- عراق باوجود تلاش برای تنوع بخشیدن به منابع تامین کننده انرژی، به واردات گاز و برق ایران وابسته است و هم اکنون نیز دارای معافیت از تحریم هاست و می تواند با ایران مراوده کند.
- عراق در زمان اوج مصرف برق خود در تابستان؛ نیاز خود را از ایران چاره می کند .
- سالانه حدود 3 میلیون عراقی برای زیارت و گردشگری، معالجه پزشکی، داد و ستد، و دیگر اهداف به ایران سفر می کنند و ارزهایی همچون دلار آمریکا را هزینه می کنند.
- پس از ترور سرلشکر حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس توسط ارتش تروریست آمریکا در بغداد، بحث فزاینده ای در عراق بر سر حضور نیروهای آمریکایی در گرفته است و با حمایت میلیونی که مردم عراق از این تصمیم نشان دادند، به نظر می رسد که عراقی ها قصد دارند تا آخر سال جاری میلادی به این هدف برسند.
 
لفاظی های ترامپ  چه پیامدهایی خواهد داشت؟
- افزایش جنگ داخلی در عراق و احتمال بروز نبردهای خونین و حتی بروز کودتا و روی کار آمدن فردی مشابه صدام.
- با توجه به شکنندگی حاکمیت عراق هرگونه ماجرا جویی به قدرت گرفتن مجدد داعش منجر می شود.
- دامنه دار شدن درگیری ها  تا سرزمین های اشغالی و هدف قرار گرفتن تل آویو.
- هدف قرار گرفتن پایگاه های نظامی آمریکا در کشورهای منطقه. 
- برهم خوردن امنیت منطقه خلیج فارس، هشدار امنیتی و اقتصادی برای پایتخت های اروپایی است.
 
تحلیل گران خطاب به کاخ سفید چه توصیه هایی دارند؟
- نشنال اینترست: (جنگ با ایران شبیه شوخی است) ایران بزرگ ترین و متنوع ترین زرادخانه موشکی در خاورمیانه را دارد که از هزاران موشک بالستیک و کروز با برد کوتاه و متوسط تشکیل شده که می توانند تا اسرائیل و جنوب شرقی اروپا برسند.
- میچ مک کانل، سناتور جنگ طلب جمهوری خواه: ترامپ نمی تواند به یک باره روی دو چیز متمرکز شود. واشنگتن باید ایران را برای چند ماه فراموش کند و منحصراً روی ویروس کرونا تمرکز کند.
نشریه ویک: باید به خاطر داشته باشیم که رئیس جمهور ترامپ یک دروغگوی مزمن است. ما هرگز نباید حرف او را به عنوان یک حقیقت باور کنیم. ترامپ قبلا درباره ترور ژنرال سلیمانی نیز گفته بود که او قصد حمله به سربازان آمریکایی را داشته، موضوعی که بعدا مشخص شد واقعیت ندارد...هیچ دلیلی برای اعتماد به این رئیس جمهور وجود ندارد. زندگی صدها میلیون آمریکایی به تصمیمات ترامپ برای محافظت از آن ها در برابر بیماری کرونا بستگی دارند و درحالی که این یک لحظه وحشتناک در تاریخ ماست دلیل ندارد که به جنگ با ایران برویم.
استفان مایلز، مدیر اجرایی موسسه پیروزی بدون جنگ (با اشاره به دروغ های سریالی ترامپ درباره ایران):  یک چیز واضح است، «ما نباید این جا باشیم.» رئیس جمهور تصمیم گرفت ما را در این مسیر قرار دهد و او همچنان به تبعات اقدامات خود ادامه می دهد.
منابع: نشنال اینترست، اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا، نشریه موندو ویس، نیویورک تایمز، اینترسپت.
 
* محمد جواد ظریف: دوباره از سوی جنگ‌طلبان همیشگی گمراه نشو. ایران دوستانی دارد؛ اما هیچ کس نمی تواند میلیون‌ها نیروی 'نیابتی' داشته باشد.برخلاف آمریکا که به طور مخفیانه دروغ گفته، تقلب کرده و ترور می‌کند، ایران فقط، آشکارا، اقداماتی دفاعی دارد. ایران هیچ جنگی را آغاز نمی‌کند، اما به آن‌ها که این کار را می‌کنند، درس‌هایی می‌دهد. (بیشتر بخوانید)
* مهدی محمدی: تبادل سیگنال این روزها میان ایران و آمریکا را باید بسیار دقیق فهمید. آمریکا می خواهد با تهدید ایران، از آسیب پذیری خود در مقابل مقاومت عراق بکاهد. اما ایران به خوبی می داند جنگ خط قرمز ترامپ است، بنابراین این تهدیدها فقط نقطه ضعف آمریکا را عیان تر می کند.
* دولت  ترامپ در عراق دارد دست به قمار بزرگ می‌زند.آن ها توان نظامی و تجهیزاتی گروه‌های عراقی را دست کم گرفتند؛آن ها مجبور به جنگ نامتقارن با این نیروها در سرزمین خودشان خواهند شد.
*  ترامپ یک سال مانده به  انتخابات وارد جنگ بلندمدت در منطقه نخواهد شد. استارت مبادلات اینستکس هم نشان می دهد که اقدام جنگی کلاسیکی در دستور کار نیست. تنها منطق عمده ای که می تواند داشته باشد این است که با ترقه بازی موضعی، شوک قیمتی به نفت وارد کنند.


پویشگر: خبرپو     منبع: روزنامه خراسان

۱۱:۱۹:۰۵ | شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ | Saturday 04 / 04 April / 2020
ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مهمترین اخبار و حاشیه های روز باخبر شوید!
instagram-icon telegram-icon facebook-icon twitter-icon