برجام
قیمت دلار
قیمت طلا و سکه
قیمت خودرو
نقل و انتقال فوتبال
اخبار فرهنگیان
حوزه و دانشگاه

نخستین رئیس‌جمهور زن اسلواکی + عکس

نخستین رئیس‌جمهور زن اسلواکی که جوانترین فردی است که عهده‌دار این سمت می‌شود، با شعار مبارزه با فساد فعالیت خود را آغاز کرد.

خبرپو به نقل از فارس:

نخستین رئیس‌جمهور زن در اسلواکی سوگند یاد کرد

«سوزاناکاپوتوا» به عنوان نخستین رئیس‌جمهور زن اسلواکی سوگند یاد کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، کاپوتوا در جریان سخنرانی، بر تلاش برای مقابله با بی‌عدالتی تاکید کرد. این سیاستمدار ۴۵ ساله، جوانترین فردی است که در این کشور به این سمت منصوب شده است.

کاپوتوا در زمینه مقابله با فساد فعالیت دارد و دوره پنج ساله ریاست‌جمهوری خود را از دیروز (شنبه) در شرایطی آغاز کرد که به مقامات دولتی هشدار داد، در صورتی که با فساد مقابله نکنند، شغل خود را از دست خواهند داد.

رئیس جمهور جدید اسلواکی گفت: «طبق قانون‌اساسی، مردم آزاد و دارای حقوق برابری هستند و این یعنی اینکه هیچکس نمی تواند در باره حقوق بقیه کوتاهی کند و هیچکس آنقدر قدرتمند نیست که فراتر از قانون باشد.»

وی همچنین پس از مراسم ادای سوگند در سخنانی برای قانون‌گذاران کشورش متعهد شد که ساختار قضایی به نفع همه کار کند.

فضای عمومی اسلواکی، پارسال در پی قتل ««یان کوکیاک» خبرنگار ۲۷ ساله و نامزد وی متشنج شد. کوکیاک در حال تدارک گزارشی در مورد ارتباط میان سیاستمداران اسلوواک، بازرگانان محلی و مافیای ایتالیا بود.

کاپوتوا در تظاهرات‌های ضد دولتی که در واکنش به این واقعه برگزار شد، شرکت کرد که در نهایت به استعفای «روبرت فیکو» نخست‌وزیر وقت این کشور منتهی شد.

در اسلواکی، رئیس‌جمهور در مقایسه با نخست‌وزیر از قدرت کمتری برخوردار است. هم‌اکنون «پتر پلگرینی» نخست‌وزیر این کشور است. با این حال شماری از اختیارات رئیس‌جمهور از جمله در زمینه انتصاب دادستان کل و قضات به وی این امکان را می‌دهد که با فساد مقابله کند.

پویشگر: خبرپو     منبع: فارس

۱۲:۱۲:۰۶ | یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ | Sunday 16 / 06 June / 2019