برجام
قیمت دلار
قیمت طلا و سکه
قیمت خودرو
نقل و انتقال فوتبال
اخبار فرهنگیان
حوزه و دانشگاه

واکنش روحانی به تحریم های مضحک آمریکا + فیلم

حسن روحانی با اشاره به اعلام تحریم‌های جدید آمریکا گفت: اموال رهبری را می‌خواهید تصرف کنید؟ اموال رهبری تنها یک حسینیه و یک خانه ساده است.

خبرپو به نقل از مهر:

سرنگونی پهپاد آمریکا موجب تقویت روحیه ملت شد/از آمریکا نمی‌ترسیم

حسن روحانی با اشاره به اعلام تحریم‌های جدید آمریکا گفت: اموال رهبری را می‌خواهید تصرف کنید؟ اموال رهبری تنها یک حسینیه و یک خانه ساده است. رهبران ما که مثل رهبران بقیه کشورها نیستند که در حساب‌های خارجی شان میلیاردها پول داشته باشند که بخواهید آنها را تحریم و تصرف کنید. تحریم های آمریکا، جنایت بشری است. اقدامات اخیر آمریکا نشانه قطعی شکست آنهاست. اقدامات جدید کاخ سفید نتیجه سرخوردگی و سردرگمی در برابر ایران است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (سه شنبه) در جمع مدیران ارشد نظام سلامت، با اشاره به تحریم های آمریکا گفت: در دولت یازدهم تا دی ماه ۹۴ کشور تحریم بود و بعد از آن نیز با مسائل مشکلات قیمت‌نفت روبرو بودیم، این مشکلات موجب شد تا دولت با کاهش درآمد ارزی روبرو شد اما اقدامات دولت موجب شد مردم کاهش درآمد دولت را احساس نکنند.

روحانی با بیان اینکه اقدامات دولت موجب شد تا مردم متوجه نشوند که درآمد یک‌چهارم شده است، اظهار داشت: در عین حال دولت ابتدا با تحریم و بعد از آن با کاهش قیمت نفت، توانست مسیر خود را پیش ببرد و با برجام، گشایشی ایجاد شد اما نگذاشتند در همان یکی، دو سال مردم از این توافق لذت ببرند؛ ابتدا شروع کردند که این چه توافقی است؟ شرکت‌های خارجی به ایران می‌آمدند، می‌گفتند چرا می‌آیند؟ می‌رفتند، می‌گفتند چرا رفتند؟ قرارداد می‌بستیم، می‌گفتند خیانت به ملت است. قراردادها به هم می‌خورد، می‌گفتند خیانت به عالم بشریت شد. نگذاشتند شرایط بعد از برجام و نبود تحریم‌ها را حس و از آن لذت ببرند.


رئیس‌جمهور ادامه داد: هواپیما خریداری می‌کردیم، می‌گفتند این خیانت است. پس ما چه کار می‌کنیم؟ در روزنامه‌ها می‌نوشتند اتوبوس خریداری کنید. اینها نمی‌فهمند که با اتوبوس نمی‌شود مکه رفت. با اتوبوس نمی‌شود همیشه به مقصدهایی که دارید، سفر کنید و نمی‌توان با اتوبوس، بیماران را برای درمان به موقع به مراکز درمانی رساند.

وی خاطر نشان کرد: ما وقتی ۱۵ هواپیمای نو وارد کردیم، هر هواپیما می‌آمد، یک عده‌ای غُر می‌زدند. ناچار شدیم که به آنها بگوییم ما برای خریداری این هواپیماها از خزانه و بودجه عمومی استفاده نکردیم. این هواپیماها هزینه‌شان را خودشان درمی‌آورند و شرکت‌هایی در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و برای اولین‌بار رئیس کارخانه ایرباس به من گفت که «در تاریخ این شرکت برای اولین‌بار است که خودمان اعتبار گذاشتیم و از اعتبارات، به شما هواپیما داده‌ایم»؛ این اقدام آنها در تاریخ سابقه ندارد اما نگذاشتند مردم در روز خوشحالی، شاد باشند و از شرایط لذت ببرند.

وی افزود: دیده‌ایم که در یک خانواده‌ای، کسی با یک عروسی مخالف است، مثلاً مادرشوهر آنقدر غُر زده و اذیت می‌کند که حتی نمی‌گذارد شب عروسی هم لذت ببرند. از اول می‌گویند این بدبختی و نکبت بود. برخی نمی‌گذارند و حالت «مادرشوهری» به خود گرفته و مردم را اذیت کرده است.

کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده است
رئیس جمهور با بیان اینکه رفتار آمریکایی‌ها ناشی از سردرگمی و ناامیدی آنهاست، اظهار داشت: کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده و نمی‌داند چه کاری باید انجام دهد. آنها هر روز با یک مشکل روبرو هستند و فکر نمی‌کردند که پهپاد آنها مورد اصابت قرار گیرد.

روحانی با اشاره به ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران اظهار کرد: پهپاد به دلیل شرایط و ساخت آئرودینامیکی که دارد کشف و شناسایی آن کار ساده ای نیست. پهپادها معمولاً در ارتفاع بیش از ۵۰ هزار پا پرواز می کنند. زمانی که پرنده ای حریم هوایی کشور را نقض می‌کند ممکن است زمانی را برای مقابله با آن داشته باشیم اما زمانی است که پس از نقض حریم هوایی کشور بلافاصله و پس از چند دقیقه با آن مقابله می‌کنیم.

رئیس جمهور افزود: این پهپاد آمریکایی از فراز آب های بین المللی وارد حریم هوایی ما شد و پس از چند اخطار، بلافاصله توسط سامانه های دفاعی ما منهدم شد. ما این پهپاد را با یک سامانه داخلی و بومی منهدم کردیم. اگر این پهپاد را با سامانه S۳۰۰ می زدیم خیلی اهمیت نداشت چرا که با یک موشک خارجی زده بودیم اما با سامانه ای این کار را کردیم که موشک و رادار آن کاملاً ساخت ایران است.

انهدام پهپاد آمریکایی موجب تقویت روحیه ملت ایران شد
روحانی تصریح کرد: ما با این کار نمی خواستیم آمریکا را تحقیر کنیم چرا که به دنبال تحقیر کسی نیستیم ولی این اقدام موجب تقویت روحیه ملت ایران شد چرا که ثابت کرد ما توانمندی لازم را داریم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما همواره گفته‌ایم که صبر راهبردی داریم اما صبر راهبردی ما به معنای ترس نیست. ما از آمریکا ترسی نداریم ولی تاکنون صبر کرده ایم. نمونه صبر راهبردی ما این بود که وقتی یک پرنده متجاوز وارد حریم هوایی کشور شد در عرض چند دقیقه منهدمش کردیم.

وی با بیان اینکه مرزهای کشور خط قرمز ما محسوب می‌شود، گفت: وقتی یک هواپیما از مرزهای ما عبور می‌کند در واقع خطوط قرمز ما را رد کرده است بنابراین در این شرایط ما وظیفه دفاع داریم. امروز آمریکایی‌ها به شدت دچار سردرگمی شده‌اند و در این سردرگمی و سرخوردگی دست به اقدامات غیرمعمول و یاوه گویی زده اند.

روحانی با اشاره به تحریم رهبر انقلاب توسط آمریکا افزود: آیا یک حکومتی که ذره ای خرد و عقل داشته باشد بالاترین مقام یک کشور را تحریم می‌کند؟ آن هم نه تنها یک مقام سیاسی صرف، بلکه یک مقام اجتماعی، دینی و معنوی. رهبری ایران نه تنها متعلق به مردم ایران بلکه رهبر عاشقان ایران و انقلاب اسلامی و کل مسلمین و شیعیان جهان است. امروز مردمانی در عراق، افغانستان، پاکستان، لبنان، سوریه و کویت، رهبر ایران را متعلق به خود می‌دانند.

تحریم رهبر انقلاب توسط آمریکا، اقدامی وقیحانه و احمقانه بود
وی ادامه داد: یک آدمی عقلش را از دست داده است و با یک اقدام وقیحانه و احمقانه، رهبر ایران را تحریم می کند و دلیل تحریم خود را جلوگیری از سفر ایشان به آمریکا می‌داند. این اقدام خیلی جالب است چرا که ما آنها را به کشور راه نمی‌دهیم بعد آنها می‌گویند برای سفر به کشور ما تحریم هستید. یا اینکه گفتند ما می‌خواهیم اموال رهبر ایران را مسدود کنیم. اموال رهبری تنها یک حسینیه و یک خانه ساده است. رهبران ما مانند رهبران دیگر کشورها نیستند که در حساب های خارجی خود میلیاردها پول داشته باشند تا آمریکایی ها بخواهند آنها را تصرف کنند.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: این اقدامات نشان می‌دهد که دشمن ما در یک شرایط غیرعادی قرار گرفته است و یک رفتار غیرعادی دارد. این مسائل روحیه مردم ما را بالا می برد چرا که می‌فهمند دشمن ما کاملاً از مسیر عقلانی خارج شده است. مگر آمریکایی‌ها نمی گویند بیایید مذاکره کنیم پس چرا به دنبال تحریم وزیر خارجه ما هستند؟ معلوم است دروغ می گویند. آمریکایی ها پیش از آنکه دنیا نسبت به صحت و سقم ادعاهای آنها قضاوت کند دروغگویی خود را ثابت کرده اند.

روحانی افزود: اگر آمریکایی ها به دنبال مذاکره بودند ما مذاکره می کردیم، مگر آقای ظریف با وزیر خارجه ترامپ، تیلرسون، در نیویورک مذاکره نکرد؟ مگر وقتی شما در ۱+۵ و برجام بودید با وزیر خارجه ما در ملاقات و کمیته های متعدد مذاکره نمی کردید؟ شما نخواستید مذاکره را ادامه دهید و خودتان همه چیز را بر هم زدید. خودتان عهد و پیمان‌تان را زیر پا گذاشتید و امضای خود را باطل کردید.

وی تاکید کرد: آمریکایی‌ها خودشان به دنیا اعلام کردند به ما اعتماد نکنید چرا که زیر هر پیمان و امضایی می زنیم. در این شرایط چرا ما مجدداً با شما مذاکره کنیم؟ من فکر می‌کنم شاید در تاریخ انقلاب ما سابقه نداشته است که وزیر خارجه ما با وزیر خارجه آمریکا اینقدر حرف زده باشد. ۱۷ شبانه روز آن هم در ماه رمضان به طور مداوم با هم مذاکره کردند تا توافق برجام حاصل شد. بنابراین ما که اهل مذاکره بودیم، در مذاکره هم به نتیجه رسیدیم اما چه کسی این توافق را زیر پا گذاشت و برهم زد؟ چه کسی ملت ایران را تحریم کرد؟ شما که می گفتید ما فقط با دولت ایران مشکل داریم. شما ملت ایران را به عبارت های زشت تروریست خواندید. شما به کل ملت ایران اهانت کردید. ما هدف شما را می فهمیم اما معلوم نیست چه کاری می‌خواهید انجام دهید.

پویشگر: خبرپو     منبع: مهر

۱۲:۵۷:۴۶ | سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ | Tuesday 25 / 06 June / 2019