اربعین
اخبار سوریه
عراق
یارانه
کارت سوخت
برجام
اخبار فرهنگیان

آزمون‌های الکترونیکی ضمن خدمت در حد شوخی است!

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه با سیاست چندتألیفی به طور کامل موافقم، گفت: آزمون‌های الکترونیکی ضمن خدمت در حد شوخی است.

خبرپو به نقل از فارس:

حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در برنامه پرسشگر در پاسخ به این پرسش که آیا در عمل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، «برنامه‌ریزی آموزشی» را انجام می‌دهد یا سازمان سنجش؟»، اظهار کرد: این سؤال، سال از میانه راه است و نه آغاز راه؛ چرا به جایی رسیدیم که کنکور مقبول‌ترین شیوه عمل برای گزینشگری ورود به سیستم آموزش عالی شده است و هنوز سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نتوانسته است خود را بازیابی کند؟

وی با بیان اینکه هنوز نهاد تعلیم و تربیت آنطور که باید جدی گرفته نشده است و ریشه بحث همین جاست، به تبعات کنکور اشاره کرد و افزود: شیوه‌هایی برای تغییر کنکور مطرح شده است اما جدی گرفته نشده است؛ 80 درصد جهت‌دهی به محتوای تعلیم و تربیت بر عهده سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است و باید پاسخگو باشیم و واقعاً اینگونه است.

ذوعلم: آزمون‌های الکترونیکی ضمن خدمت در حد شوخی است/ با سیاست چند تألیفی موافقم

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم گفت: در دوره ابتدایی ممکن است کنکور به برخی مدارس ابتدایی تسری پیدا کرده باشد اما در اکثر دبستان‌های ما هنوز بحث کنکور مطرح نیست و اینکه دانش‌آموزان در این دوره 6 ساله چه مهارت‌هایی را می‌آموزد واقعا به عهده ماست و باید پاسخگو باشیم.

وی تصریح کرد: گاهی حاضر نیستیم کاستی‌ها را بپذیریم؛ ممکن است در کل 12 پایه و در سطح 14 میلیون دانش‌آموز، 30 درصد شیوه ارزشیابی موجب انحراف در سیستم آموزشی شده باشد و عوامل مختلفی در ناکارآمدی نظام آموزشی موثر است که همه را باید توأمان بررسی کنیم؛ مبادا مسؤولیت خود را فراموش کنیم و مشکلات را به گردن نظام ارزشیابی بیندازیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: کنکور هم حتما قابل حل است و می توان شیوه‌های جایگزینی را برای آن درنظر گرفت که تبعات کنکور را به حداقل برساند.

وی با اشاره به دو قانون حذف کنکور و تغییر شیوه ارزشیابی کنکور، اظهار کرد: در این دو قانون بار کارشناسی مسأله به عهده سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی قرار گرفت ولی باز هم  یک نوع استقلال نظر و رأی کارشناسی، دیده نشد؛  باید کارگروهی مستقل از سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و سازمان سنجش شکل داده شود و کارشناسانی که راهکارهای نویی دارند حضور یابند و به دور از شتاب‌زدگی، سناریوهای مختلف را بررسی و به راهکاری مشخص برسند.  

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم درباره انتقادات وارد بر رسانه ملی برای پخش تبلیغات مؤسسات کنکوری و آمادگی آزمون‌های مدارس سمپاد، گفت: صداوسیما موظف است این آزمون‌های ورودی تیزهوشان را نقد کند و آموزش و پرورش را با تنویر افکار عمومی به این سمت ببرد که این آزمون‌ها متوقف شود؛ در آموزش و پرروش هم دچار تشتت آرا هستیم؛ گروهی آزمون پایه هفتم را خوب می‌دانند و برخی هم نقد جدی به آن دارند و به جمع بندی روشنی نرسیدیم و شاید مهم‌ترین وظیفه وزیر آموزش و پرورش همین روشن کردن این موضوع باشد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه نگاه ما به معلمان باید شریک در برنامه‌ریزی و مدیریت محتوایی تعلیم و تربیت باشد، افزود: آیا ساز و کارها و زمینه‌هایی که باید در آموزش و پرورش باشد تا توانمندی معلمان را تقویت کند، وجود دارد؟ در این زمینه بسیار ضعیف عمل می‌کنیم؛ کلاس‌های حضوری به دلیل مشکلات مالی کم شده و آزمون‌های الکترونیک ضمن خدمت در حد شوخی است.

وی با بیان اینکه با سیاست چندتألیفی صد درصد موافقم اما بستر تشکیلاتی که آن را محقق کند، نداشته‌ایم، گفت: هنوز سند مصوبی که استانداردها را مشخص کرده باشد، نداریم؛ با اصلاح ساختاری امیدواریم این هدف محقق شود و حتی هدف کمی هم داشته باشیم و مثلا بگوییم 30 درصد کتب تا 5 سال دیگر توسط بخش‌های بیرونی انجام شود که اعلام آمادگی کرده‌اند؛ امروز مطالبه دانش‌آموز و خانواده این است که در سه سال آخر تحصیلی، معلمان فقط نکات کنکوری بگویند در حالی که باید ارزشیابی پایانی هم بر اساس محتواهای تألیف شده برنامه درسی باشد.

حجت‌‌الاسلام والمسلمین ذوعلم درباره احیای معاونت تألیف محتوا اظهار کرد: این پست سازمانی قبلا وجود داشت ولی معاون نداشت ما این پست سازمانی مهجور را احیا کردیم. 

وی در پاسخ به پرسشی درباره مافیای دفتر تألیف و اینکه ورود به آن غیر ممکن بوده است، گفت: اگر بتوانیم دو مقوله طراحی و برنامه‌ریزی درسی 11 حوزه یادگیری و تعیین استانداردها  را از بخش تألیف کتب درسی جدا و تفکیک کنیم؛ این اتهامات برطرف خواهد شد و به جایی برسیم که هر کارشناسی و مولفی بتواند کتب درسی تالیف کند؛ امیدواریم برای چند عنوان درسی تا دوسال آینده این کار را انجام دهیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: این سازمان به یک کار جهادی نیاز دارد؛ همکاران ما آماده‌اند و باید زمینه‌سازی کرده و راه را باز کنیم؛ آماده سازی برای استاندارد سازی و نظارت و سنجش برای تأیید محتوای تولید شده باید صورت بگیرد.

وی درباره حجم کتب درسی بیان کرد: در این باره بین کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد؛ پیشنهادات ما به شورای عالی می‌رفت و ما مصوبات شورای عالی  را اجرا می‌کردیم؛ نه اینکه مثلا کتاب تفکر و سوادرسانه‌ای را مستقل تدوین و ارائه کنیم؛ نقدهایی وجود دارد و اینطور هم نیست هرکاری انجام شود همه 100 درصد موافق آن باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم افزود: یکی از مضایق ما سختی در اجراست؛ آیا برای کتابی چون تفکر و پژوهش که وارد برنامه درسی شده است، معلم توانمند و متخصص تربیت کرده‌ایم؟ در مجموع روند کلی کار ما بر کاهش تنوع و سبک کردن کوله پشتی و کاهش استرس های ناشی از آزمون‌هاست اما یک مشکل کلی ما در صحنه اجراست و شکافی در اینجا داریم.

وی ادامه داد: در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی فقط به رشته برنامه‌ریزی درسی نیاز نداریم بلکه به متخصص رشته‌های دیگری هم نیاز داریم و هرکدام از گروه‌های درسی شورای برنامه‌ریزی دارند؛ با انجمن برنامه ریزی درسی و متخصصان مربوطه در تماس هستیم و بازخوردها را معاونت ابتدایی و متوسطه باید به ما بدهند؛ اتفاقا برخی مفاهیم را معلمان می‌گویند که کم توضیح داده شده است؛ زمان آموزش هم در طول سال بعضا دچار کاهش‌هایی می شود که ما را دچار مشکل می‌کند.

پویشگر: خبرپو     منبع: فارس

۱۱:۰۲:۵۲ | شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ | Saturday 13 / 07 July / 2019
آخرین اخبار روز