سایت سامانه حمایت معیشتی hemayat.mcls.gov.ir
انتخابات مجلس
کارت سوخت
ثبت نام مسکن ملی tem.mrud.ir
اخبار فرهنگیان

نبرد المپیک ۲۰۲۰مهمتر از قهرمانی لیگ جهانی

روسیه در شرایطی امسال جام قهرمانی لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ والیبال را بالای سر برد که اکثر بازیکنان اصلی خود را در اختیار نداشت.

خبرپو به نقل از ورزش3:

روس ها که در سال های اخیر تغییرات پیاپی را روی نیمکت مربیگری تیم ملی والیبال خود ایجاد کردند، حالا برای دومین بار متوالی روی سکوی قهرمانی لیگ ملت ها ایستادند؛ آن هم در شرایطی که از نفرات جدیدی در ترکیب خود استفاده می کردند.
بعد از ناکامی در المپیک ریو، فدراسیون والیبال روسیه با آلکنو که چند سالی هدایت این تیم را برعهده داشت، قطع همکاری کرد و چند ماهی به دنبال سرمربی جدید بود. در نهایت خبر رسید که سرگی شیاپنیکوف، سرمربی تیم زیر ۱۸ سال روسیه به عنوان سرمربی تیم ملی بزرگسالان این کشور انتخاب شده است. این در حالی بود که در آن مقطع از ایگور کولاکوویچ نیز به عنوان یکی از نامزدهای مربیگری این تیم نام برده می شد که بعدا روی نیمکت ایران نشست.

اولین موفقیت بزرگ شیاپنیکوف در مقام سرمربی تیم ملی روسیه، کسب عنوان قهرمانی لیگ ملت‌های ۲۰۱۸ بود. این تیم که با در اختیار داشتن اکثر نفرات اصلی خود در این رقابت ها حاضر شده بود، با شکست فرانسه در فینال روی سکوی قهرمانی قرار گرفت، اما چند ماه بعد در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۸ روس ها با شیاپنیکوف به نتیجه دلخواه خود نرسیدند و حتی جایی در بین ۴ تیم برتر هم نداشتند.


همین باعث شد تا بار دیگر فدراسیون والیبال روسیه تصمیم جدیدی درباره سرمربیگری تیم ملی این کشور بگیرد. در نهایت به یک سرمربی جوان به نام توماس ساملوو اعتماد شد؛ مربی فنلاندی که هدایت تیم ملی کشورش و همچنین یک باشگاه روسی را قبل از آن برعهده داشت.

 


ساملوو با ۴۳ سال سن اولین تورنمنت بزرگی که تجربه می کرد، همین لیگ ملت های ۲۰۱۹ بود. او با جسارت و شجاعت بالایی تصمیم گرفت به بازیکنان اصلی تیمش استراحت بدهد و چه در مرحله مقدماتی و چه در دور نهایی خبری از ستاره های بزرگ والیبال روسیه نبود.
بازیکنان مطرحی همچون دیمیتری موزرسکی، ماکسیم میخایلوف، آرتم ولویچ، سرگی گرانکین، دیمیتری ولکوف، الکساندر سوکولوف و الکسی وربوف که در سال های اخیر ترکیب اصلی روسیه را تشکیل می دادند، امسال در ترکیب این تیم در لیگ ملت ها جایی نداشتند.
ساملوو با فراز و نشیب هایی که تیمش در دور گروهی داشت، در نهایت توانست روسیه را به عنوان تیم سوم راهی مرحله نهایی کند. در این میان جالب است بدانید که روس ها در هفته سوم در ارومیه میهمان ایران بودند و در بازی رودررو با شاگردان کولاکوویچ ۳-۰ شکست خوردند.


این تیم دقیقا با همان ترکیبی که در ارومیه حاضر بود، در مرحله نهایی لیگ ملت‌ها در شیکاگو شرکت کرد و فقط یک تغییر داشت. بازی اول شاگردان ساملوو مقابل فرانسه با پیروزی همراه بود، اما آنها در گام بعدی مقابل آمریکا ۳-۰ شکست خوردند. با این حال روس ها به نیمه نهایی رسیدند و لهستان متحول شده را هم شکست دادند و به فینال راه یافتند. در نهایت در شرایطی که همه در انتظار قهرمانی آمریکا بودند، روس ها با عملکردی باورنکردنی اجازه ندادند میزبان پیروزی دور قبلی را تکرار کند و با برد ۳-۱ دومین قهرمانی متوالی خود را جشن گرفتند.


سرمربی ۴۳ ساله روسیه حالا یک نمره درخشان در همان ابتدای کار خود گرفته و در غیاب ستاره‌های نامدار تیمش توانسته یک موفقیت بزرگ به دست بیاورد. ساملوو که تیمش فراز و نشیب هایی در طول لیگ ملت ها داشت، در نهایت با جام به خانه بازگشت و حالا به انتخابی المپیک ۲۰۲۰ فکر می کند.


جالب است بدانید که کمتر از یک ماه دیگر تیم ملی ایران باید به روسیه سفر کند تا در یک گروه ۴ تیمی برای صعود به المپیک توکیو بجنگد. کوبا و مکزیک ۲ تیم دیگر این گروه هستند، اما به نظر می رسد رقابت اصلی برای صعود به عنوان صدرنشین بین ایران و روسیه باشد. تنها یک تیم از این گروه به المپیک می رود و هر تیمی که ناکام باشد، باید از طریق رقابت قاره ای شانس مجدد خود را امتحان کند.


حالا روسیه برای ایران به یک حریف ترسناک تبدیل شده است. آنها قهرمانی لیگ ملت ها را در شرایطی جشن گرفتند که ستاره های  بزرگ خود را در اختیار نداشتند و با اضافه شدن بازیکنانی همچون موزرسکی و میخایلوف قطعا روسیه قدرت بیشتری پیدا می کند.


شاید شکست دادن آنها در ارومیه آن هم با نتیجه ۳-۰ بتواند اعتماد به نفس خوبی به شاگردان کولاکوویچ بدهد، اما روسیه نشان داده اصلا قابل پیش بینی نیست و احتمالا حساب ویژه ای روی صعود به المپیک ۲۰۲۰ در همین دور اول انتخابی باز کرده چون میزبانی را هم در اختیار دارد.

 

ایوان لاکولوف که به عنوان یکی از مدافعان برتر لیگ ملت ها انتخاب شد، جزو ستاره های روسیه در این بازی ها بود

 

ایگور کلیوکا هم جزو تیم رویایی لیگ ملت های ۲۰۱۹ بود و به عنوان یکی از بهترین دریافت کننده ها معرفی شد

 

دیمیتری ولکوف، دیگر دریافت کننده تیم روسیه بود که در تیم رویایی حضور داشت و در قهرمانی تزارها هم نقش کلیدی را ایفا کرد

 

ایگور کوزبار در غیاب بازیکنان باتجربه روسیه در لیگ ملت های ۲۰۱۹ کاپیتان تیمش بود

 

ایلیاس کورکائف دیگر سرعتی زن تیم روسیه در لیگ ملت های ۲۰۱۹ بود

 

ویکتور پلتائف، بازیکن شماره ‍۱۵ روسیه نیز جزو برترین بازیکنان روسیه در لیگ ملت ها بود

 

پویشگر: خبرپو     منبع: ورزش3

۱۴:۱۶:۴۴ | سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ | Tuesday 16 / 07 July / 2019
آخرین اخبار روز