بورس
کرونا
قیمت سکه و طلا
نرخ ارز
استخدام بخش خصوصی inre.ir
خودرو
دارایی سهام عدالت sahamedalat.ir
آزادسازی سهام عدالت samanese.ir
سامانه سجام sejam.ir
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
اخبار فرهنگیان

آمریکا ۲۸ شرکت چینی را به بهانه نقض حقوق اویغورها تحریم کرد

دولت آمریکا ۲۸ سازمان و شرکت بزرگ چینی را به اتهام دست داشتن در سرکوب اقلیتهای مسلمان این کشور در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا به بهانه نقض حقوق بشر قرار داد.

خبرپو به نقل از ایسنا:

دولت آمریکا ۲۸ سازمان و شرکت بزرگ چینی شامل سازمانهای امنیتی و شرکتهای سرشناس فعال در حوزه تکنولوژی‌ دوربینهای نظارتی و هوش مصنوعی‌ را به اتهام دست داشتن در سرکوب اقلیتهای مسلمان این کشور در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا به بهانه نقض حقوق بشر قرار داد.

پرچم آمریکا و چین

به نوشته پایگاه بلومبرگ، دولت آمریکا این سازمانها و شرکت‌های چینی را متهم به دست داشتن در اقدامات ناقض حقوق بشر علیه اقلیتهای مسلمان در منطقه سین‌کیانگ این کشور کرده است. کلیه این سازمان ها اکنون در فهرستی قرار دارند که آنها را از خریداری محصولات از آمریکا بدون داشتن مجوز از واشنگتن منع می کند.

سازمان امنیت عمومی استان سین کیانگ و ۱۹ سازمان کوچکتر دولتی به علاوه هشت شرکت بزرگ فعال در حوزه فن‌آوری در این فهرست قرار دارند.

همچنین این شرکت های تحریم شده شامل دو شرکت فعال در ساخت دوربینهای نظارتی (Hangzhou Hikvision Digital Technology و Zhejiang Dahua Technology) هستند؛ شرکتهایی که بر طبق برخی برآوردها کنترل یک سوم از بازار جهانی دوربینهای نظارتی را در اختیار داشته و دوربینهای ساخت آنها در تمامی نقاط جهان به کار گرفته می‌شوند. این شرکت های چینی تحریم شده از سوی آمریکا شامل دو شرکت فعال در حوزه هوش مصنوعی نیز می‌شوند. یکی از این شرکتها به نام SenseTime Group به عنوان باارزش‌ترین شرکت استارت‌آپی حوزه هوش مصنوعی در جهان شناخته شده است و شرکت دیگر نیز Megvii Technology نام دارد که برای کسب یک میلیارد دلار درآمد در یک ابتکارعملش در هنگ کنگ برنامه‌ریزی کرده است. این دو شرکت تحت پشتیبانی هولدینگ بزرگ چینی Alibaba Group بوده و نقشی محوری در بلندپروازی‌های چین برای تسلط بر حوزه هوش مصنوعی در سالهای آینده دارند.

این تحریم‌ها بعد از بسته شدن بازارها در آمریکا و درست در همان روزی که مذاکره‌کنندگان آمریکایی و چینی تدارکات در سطح کاری برای مذاکرات سطح عالی روز پنجشنبه هفته جاری در واشنگتن را آغاز کردند، اعلام شدند.

شرکتهایی که نامشان در این فهرست سیاه قرار گرفته از تجارت با شرکتهای آمریکایی بدون کسب مجوز از دولت آمریکا محروم می‌شوند هر چند که برخی از آنها ارتباطاتشان با شرکتهای تحریم شده را از طریق یک سری شرکتهای بین‌المللی فرعی حفظ کرده‌اند.

وزارت بازرگانی آمریکا در بیانیه‌ای که روز دوشنبه منتشر کرد اعلام داشت: این شرکتها و سازمانها مشخصا در سواستفاده‌ها و اقدامات ناقض حقوق بشر و دست داشتن در کمپین سرکوب چین شامل بازداشتهای خودسرانه گسترده و استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته تجسسی علیه اویغورها، قزاق‌ها و دیگر اعضای گروه‌های اقلیت مسلمان در سین‌کیانگ دست داشته‌اند.

هر چند که آمریکا و کشورهای غربی مدعی هستند، پکن درحال سرکوب اقلیت مسلمان اویغور در یک سری اردوگاه های کار اجباری است اما چین با رد این ادعاها، این اردوگاه‌ها را "مراکز آموزش حرفه ای" برای مبارزه با افراط گرایی می‌داند.

این تحریم‌ها که نخستین بار خبرگزاری رویترز آنها را گزارش کرد، جنگ اقتصادی دونالد ترامپ علیه چین را به مسیری جدید انداخته‌اند و این برای نخستین بار است که دولت وی نقض حقوق بشر را دلیل تحریمهایش علیه چین اعلام می کند. پیش از این آمریکا برای اعمال تحریم‌هایش علیه برخی شرکتها و سازمانهای چینی نظر شرکت هوآوی، تهدید امنیت ملی را بهانه قرار داده بود.

پویشگر: خبرپو     منبع: ایسنا

۱۶:۱۵:۰۲ | سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ | Tuesday 08 / 10 October / 2019
ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مهمترین اخبار و حاشیه های روز باخبر شوید!
instagram-icon telegram-icon facebook-icon twitter-icon