اخبار انتخابات مجلس
هواشناسی
وضعیت راهها
لیگ قهرمانان آسیا
پرسپولیس
استقلال
تعطیلی مدارس
ویروس کرونا
سهام عدالت
حمایت معیشتی
برجام
اخبار فرهنگیان

روایتی از دیدار نخست وزیر پاکستان با رهبر انقلاب و رییس جمهور

همانطور که قابل پیش‌بینی بود نخست وزیر پاکستان برای میانجیگری بین ایران و عربستان به تهران سفر کرده است.

خبرپو به نقل از آخرین خبر:

عمران خان که کاپیتان سابق تیم ملی کریکت پاکستان بوده و به خاطر شهرت و محبوبیتی که از آن طریق به دست آورده اکنون نخست وزیر این کشور است، تلاش دارد بار دیگر همانگونه که در سال ۱۹۹۲ یک تنه تیم کشورش را قهرمان جهان کرد در عرصه بین الملل تاثیرگذار شود. او اکنون در تهران است، از صبح دیدارهایی با رئیس جمهور و رهبر انقلاب داشته و بلافاصله پس از ترک تهران به ریاض می‌رود. او که خود اعلام کرده برای میانجی‌گری به تهران آمده در نشست خبری امروز با رئیس جمهور کشورمان در سعد آباد گفت "تلاش دارم منطقه ما شاهد جنگی بین ایران و عربستان نباشد".

عمران خان

عمران خان قبل‌تر نیز گفته بود ترامپ از او خواسته که بین آمریکایی و ایران وساطت کند، اکنون گویا این نقش را از طرف سعودی‌ها برعهده گرفته.

عمران خان در بخشی از سخنان خود با تاکید بر اینکه عربستان یکی از دوستان نزدیک ما بوده است، افزود: در زمان نیاز عربستان به ما کمک کرده است و حالا دلیل سفر این است که نمی‌خواهیم بین ایران و عربستان اختلاف وجود داشته باشد. نخست وزیر پاکستان اظهار کرد: می‌دانیم که مسئله پیچیده است، این را قبول داریم. اما احساس می‌کنم که باید گفتگویی صورت بگیرد.

عمران خان در مورد علت سفرش به ایران اینگونه پاسخ داد: «چیزی که هیچ وجه نباید اتفاق بیفتد جنگ بین ایران و عربستان سعودی است، چون نه تنها تمام منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد بلکه باعث فقر در جهان می شود.»

دیدار نخست‌وزیر پاکستان با رهبر انقلاب

همچنین بعد از ظهر امروز نخست وزیر پاکستان با رهبر انقلاب دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با برشمردن نمونه‌هایی از ارتباطات عمیقاً نزدیک و مردمی دو ملت ایران و پاکستان، تأکید کردند: نگاه جمهوری اسلامی ایران به پاکستان نگاه به یک برادر در همسایگی است و با وجود این فرصت بی‌بدیل، روابط دو کشور باید بسیار گرمتر و بهتر از وضع موجود باشد و امنیت مرزها ارتقاء یابد و برنامه‌های معطل‌مانده مانند خط لوله گاز تکمیل شود.

رهبر انقلاب اسلامی با تحسین دغدغه دولت پاکستان در خصوص استقرار صلح و امنیت، منطقه غرب آسیا را بسیار حساس و خطیر خواندند و با تأکید بر مراقبت همگان از بروز حادثه، از نقش مخرّب برخی کشورهای منطقه در حمایت از گروههای تروریستی در عراق و سوریه و ایجاد جنگ و خونریزی در یمن ابراز تأسف کردند و افزودند: ما انگیزه‌ای برای دشمنی با این کشورها نداریم اما آنها تحت اراده آمریکا هستند و در جهت خواست آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران عمل می‌کنند. ایشان گفتند: جمهوری اسلامی ایران از مدتها قبل طرحی چهار ماده‌ای برای پایان جنگ یمن داده است و اگر این جنگ به نحو درستی پایان یابد، می‌تواند تأثیرات مثبتی در منطقه به دنبال داشته باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران آغازگر هیچ جنگی نبوده است، خاطرنشان کردند: البته اگر کسی شروع کننده جنگ در مقابل ایران باشد، بدون تردید پشیمان خواهد شد.
 

سرنخ روحانی به عمران خان درخصوص نفتکش ایرانی

رئیس جمهور نیز در نشست خبری با عمران خان به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی در نزدیکی سواحل عربستان در روز جمعه اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران مستنداتی در این زمینه دارد و تحقیقات تا رسیدن به نتیجه نهایی و اثبات عوامل اصلی این اقدام ادامه دارد.

نشست خبری عمران خان نخست وزیر پاکستان با حسن روحانی ریاست جمهور

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه "تنها رژیمی که از هرگونه تنش و درگیری در منطقه سود می‌برد، رژیم صهیونیستی است"، تصریح کرد: حل مشکلات منطقه به جای دعوت از قدرت‌های فرا منطقه‌ای و رژیم‌هایی که از تنش و جنگ در منطقه نفع می‌برند؛ نیازمند تغییر راهبرد به سمت گفتگوی سیاسی توأم با حسن نیت، امنیت آفرینی و توسعه مناسبات منطقه‌ای است.

وی همچنین حفظ صلح و ثبات در منطقه و از جمله خلیج‌فارس و تأمین آزادی و امنیت کشتی‌رانی در تنگه هرمز را سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران بر شمرد و اظهارداشت: امنیت و صلح پایدار در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز تنها با مشارکت کشورهای این منطقه تأمین می‌شود.

روحانی تاکید کرد: ایران همواره آماده گفتگو و همکاری با همه کشورهای منطقه است.

رئیس جمهور با اشاره به تنش‌هایی که طی سال‌های گذشته علیه ملت‌های سوریه، عراق، لبنان و بویژه یمن ایجاد شده، تأکید کرد: دخالت نظامی و سیاسی در کشورهای منطقه تاکنون نتایج فاجعه‌باری داشته و این رویکرد به نفع هیچ یک از کشورهای منطقه نیست.

روحانی با بیان اینکه امنیت منطقه برای هر دو کشور دوست و برادر مهم است و ایران خود در این زمینه پیشگام بوده و اخیراً نیز طرح «اقدام صلح هرمز» را بر مبنای همکاری جمعی کشورهای منطقه ارائه نموده است، گفت: این ابتکار حوزه‌های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتی‌رانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع نسبت به کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در برمی‌گیرد.

پویشگر: خبرپو     منبع: آخرین خبر

۲۰:۱۸:۰۵ | یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ | Sunday 13 / 10 October / 2019
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!
زودتر از دیگران از آخرین حاشیه ها, اخبار مهم و جنجالی روز, با خبر شوید!
instagram-icon telegram-icon facebook-icon twitter-icon
آخرین اخبار روز