کرونا
بورس
برجام
نرخ ارز
لیگ قهرمانان آسیا
نقل و انتقالات فوتبال
انتخابات 2020 آمریکا
نتایج کنکور سراسری sanjesh.org
قیمت سکه و طلا
خودرو
شبکه شاد shaddl.medu.ir
آزادسازی سهام عدالت samanese.ir
دارایی سهام عدالت sahamedalat.ir
سامانه سجام sejam.ir
پرسپولیس
استقلال
اخبار انتخابات 1400
اخبار فرهنگیان

معیارهای انتخاب بهترین دبستان در تهران

انتخاب مدرسه برای فرزندان مخصوصاً در سال‌های ابتدایی از دغدغه و نگرانی­های همیشگی والدین است.

حضرت علی خطاب به فرزند خود می‌فرمایند:« قبل از از آن كه عقلت به چیزی دیگر مشغول گردد و دلت سخت شود به تربیت تو پرداختم تا به استقبال كارهایى که افراد با تجربه، زحمت آزمون آن را کشیده‌اند و تو را از تلاش و جست و جو بی نیاز ساخته‌اند، بروی» این توصیه گویای این است كه سال‌های ابتدایی زندگی انسان، بهترین دوره برای آموزش و تربیت است. به نحوی که در ذهن و روح آدمی تثبیت شده و تا آخر عمر همراه ما می‌مانند.

 معیارهای خوب یا بد بودن از نظر والدین، متفاوت است. گاهی حساسیت­های بیش از حد خانواده‌ها باعث می­شود تا به اصول اصلی برای انتخاب محل تحصیل دانش‌آموز توجه نشده و از این طریق به او لطمه وارد شود.

مدرسه محل تعلیم، تربیت و رشد ذهنی فرزندان ماست. ما در این مقاله قصد داریم اصول انتخاب بهترین دبستان را به شما معرفی کنیم.

https://khabarpu.com/img/post/1599651721.jpg

ویژگی­های مهم برای انتخاب بهترین دبستان

چگونه از میان صد مدرسه بهترین را انتخاب کنیم؟ ویژگی­های یک مدرسه خوب چیست؟ یک مدرسه خوب باید چه امکانات و ویژگی­هایی باید داشته باشد؟  اینها گوشه‌ای از سوالات والدین هنگام انتخاب مدرسه است.

 

از آنجایی که مدرسه محل تعلیم، رشد و تربیت فرزندان ماست و در سال­های ابتدایی تحصیل دانش‌آموزان، تاثیرپذیری بالایی از محیط اطراف و افراد بزرگتر از خود دارند، بهتر است برای انتخاب دبستان مناسب به نکات زیر توجه کنید:

 1. در مقطع دبستان موقعیت مدرسه باید به گونه‌ای انتخاب شود که از محیط­‌های آلوده و خطرناک دور باشد. همچنین دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی یا مهیا بودن سرویس برای دانش‌آموزان از طرف مدرسه، نزدیک بودن مسیر به محل سکونت دانش‌آموز از عوامل مهم و تاثیر گذار در انتخاب دبستان مناسب است.
 2. رفتار و عملکرد کادر آموزشی از لحاظ سواد علمی، نحوه انتقال اطلاعات به دانش‌آموزان و نحوۀ رفتار معلمان با دانش‌آموزان از طریق پرس و جو از والدین و دانش‌آموزان سال‌های پیشین همان مدرسه از عوامل مهمی هستند بررسی و سنجیده شود.

نقش معلمین در دوران دبستان بسیار مهم است. دانش‌آموزان در این سن، برای عبور از مرحله پیش دبستانی به دبستان و پذیرش مسئولیت برای انجام تکلیف‌های مدرسه و خواندن و فهم دروس نیاز به همراهی دارند که این امر با ایفای نفش معلم و خانواده در کنار هم قابل اجراست. خصوصا در حال حاضر که آموزش انلاین اهمیت زیادی پیدا کرده باید حتما به این مساله توجه کنید که معلم توانایی برقراری ارتباط از طریق شبکه‌های مجازی با فرزند شما را داشته و با تدریس آنلاین آشنایی داشته باشد.

https://khabarpu.com/img/post/1599651770.jpg

 1. استاندارد بودن ساختمان مدرسه، میزو صندلی­ها، بررسی امنیت دانش‌آموزان حین رفت آمد از پله و راهروها بسیار اهمیت دارد.

  دارا بودن امکانات آموزشی مانند آزمایشگاه، دارا بودن امکانات ورزشی و بهداشتی نیز از عوامل مهم برای انتخاب مدرسه است. محیط دبستان باید دارای فضایی باشد تا دانش‌آ‌‌‌موزان در آن شاد و با انگیزه مشغول به فعالیت و تحصیل باشند.

 1. شیوه رفتار با فرزند شما در سنینی که در مدارس ابتدایی درس می خواند بسیار مهم است. این موضوع  به ویژه برای  سال اول ابتدایی در انتخاب بهترین دبستان های پسرانه و بهترین دبستانهای دخترانه  بسیار موثر است. علت آن این است که دانش‌آموز در این سن  در حال فراگیری مهارت های اجتماعی و ارتباطی است و تاثیر محیط بر آنها بسیار مهم است.
 2. در انتخاب بهترین مدرسه به روحیۀ فرزند خود توجه داشته باشید بعضی از دانش‌آموزان برای تمرکز و یادگیری بهتر نیاز به محیطی با آرامش و جمعیت کمتر دارند و برخی دیگر برای ادامه دادن و پیشرفت نیاز به محیطی شلوغ دارن تا پر انرژی و با انگیزه شوند.
 3. در خصوص هزینه‌های جاری و تحصیلی فرزندتان که در طول مدرسه باید پرداخت کنید از مدیر یا مسئول مربوطه سئوال بپرسید تا از هزینه هایی از جمله کلاس‌های تقویتی و فوق برنامه اطلاع پیدا کنید توجه داشته باشید پرداختن هزینه زیاد به معنای انتخاب بهترین مدرسه نیست.
 4. در خصوص حضور موثر مشاور تحصیلی تحقیق کنید. مشاور در بعضی مدارس به صورت نمایشی است. به خاطر داشته باشیم نقش مشاور تحصیلی و نحوۀ جهت‌دهی به دانش‌آموزان بسیار مهم است و از نکاتی است که برای انتخاب مدرسه باید به آن توجه داشت. یک مشاور خوب تحصیلی در مدرسه در کنار راهنمایی و جهت‌دهی­های تحصیلی، فعالیت‌ها و راهکارهایی در خصوص افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس دانش‌آموزان را به مدیر و سایر اولیای مدرسه پیشنهاد میدهد. توجه کنید که یک مشاور خوب باید همیشه در دسترس باشد.
 5. توجه داشته باشید وظیفه یک مدرسه خوب، تعلیم به همراه تربیت است و در کنار آموزش خوب، تربیت روح و رفتار دانش‌آموزان نیز امری بسیار مهم و از وظایف مدرسه است. این مورد زمانی اهمیت بیشتری پیدا می­‌کند که دانش‌آموز در مقطع ابتدایی باشد و والدین دانش­آموز هر دو مشغول به کار باشند.
 6. از دیگر نکاتی که برای انتخاب بهترین مدرسه به خصوص در پایه ابتدایی بسیار مهم است نحوه توسعه سطح علمی دانش‌آموزان و سطح توقعات معلمان از آنهاست. سطح توانمندی، رفتاری و مهارت‌های دانش‌آموز در مقطع ابتدایی، در حال شکل گرفتن است و انتظار بالا اما متناسب با ظرفیت دانش‌آموز در سطح رشد همه جانبه آنها نقش بسزایی دارد.
 7. پرس­وجو در خصوص وجود برنامه در خصوص برگزاری مراسم‌های فرهنگی و مذهبی، مسابقات علمی و آموزشی، اردوهای تفریحی نیز از کارهایی است که باید برای پیدا کردن مدرسه مناسب انجام دهید.
 8. دارا بودن انجمن اولیا و مربیان مناسب و متعهدی که با برگزاری جلسات به بررسی، مطرح کردن و حل مشکلات می‌پردازند.
 9. توجه به برقراری نظم و انضباط دانش‌آموزان. برنامه‌ریزی مدرسه مورد نظر، توجه به سطح احترام متقابل اولیای مدرسه به دانش‌آموزان و بالعکس از مواردی است که باید به آن توجه داشت.
 10. از موارد دیگری که برای انتخاب بهترین دبستانهای دخترانه تهران و بهترین مدرسه ابتدایی پسرانه تهران باید به آن توجه داشت سابقه فعالیت‌های دانش‌آموزان در سال‌های قبل است. پیشنهاد می­کنیم تا از مدیر مدرسه سوابق سال‌های قبل را جویا شوید. از این طریق می‌توانید به سطح دسترسی و وجود امکانات و ابزارهای آموزشی در آن مدرسه را سنجید.
 11. توجه به فضای مدرسه و موقعیت جغرافیایی مدرسه بسیار مهم است اینکه محیط مدرسه به نحوی باشد تا دانش‌آموزان میل به برگشت به مدرسه داشته باشند.
 12. با توجه به بروز بحران کرونا تعریف مدرسه خوب تا حدودی تغییر کرده و فارغ از تمام مسائل گفته شده پدر و مادر باید به آموزش آنلاین دبیران نیز توجه کنند. از برنامه‌های آموزشی مدرسه در زمان تعطیلی اجباری مدارس آگاه باشند و بر آموزش آنلاین دانش‌آموزشان نظارت داشته باشند.

https://khabarpu.com/img/post/1599651784.jpg

در این مطلب نکات مهمی که برای انتخاب یک دبستان مناسب لازم است بدانید را مطرح کردیم همان‌طور که در بالا اشاره شد انتخاب مدرسه در دوران ابتدایی امری مهم است که والدین موظفند نسبت به آن توجه کافی داشته باشند انتخاب مدرسه مناسب برای فرزندتان اولین گام و اقدامی پایه و اساسی برای رسیدن به موفقیت او در آینده است.

پیشنهاد می‌کنیم اگر به دنبال بهترین دبستان تهران هستید، به سایت تیزلند مراجعه کنید. این سایت بهترین مرجع برای جستجوی مدرسه مورد نظر شماست. سایت تیزلند با توجه به شیوع ویروس کرونا این امکان را به شما می­دهد تا  لیست مدارسی که آموزش های آنلاین و خدمات آموزشی به صورت مجازی دارند را ببینید. همچنین امکان مقایسه مدارس و خواندن نظرات اولیا و دانش‌آموزان از دیگر مزیت های این سایت جامع است.


۱۶:۱۴:۵۲ | چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | Wednesday 09 / 09 September / 2020