#اخبار فلسطین #اخبار کرونا #اخبار برجام #اخبار انتخابات ریاست جمهوری 1400 #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #ثبت نام واکسن کرونا vaccine.salamat.gov.ir #سهام عدالت samanese.ir #بیت کوین - ارز دیجیتال #اخبار فرهنگیان

راهنما سامانه عملیات الکترونیک مالیات tax.gov.ir, نحوه ثبت اظهارنامه


راهنمای سامانه عملیات الکترونیک مالیاتی

فیلم آموزش مراحل ثبت نام در سایت امور مالیاتی tax.gov.ir و صدور کد اقتصادی و ویرایش اطلاعات

 

 


ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی

                                      

خلاصه فرایند ثبت نام الکترونیک

۱- پیش ثبت نام الکترونیک: نقطه شروع فرایند ثبت نام الکترونیک مرحله پیش ثبت نام می باشد. در این مرحله اطلاعات پایه ای از شما دریافت می شود. در ادامه پس از تکمیل اطلاعات درخواستی و فشردن کلید تایید نهایی وارد مرحله بعدی خواهید شد. چنانچه تا هفت روز اطلاعات خود را تایید ننمایید پرونده ایجاد شده به صورت خودکار حذف خواهد شد.

۲- صحت سنجی اطلاعات: در این مرحله بخشی از اطلاعات ثبت شده شما در مرحله پیش ثبت نام از منابع مختلف سازمانی استعلام و بررسی شده و صحت آن مورد آزمون قرار خواهد گرفت. چنانچه به هر دلیل در اطلاعات مغایرتی یافت شود، موضوع با پیامک به شما اطلاعات داده شده و شما مجدد باید وارد سامانه پیش ثبت شده و مرحله یک را تکرار نمایید.

۳- تولید و ارسال اطلاعات کاربری: چنانچه اطلاعات اولیه پیش ثبت نام شما مورد تایید سازمان قرار گیرد برای شما یک نام کاربری و کلمه عبور ایجاد خواهد شد. این اطلاعات به صورت پیامک روی شماره تلفن همراه ثبتی شما ارسال خواهد شد. باید دقت داشت اطلاعات کاربری محرمانه بوده و مسئولیت سوء استفاده از آن برعهده شما خواهد بود.

۴- ثبت نام الکترونیک: پس از دریافت اطلاعات کاربری شما باید وارد سامانه ثبت نام شوید. پس از ورود باید اطلاعات تکمیلی در خصوص بنگاه اقتصادی خود را در فرم های این سامانه تکمیل نمایید. همچنین می توانید اطلاعات پایه که در مرحله ثبت نام ثبت کرده اید ویرایش نمایید. در نهایت پس از تکمیل همه اطلاعات خواسته شده کلید تایید نهایی را فشار دهید.

                                          
 

 

 نکات مهم قبل از شروع فرایند ثبت نام الکترونیک

• ثبت نام  الکترونیک و در نهایت تخصیص شماره اقتصادی از طرف سازمان امور مالیاتی کاملا رایگان صورت می پذیرد و هرگونه درخواست وجوه به عنوان این سازمان از این بابت غیر قانونی است.

• اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع قانون مالیات های مستقیم (و کلیه اصلاحیه های بعدی) مکلفند نسبت به ثبت نام در نظام مالیاتی کشور اقدام نمایند.
• در این مرحله از تخصیص شماره اقتصادی ، صاحبان مشاغل خودرو مشمول نمی باشند و نیازی به ثبت نام ندارند.
• صاحبان مشاغل مکلف به ثبت نام، می بایست برای هر واحد شغلی یا برای هر محل، جداگانه در نظام مالیاتی ثبت نام نمایند.

تبصره: چنانچه صاحبان مشاغل بر اساس مجوز صادره از طرف مراجع ذی صلاح، بیش از یک محل فعالیت برای همان مجوز داشته باشند، برای تمامی این محل ها فقط یک ثبت نام صورت خواهد گرفت و بنابر اعلام مودی یکی از این محل ها، به عنوان محل اصلی فعالیت مشخص و سایر محل ها به عنوان شعبه منظور خواهد شد. در صورت عدم انتخاب مودی، تعیین محل اصلی فعالیت به تشخیص سازمان خواهد بود.
تبصره: چنانچه صاحبان مشاغل در یک محل بیش از یک فعالیت شغلی داشته باشند، مکلف به یک ثبت نام برای کلیه فعالیت های شغلی محل مذکور می باشند.
تبصره: در مورد کارگاه ها و واحد های تولیدی که نوع فعالیت آنان ایجاد دفتر یا فروشگاه در یک یا چند محل دیگر را اقتضاء نماید، مودی می تواند برای کلیه محل های مذکور یک ثبت نام به نشانی که به عنوان محل اصلی فعالیت اعلام می نماید ، انجام و یک فقره اظهارنامه برای کلیه درآمدهای حاصل از فعالیت های خود تسلیم نماید. در این صورت برای مودی مزبور یک پرونده به نشانی که اعلام می نماید، تشکیل می شود.

• مشاغلی که به صورت مشارکت مدنی اعم از قهری یا اختیاری اداره می شوند، به عنوان یک مودی در نظام مالیاتی ثبت نام خواهند شد. صاحبان مشاغل مذکور مکلفند در زمان پیش ثبت نام، اطلاعات مورد نیاز کلیه شرکاء و نسبت سهم هر شریک را اعلام نمایند.
 
• مشمولین ثبت نام مکلفند هر گونه تغییرات از جمله انحلال، تعطیلی فعالیت، تغییر نام ، تغییر شغل، تغییر نشانی، تبدیل فعالیت انفرادی به مشارکتی و یا بالعکس ، تغییر شرکاء (اختیاری یا قهری) و یا سایر موارد را حداکثر ظرف مدت دو ماه از تاریخ انجام یا وقوع تغییرات به سازمان اعلام نموده و یا ثبت نام جدیدی انجام دهند.

• صاحبان مشاغل مشمول ثبت نام مکلفند مادامی که برای آنها شماره اقتصادی جدید صادر نشده است، حسب مورد از شماره ملی، شناسه مشارکت مدنی و شماره اختصاصی اشخاص خارجی استفاده نماید.
تبصره: شناسه ملی ویژه اشخاص حقوقی به عنوان شماره اقتصادی منظور شده و مودی مکلف است از آن در کلیه معاملات خود استفاده نماید.   

آموزش تصویری ثبت نام در سامانه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی tax.gov.ir

شروع پیش ثبت نام

جهت آغاز فرایند پیش ثبت نام پس از ورود به سامانه عملیات الکترونیک مالیاتی وارد منوی ثبت نام الکترونیک شده و پس از مطالعه مطالب این صفحه روی ورود به ثبت نام کلیک نمایید.

در مرحله بعدی شماره ملی (ویژه مودیان حقیقی) و یا شناسه ملی شما گرفته خواهد شد.

در ادامه سیستم تمام ثبت نام های شما (حتی آنهایی که شما به عنوان شریک در آن نقش دارید) را نمایش می دهد. دقت نمایید که لیست نمایش داده شده حاوی اطلاعات شماره رهگیری و کد پستی به صورت مخفی بوده و لازم است شما برای ورود به پیش ثبت نام قبلی اطلاعات خود را در جای امنی داشته باشید.

نکته: چنانچه برای اولین بار اقدام به پیش ثبت نام می کنید باید از کلید پیش ثبت نام جدید استفاده نمایید.

نکته: برای ورود به هر پیش ثبت نام/ثبت نام باید روی کلید مربوط به آن کلیک نمایید. برای ورود به پرونده های شرکاء باید اطلاعات مورد نیاز مانند کد رهگیری ثبت نام و اطلاعات کاربری را به همراه داشته باشید.

نکته: صفحات نرم افزار متناسب با اشخاص حقیقی، حقوقی و اتباع کمی متفاوت می باشد.


نحوه تکمیل اطلاعات پیش ثبت نام

در صفحه نخست سامانه پیش ثبت نام توضیحات لازم پیرامون این سامانه درج شده است. همچنین در سمت چپ یک گراف که فرایند کلی پیش ثبت نام شما را نمایش می دهد قرار داده شده است.

۱- تایید شماره موبایل

ثبت شماره موبایل و تایید آن با ثبت کد فعالسازی اجباری می باشد. پس از ورود شماره موبایل یک کد رمز برای شماره همراه مودی ارسال می گردد که می بایست مودی کد دریافتی را در قسمت مورد نظر ثبت نموده و گزینه ثبت کد فعالسازی را کلیک نماید.

۲- تایید اطلاعات هویتی مودی اصلی

در این مرحله اطلاعات مودی اصلی از ثبت احوال استعلام می شود.

۳- ثبت اطلاعات پایه

در این قسمت اطلاعات استعلام شده قابل مشاهده می باشد و مودی می بایست برای انجام ادامه فرآیند ثبت نام الکترونیک اقدام به تکمیل اطلاعات نماید.

مودی با کلیک بر روی گزینه ویرایش اطلاعات اولیه می بایست اطلاعات مورد نیاز برای اشخاص حقیقی (اطلاعات واحد کسبی، پروانه کسب، اتحادیه، نوع شغل) و اشخاص حقوقی و تشکل ها (اطلاعات ثبتی، محل ثبت، نوع شرکت، شماره اقتصادی قدیم) را ثبت نماید.

۴- ثبت اطلاعات اعضا/شرکا

مودیان می بایست اطلاعات کامل اعضا و شرکاء خود را در این قسمت ثبت نمایند.

در قسمت نواقص اطلاعات، اشکالات در اطلاعات شما با رنگ قرمز مشخص شده است، به منظور ورود به مرحله بعدی می بایست تمامی اشکالات نمایش داده شده را برطرف نمایید.


تایید نهایی پیش ثبت نام جهت دریافت اطلاعات کاربری

همانطور که در مبحث قبلی راهنمایی گردید تا زمانی که شما تمامی پیغام های قرمز رنگ را در پیش ثبت نام خود مرتفع ننمایید امکان رفتن به مرحله بعدی وجود ندارد.

چنانچه تمامی موارد قرمز را برطرف نمایید کلید تایید نهایی اطلاعات را مشاهده خواهید نمود.

پس از فشردن کلید عنوان شده، تمامی اطلاعات شما در یک صفحه به صورت فشرده نمایش داده خواهد شد. این اطلاعات حاوی کد رهگیری ثبت نام نیز می باشد. چنانچه اطلاعات مورد تایید شما می باشد، کلید تایید نهایی را مجدد کلیک نمایید.

مودی گرامی پس از فشردن این کلید امکان ویرایش اطلاعات خود را تا تعیین تکلیف سازمانی نخواهید داشت به همین خاطر می بایست این کار با نهایت دقت انجام گردد.

نکته: کدرهگیری دریافتی در این مرحله بسیار مهم می باشد و لازم است آن را در جای امنی داشته باشید. این کد تا انتهای فرایند و در برخی از سامانه های مالیاتی مورد نیاز بوده و به عنوان شماره یکتای بنگاه شما خواهد بود. برای ورود به پیش ثبت نام و ویرایش اطلاعات نیز شما نیاز به این کد رهگیری خواهید داشت.


نحوه دریافت اطلاعات کاربری ویژه خدمات الکترونیک مالیاتی و ثبت نام

اطلاعات ثبت شده شما در مرحله پیش ثبت نام مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. این ارزیابی در این مرحله شامل موارد زیر می باشد:

 

مودی گرامی توجه نمایید که حوزه مالیاتی از طریق ثبت موقعیت جغرافیایی روی نقشه تشخیص داده می شود لذا در ثبت موقعیت جغرافیایی محل اقامتگاه قانونی خود در زمان پیش ثبت نام روی نقشه بسیار دقت نمایید.

اگر مودی موقعیت جغرافیایی را در زمان پیش ثبت نام، درست مشخص ننماید و این مورد باعث شود اداره کل یا حوزه مالیاتی مودی درست در سامانه ثبت نام الکترونیک ثبت نگردد می بایست به منظور برطرف شدن مشکل به اداره مالیاتی که در ثبت نام الکترونیک برای وی ثبت شده است مراجعه نماید.
 

هر مغایرت در اطلاعات ثبت شده از طریق پیامک برای شما ارسال خواهد شد و می بایست مجدد وارد سامانه پیش ثبت نام شده و اطلاعات خود را اصلاح نمایید.

در صورت تایید اطلاعات یک پیامک حاوی نام کاربری و کلمه عبور برای شما ارسال خواهد شد. این اطلاعات که به عنوان اطلاعات کاربری از آنها یاد خواهد شد در بسیاری از سیستمهای سازمان امور مالیاتی کشور کاربرد دارد.

پس از دریافت اطلاعات کاربری شما میتوانید وارد مرحله ثبت نام الکترونیکی شوید.


شروع ثبت نام

به منظور ورود به سامانه ثبت نام نیاز به اطلاعات کاربری می باشد که این اطلاعات (شامل نام کاربری و کلمه عبور) در مرحله پیش ثبت نام دریافت شده است.

نام کاربری شامل شماره/شناسه ملی به همراه چند عدد دیگر خواهد بود. کلمه عبور نیز ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ است. (لازم است دقیقا بزرگی و کوچکی حروف هنگام تایپ رعایت شود.)

ورود به سامانه ثبت نام مانند سامانه پیش ثبت نام با وارد کردن شماره/شناسه ملی و نمایش لیست ثبت نام های شما خواهد بود. لطفا به شکل زیر توجه فرمایید:

روی عبارت ورود به ثبت نام کلیک نمایید تا صفحه ورود اطلاعات کاربری مانند تصویر زیر نمایش داده شود.


نحوه تکمیل اطلاعات ثبت نام

سامانه ثبت نام دارای فرم های متعددی است. لازم به یادآوری است که محیط نرم افزار بر اساس نوع مودی که وارد سیستم می شود (حقیقی، حقوقی) کمی متفاوت خواهد بود. تصویر زیر نمای صفحه نخست این سامانه را نشان می دهد:

 

همانطور که در تصویر ملاحظه می نمایید پیغام های قرمز رنگ همانند پیش ثبت نام نشان دهنده مواردی است که تکمیل آنها اجباری می باشد. چنانچه روی هر مورد کلیک شود سامانه شما را به سمت فرم مربوطه، هدایت خواهد کرد. علاوه بر این در منوهای سمت راست می توانید روی گزینه نمایش و ویرایش اطلاعات نیز کلیک نمایید.

اطلاعات مورد نیاز در سامانه ثبت نام شامل موارد زیر می باشد:


تایید نهایی ثبت نام و پیگیری وضعیت آن

پس از تکمیل اطلاعات مورد نیاز در سامانه ثبت نام و رفع تمامی پیغام های قرمز رنگ کلید تایید نهایی قابل مشاهده خواهد بود.

پس از فشردن آن خلاصه اطلاعات شما نمایش داده شده و تاییدیه شما درخواست خواهد شد. دقت نمایید پس از فشردن تاییدیه امکان ویرایش اطلاعات تا تعیین تکلیف توسط سازمان وجود نخواهد داشت.

پس از فشردن کلید تایید نهایی، اطلاعات شما در سازمان امور مالیاتی کشور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. اطلاعات با پرونده فیزیکی که در حوزه مالیاتی شما می باشد، تطبیق داده خواهد شد. در صورت بروز هرگونه مغایرت موضوع از طریق پیامک به اطلاع شما خواهد رسید و شما می توانید با ورود به سامانه ثبت نام، اطلاعات ناقص را ویرایش نمایید.

در صورت تایید اطلاعات وضعیت پرونده شما به وضعیت ثبت نام کامل و استفاده از خدمات مالیاتی خواهید رسید. شما در این وضعیت امکان استفاده از خدمات الکترونیک سازمان را خواهید داشت.


پاسخ به سوالات

برای ثبت نام در سامانه ی ثبت نام الکترونیکی سازمان امور مالیاتی از کجا شروع کنم؟

فرآیند ثبت نام الکترونیکی، شامل دو مرحله ی پیش ثبت نام و ثبت نام می باشد. برای شروع، ابتدا باید وارد سامانه ی پیش ثبت نام شده و اطلاعات خود را تکمیل نمایید. پس از تکمیل و تایید اطلاعات توسط شما و دریافت کد ده رقمی رهیگیری، سازمان امورمالیاتی کشور، اطلاعات ثبتی شما را راستی آزمایی می نماید.

برای مودیانی که همه اطلاعاتشان از سمت سازمان تایید گردد، جهت انجام مرحله ی دوم ثبت نام، نام کاربری و کلمه ی عبور صادر گردیده و از طریق پیامکی به شماره همراه تایید شده آنها ارسال می گردد.

در نهایت پس از ورود به سامانه ثبت نام و تکمیل اطلاعات درخواستی و تایید آنها از سمت سازمان شما به وضعیت نهایی ۴۵ رسیده و می توانید از خدمات الکترونیک سازمان استفاده نمایید.

چگونه می توانم وارد سامانه ی پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیکی شوم؟

ابتدا وارد سامانه ی عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی tax.gov.ir شوید. در قسمت سامانه های عملیات الکترونیکی مالیاتی، روی سامانه ثبت نام الکترونیک کلیک نمایید.

در ادامه پس از مطالعه محتوی صفحه مشاهده شده، روی گزینه ورود به ثبت نام کلیک نموده سپس شماره/شناسه ملی شما خواسته خواهد شد. پس از ورود شماره/شناسه ملی تمامی پرونده های الکترونیک شما، پرونده هایی که شما بخشی از شرکاء آن می باشید، لیست پرونده های ناقص و کلید پیش ثبت نام جدید و حدف ثبت نام اشتباه نمایش داده خواهد شد.

در اظهارنامه شراکتی به منظور تقسیم درست معافیت ماده ۱۰۱ زمانی که یکی از شرکا فوت می کند نوع شراکت را چگونه می بایست تعریف نمود؟

در اظهارنامه شراکتی هنگامی که یکی از مودیان فوت نموده باشد، می بایست علاوه بر حضور مودی متوفی با درصد سهم صفر در لیست شرکا، اطلاعات وراث او نیز در سامانه ثبت نام به لیست شرکا اضافه شده، کدملی مودی متوفی برای هر کدام از وراث ثبت و نوع شراکت وراث، قهری و نوع شراکت شرکای دیگر اختیاری انتخاب گردد.

آیا این امکان وجود دارد که اطلاعات نام کاربری و کلمه ی عبور را حضورا در حوزه ی مالیاتی تحویل بگیرم؟

چنانچه شماره موبایل خود را در سامانه ثبت نام الکترونیکی تایید کرده باشید می توانید از طریق ابزار فراموشی نام کاربری و کلمه عبور آن را دریافت نمایید. به این منظور در صفحه ثبت نام روی گزینه فراموشی نام کاربری یا رمز عبور کلیک نمایید.

پس از تکمیل اطلاعات اولیه نام کاربری به شماره همراه ثبت شده در سامانه پیامک خواهد شد.

مودیانی که شماره موبایل آنها در سامانه ثبت نام الکترونیکی تایید شده نیست می بایست به منظور تایید/تغییر شماره همراه خود به حوزه مالیاتی مراجعه نمایند.

اطلاعاتی هویتی را از روی کارت ملی و به درستی ثبت نموده ام، اما باز هم مغایرت در اطلاعاتم ثبت شده است، چه اقدامی می بایست انجام دهم؟

چنانچه اطلاعات هویتی را دقیقا مطابق با کارت ملی وارد نموده اید و باز هم در اعتبارسنجی، در اطلاعات هویتی شما مغایرت ثبت شده است، جهت کسب اطمینان از یکی بودن اطلاعات ثبت شده روی کارت ملی و اطلاعات ثبت شده در بانک ثبت احوال، به سازمان ثبت احوال مراجعه فرمایید. در صورت یکی نبودن این اطلاعات، نسبت به اصلاح اطلاعات خود در سازمان ثبت احوال اقدام نمایید و پس از آن مجددا اطلاعات خود را در سامانه به روز نمایید.

برای یک واحد کسبی، اشتباها بیش از یک ثبت نام انجام داده ام و به ازای هر یک از ثبت نام های اضافی، برایم پیامک هایی از سمت سازمان ارسال می شود، چه اقدامی انجام دهم؟

هر ثبت نام یک پرونده الکترونیک برای شما محسوب می شود. لذا چنانچه به صورت اشتباهی پیش ثبت نامی انجام داده اید تا قبل از تایید نهایی می توانید پرونده(های) مذکور را از سیستم حذف نمایید. به منظور حذف ثبت نام اضافه می توانید از گزینه حذف ثبت نام استفاده نمایید. این گزینه در منوی سامانه پیش ثبت نام قابل رویت می باشد.

همچنین چنانچه صاحبان مشاغل بر اساس مجوز صادره از طرف مراجع ذی­صلاح، بیش از یک محل فعالیت برای همان مجوز داشته باشند، برای تمامی این محل­ها فقط یک ثبت نام باید صورت گیرد و بنا بر اعلام مودی یکی از این محل­ها، بعنوان محل اصلی فعالیت مشخص و سایر محل­ها به عنوان شعبه منظور خواهد شد. بر این اساس این مودیان می توانند از ابزار حذف ویژه که لینک آن در صفحه ورودی سامانه ثبت نام قرار داده شده است استفاده نمایند.

آیا شرکاء به صورت جداگانه باید ثبت نام انجام دهند؟

در مشارکت های مدنی اعم از قهری یا اختیاری، تکمیل فرم پیش ثبت نام توسـط یکی از شرکاء کفایت نموده و ضرورتی به ثبت نام تمام شرکاء به صورت مجزا نمی باشد. بدیهی است اطلاعات سایر شرکاء در فرآیند ثبت نام اخذ خواهد شد.

آیا امکان تغییر دادن مودی اصلی در ثبت نام اشخاص حقیقی وجود دارد؟

بله.

اطلاعاتی هویتی خود را از روی کارت ملی و به درستی ثبت نموده ام، همچنین با مراجعه به سازمان ثبت احوال از یکی بودن اطلاعات مندرج در این سازمان و اطلاعات ثبت شده روی کارت ملی خود اطمینان حاصل نموده ام، اما باز هم در اطلاعات هویتی، مغایرت ثبت شده است، چه اقدامی می بایست انجام دهم؟

کپی کارت ملی و شناسنامه ی خود را، به همراه تاییدیه ی ثبت احوال، به واحد فناوری حوزه ی مالیاتی خود تحویل دهید.

برای تغییر آدرس اقامتگاه قانونی در ثبت نام، چه اقدامی باید انجام دهم؟

با توجه به اینکه صاحبان مشاغل مکلف به ثبت نام، می بایست برای هر واحد شغلی یا برای هر محل، جداگانه در نظام مالیاتی ثبت­ نام نمایند لذا تغییر در کدپستی و آدرس در پرونده الکترونیک جایز نبوده و لازم است مودی یک ثبت نام جدید با اطلاعات نشانی صحیح انجام دهد. در خصوص مودیان حقوقی امکان تغییر ادرس پستی وجود دارد.

نکته: مودیانی که بر اساس آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (۳) ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم فعالیت آن ها مکان محور نمی باشد (مانند پزشکان، وکلا و...) در صورت تغییر آدرس می بایست به واحد مالیاتی خود به منظور ویرایش آدرس ثبت نام الکترونیک مراجعه نمایند و نیاز به ثبت نام جدید برای این گروه از مودیان نمی باشد.

در زمان ورود به سامانه ی ثبت نام الکترونیکی، با نام کاربری و کلمه ی عبور خود امکان ورود به سامانه را ندارم، مشکل چیست؟

قبل از هر چیز در زمان ورود اطلاعات خود در سامانه ی ثبت نام، در ورود صحیح کلمه ی عبور خود دقت فرمایید. کلمه ی عبور به حروف کوچک و بزرگ حساس است و در صورت رعایت نکردن حروف کوچک و بزرگ امکان ورود به سامانه را نخواهید داشت. توصیه می شود اطلاعات مربوط به کلمه ی عبور خود را روی یک فایل متنی، مانند notepad یا Microsoft Word و با در نظر گرفتن حروف کوچک و بزرگ تایپ نموده و سپس کلمه ی عبور را از روی این فایل، copy نموده و در صفحه ی ورود به سامانه ی ثبت نام، در قسمت رمز عبور paste نمایید.

همچنین دقت نمایید که کلمه امنیتی را با دقت وارد نمایید. این کلمه به حروف کوچک و بزرگ حساس نمی باشد.

چنانچه باز هم نتوانستید وارد سیستم شوید می توانید از ابزار فراموشی کلمه عبور که در صفحه ورود به سامانه ثبت نام برای این منظور در نظر گرفته شده است استفاده نمایید.

آیا در صورت غیر فعال نمودن پیامک های تبلیغاتی، پیامک های مربوط به اطلاع رسانی سازمان امور مالیاتی دریافت می شود؟

بله. چنانچه شما درخواست عدم دریافت پیامکهای تبلیغاتی را به اپراتور سیم کارت خود داده باشید باز هم پیامک های سازمان امور مالیاتی را دریافت خواهید نمود. البته چنانچه شما روی گوشی هوشمند خود شماره سازمان را در لیست سیاه قرار داده باشید امکان دریافت پیامکها را نخواهید داشت. در این حالت پیامک به گوشی شما رسیده ولی نمایش داده نخواهد شد.

واحدهای درون یک شرکت، که می خواهند نام کاربری و کلمه ی عبور مجزا دریافت کنند، چه اقدامی باید انجام دهند؟

واحدهای درون یک شرکت، برای دریافت نام کاربری و کلمه ی عبور مجزا، باید از ممیز مالیاتی خود تاییدیه ای دریافت نمایند و درخواست خود را در سربرگ شرکت، همراه با مهر شرکت و امضای مدیر عامل به مرکز فناوری اطلاعات سازمان امور مالیاتی کشور ارسال نمایند.

چگونه می توانم برای شعبه خود نام کاربری و کلمه ی عبور مجزا دریافت کنم؟

برای دریافت نام کاربری و کلمه ی عبور برای شعب، ابتدا باید وارد سامانه ی ثبت نام الکترونیکی شده و در قسمت شعب، اطلاعات شعب خود را وارد نمایید. اطلاعات ثبتی شما، توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعتبارسنجی خواهد شد. برای شعبی که اطلاعاتشان توسط سازمان امور مالیاتی کشور تایید گردد، نام کاربری و کلمه ی عبور صادر خواهد شد. برای دریافت نام کاربری و کلمه ی عبور شعب، دوباره وارد سامانه ی ثبت نام الکترونیکی شوید. در قسمت شعب، در جدول نمایش داده شده، در سطر مورد نظر، روی آیکون نمایش اطلاعات کامل، کلیک نمایید. در صفحه ی باز شده، نام کاربری و کلمه ی عبور شعبه به شما نمایش داده می شود.

چطور بررسی نمایم که تاکنون چند ثبت نام مجزا برای کد ملی و یا شناسه ملی من ثبت شده است؟

برای بررسی این موضوع پس از ورود با شناسه/شماره ملی در سامانه ثبت نام الکترونیک شناسه/شماره ملی شما در کل بانک اطلاعاتی جستجو شده و چنانچه شما به عنوان مودی اصلی و یا شریک و یا عضوی از شرکت ثبت شده باشید به شما اطلاع خواهد داد.

لازم به ذکر است اگر به هر دلیل کد ملی شما برای ثبت نامی غیر مجاز درج شده است می بایست با مدارک هویتی به اداره مالیاتی مراجعه نمایید.

چرا هنوز برای من کد اقتصادی جدید صادر نشده است؟

هنوز برای هیچ مودی کد اقتصادی جدید صادر نشده است. در حال حاضر مودیان باید اطلاعات خود را در سامانه ثبت نام الکترونیک تکمیل نموده و به مرحله ۴۵ برسند. در این مرحله می توانند از خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی برخوردار شوند.

لذا تا اطلاعات ثانوی هیچ کد اقتصادی جدیدی صادر نشده و در صورت صدور این موضوع به صورت پیامک برای مودی مورد نظر پیامک می شود. تا زمان صدور کد اقتصادی برای مودیان می توان از شناسه ملی و یا شماره ملی به عنوان کداقتصادی بهره برد.

چه روشی برای شکایت و رسیدکی به موارد مالیاتی وجود دارد؟

چنانچه به هر دلیل لازم است تا مورد خاص (بغیر از موارد فنی موجود در سامانه ها) را به سازمان اطلاعات دهید می توانید از سامانه رسیدگی به شکایات و ارتباط مردمی سازمان امور مالیاتی کشور استفاده نمایید. در خصوص موارد فنی در هر نرم افزار به صورت مجزا امکان ارسال پیشنهاد و انتقاد در نظر گرفته شده است.

سامانه الکترونیکی پاسخگویی به شکایات و ارتباط مردمی سازمان امور مالیاتی کشور که در اجرای ماده ۲۵ قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد فعال گردیده، فرآیندی است که به موجب آن شما می توانید شکایات خود را ثبت نموده و دادستانی انتظامی مالیاتی و سایر دفاتر ذیربط مسئولیت رسیدگی به این شکایات را به عهده دارند.سامانه الکترونیکی پاسخگویی به شکایات و ارتباط مردمی سازمان امور مالیاتی کشور که در اجرای ماده ۲۵ قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد فعال گردیده، فرآیندی است که به موجب آن شما می توانید شکایات خود را ثبت نموده و دادستانی انتظامی مالیاتی و سایر دفاتر ذیربط مسئولیت رسیدگی به این شکایات را به عهده دارند.

مودیان حقیقی که دارای چند ثبت نام انفرادی در یک مکان می باشند، به منظور یکی نمودن ثبت نام های خود چه اقدامی می بایست انجام دهند؟

مودیان حقیقی که دارای چند ثبت نام انفرادی در یک مکان می باشند باید به اداره مالیاتی مراجعه نموده و ثبت نام های اضافی خود را حذف نمایند در غیر این صورت امکان ارسال اظهارنامه و حتی ویرایش ثبت نام های خود را نخواهند داشت.

ثبت نام های حقیقی انفرادی و مشارکت چه تفاوتی دارند و چطور قابل تبدیل می باشند؟

 

چنانچه شما هیچ شریکی نداشته باشید ثبت نام شما انفرادی خواهد بود و اگر حداقل یک شریک با درصد بیشتر از صفر داشته باشید ثبت نام شما مشارکت می باشد.

 

امکان تغییر یک ثبت نام از مشارکت به انفرادی و برعکس امکان پذیر نمی باشد.

تذکر: بیش از یک ثبت نام انفرادی در یک مکان امکان پذیر نیست. لذا در این شرایط همه ثبت نام های اضافی باید حذف شده و تنها یک ثبت نام باقی بماند.

کدرهگیری ثبت نام چیست و از کجا باید دریافت کنم؟

کد رهگیری ثبت نام (و پیش ثبت نام) یک شماره عددی ده رقمی می باشد که در مرحله پیش ثبت نام و پس از اولین تایید اطلاعات به شما ارائه خواهد شد. این کد تا انتهای فرایند ثبت نام ثابت بوده و تغییر نمی نماید.

لازم است این کد را در جای امنی نگهداری نمایید. ورود به پیش ثبت نام و هم چنین ورودی برخی از سامانه های مالیاتی کد رهگیری شما خواهد بود.

مودیانی که بنگاه اقتصادی دارند که هیچ فعالیتی در آن نداشته اند، می بایست فعالیت های خود را چگونه ثبت نمایند؟

 

این مودیان می بایست ثبت نام الکترونیکی برای مغازه مورد نظر انجام داده سپس با مراجعه به حوزه مالیاتی ثبت نام خود را غیر فعال نمایند. در این صورت ثبت فعالیت ها برای آنها اجباری نخواهد بود.

 

ثبت فعالیت ها برای مودیان غیر فعال اجباری نمی باشد.

آیا در ثبت نام اشخاص حقیقی امکان ویرایش/حذف، اعضا/شرکا وجود دارد؟
امکان ویرایش/حذف اطلاعات اعضا/شرکا در ثبت نام اشخاص حقیقی به شرطی که نوع ثبت نام (مشارکت یا انفرادی) را تغییر ندهد، وجود دارد.

در نسخه جدید ثبت نام اشخاص حقوقی امکان ویرایش اطلاعات هویتی اعضا وجود دارد؟

در ثبت نام اشخاص حقوقی در صورت نیاز به ویرایش اطلاعات هویتی اعضاء، می بایست ابتدا آن ها را حذف نموده و سپس عضو جدید ثبت شود.

در نسخه جدید ثبت نام الکترونیک امکان ثبت حوزه مالیاتی وجود ندارد، این مورد به چه صورت قابل انجام است؟

 

حوزه مالیاتی مودی از طریق ثبت موقعیت جغرافیایی روی نقشه تشخیص داده می شود لذا در ثبت موقعیت جغرافیایی محل اقامتگاه قانونی در زمان پیش ثبت نام روی نقشه بسیار دقت نمایید.

اگر مودی مشمولیت ارزش افزوده را اشتباه انتخاب نماید، چه اقدامی می بایست انجام دهد؟

 

در این شرایط مودی باید ابتدا به واحد ارزش افزوده جهت حذف/ویرایش اطلاعات پرونده خود مراجعه نماید سپس به حوزه مالیات خود جهت حذف/ویرایش پرونده ارزش افزوده ثبت نام الکترونیک خود مراجعه نماید.

در نسخه جدید ثبت نام الکترونیک مودی موقعیت جغرافیایی خود را درست انتخاب نکرده است، به منظور اصلاح آن چه اقدامی می بایست انجام دهد؟

 

حوزه مالیاتی مودی از طریق ثبت موقعیت جغرافیایی روی نقشه تشخیص داده می شود لذا در ثبت موقعیت جغرافیایی محل اقامتگاه قانونی در زمان پیش ثبت نام روی نقشه بسیار دقت نمایید.

 

اگر مودی موقعیت جغرافیایی را در زمان پیش ثبت نام، درست مشخص ننماید و این مورد باعث شود اداره کل یا حوزه مالیاتی مودی درست در سامانه ثبت نام الکترونیک ثبت نگردد می بایست به منظور برطرف شدن مشکل به اداره مالیاتی که در ثبت نام الکترونیک برای وی ثبت شده است مراجعه نماید.

خطای (فعال سازی استفاده از ابلاغ الکترونیک انجام نشده است. لذا وارد سامانه ثبت نام شده و از منوی ابلاغ الکترونیک اقدام نمایید) در ثبت نام مشاهده می نمایم، برای برطرف شدن آن چه اقدامی می بایست انجام دهم؟

با توجه به الزام ثبت درخواست فعالسازی ابلاغ الکترونیک توسط مودی در سامانه ثبت نام الکترونیک از تاریخ ۱۳۹۹/۰۴/۰۳ مودیان می بایست اقدام به فعالسازی ابلاغ الکترونیک در ثبت نام خود نمایند.

نکته:

ابلاغ الکترونیک روی شماره همراه متصل به کد ملی نماینده اصلی فعال خواهد شد.

مودیان حقیقی - انفرادی به محض فعالسازی ابلاغ الکترونیک خود در یک ثبت نام، در تمام ثبت نام های انفرادی و مشارکتی (به شرط نماینده اصلی بودن) درخواست ابلاغ الکترونیک آن ها به صورت سیستمی فعال خواهد گردید.


مرتبط:

 

آخرین اخبار روز