سامانه سلامت کرونا salamat.gov.ir
اخبار کرونا
هواشناسی
حمایت معیشتی
تعطیلی مدارس
برجام
اخبار فرهنگیان

چرا سن ورود به دانشگاه فرهنگیان افزایش نمی‌یابد؟

عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور گفت: از وزیر آموزش و پرورش می خواهیم که با افزایش سن ورود به دانشگاه فرهنگیان تا 24 سال تمام موافقت کنند.

عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور گفت: از وزیر آموزش و پرورش می خواهیم که با افزایش سن ورود به دانشگاه فرهنگیان تا 24 سال تمام، این فرصت را به جوانان علاقه‌مند به شغل معلمی بدهند تا بار دیگر خود را برای حضور در این شغل باارزش محک بزنند.

چرا سن ورود به دانشگاه فرهنگیان افزایش نمی‌یابد؟/ به جوانان فرصت دهیمعلی امرایی عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در خصوص موضوع درخواست تعدادی از جوانان علاقه‌مند برای افزایش سن ورود به دانشگاه فرهنگیان، اظهار کرد: چندی پیش نامه‌ای با امضای 5 هزار جوان علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان به ما ارجاع شد که خواستار افزایش سقف سن ورود به این دانشگاه تا 24 سال تمام بودند.

وی ادامه داد: این خواسته جوانان مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد در گذشته سن ورود به دانشگاه فرهنگیان تا 24 سال بود و از سال 92 به بعد سقف سنی به 22 سال کاهش یافت و این در حالی بود که ظرفیت پذیرش 2.5 برابر شد یعنی دایره پذیرش به رقم افزایش ظرفیت، کمتر شد.

امرایی افزود: معتقدیم خواسته این جوانان با توجه به اینکه قبلا هم افزایش سن تا 24 سال بود، خواسته نامعقولی نیست ضمن اینکه سن استخدام در حال حاضر 30 سال است و افزایش سن تا 24 سال آسیبی به نظام آموزشی نمی‌زند.

وی اضافه کرد: چرا آموزش و پرورش دامنه انتخاب خود را افزایش نمی‌دهد در این حالت افراد علمی‌تر، و باهوش‌تر وارد آموزش و پرورش می شوند و به این جوانان علاقه مند هم فرصتی برای سنجش خود جهت حضور در دانشگاه فرهنگیان و شغل معلمی داده می‌شود.

امرایی ادامه داد: با محدودیت حداکثر سن 22 سال و احتساب 30 سال خدمت در آموزش و پرورش، کارمندان آموزش و پرورش در سن 52 سالگی بازنشسته می‌شوند که این سن دوران پختگی و میانسالی هر شخص به شمار می‌آید و در متون علمی 45 تا 55 سالگی در چرخه زندگی انسان معاصر پربازده ترین دهه عمر شناخته شده است؛ بنابراین افزایش محدودیت سنی از 22 سال به 24 سال در جهت استفاده بیشتر از تجربیات معلمان پخته و کار آزموده ارزیابی می‌شود.

وی اضافه کرد: بسیار مشخص است که اختلاف سنی دو سال تفاوت چندانی در درک و پویایی افراد، برای فهم مسائل، ایجاد نمی‌کند و تنها باعث می‌شود بخشی از علاقه‌مندان مستعد در حرفه معلمی ناخواسته از این گردونه خارج شده و به اجبار در رشته‌های دیگری مشغول به تحصیل شوند.

عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور تصریح کرد: پیگیری‌هایی از دانشگاه فرهنگیان و شورای عالی آموزش و پرورش انجام دادیم اما به رغم همراهی آنها هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم؛ از وزیر آموزش و پرورش می‌خواهیم که با افزایش سن ورود به دانشگاه فرهنگیان تا 24 سال تمام، این فرصت را به جوانان علاقه مند به شغل معلمی بدهند تا بار دیگر خود را برای حضور در این شغل باارزش محک بزنند.پویشگر: خبرپو     منبع: فارس

۱۱:۱۲:۳۰ | سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ | Tuesday 24 / 03 March / 2020
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!
زودتر از دیگران از آخرین حاشیه ها, اخبار مهم و جنجالی روز, با خبر شوید!
instagram-icon telegram-icon facebook-icon twitter-icon