بورس
کرونا
قیمت سکه و طلا
نرخ ارز
استخدام بخش خصوصی inre.ir
خودرو
دارایی سهام عدالت sahamedalat.ir
آزادسازی سهام عدالت samanese.ir
سامانه سجام sejam.ir
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
اخبار فرهنگیان

جزئیات حضوری یا غیرحضوری بودن امتحانات از زبان وزیر آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش: برگزاری حضوری آزمون‌های پایه‌ نهم و دوازدهم برای مصالح عمومی دانش‌آموزان مفیدتر است.

وزیر آموزش و پرورش درباره امتحانات حضوری با بیان اینکه تمام مدارس باید بعد از برگزاری امتحانات ضدعفونی شوند، دانش‌آموزان نیز باید با ماسک وارد شوند، گفت: اگر آزمون‌ها در پایه‌های نهم و دوازدهم حضوری انجام شود برای مصالح عمومی دانش‌آموزان مفیدتر است.

برگزاری حضوری آزمون‌های پایه‌ نهم و دوازدهم برای مصالح عمومی دانش‌آموزان مفیدتر است

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ محسن حاجی میرزایی درباره پایان سال تحصیلی و برگزاری امتحانات دانش‌آموزان اظهار کرد: به پایان سال تحصیلی نزدیک می‌شویم و همزمان با فصل برگزاری امتحانات، سؤالات، ابهامات و نگرانی‌هایی از سوی دانش‌آموزان، خانواده‌ها و معلمان شنیده می‌شود.

وی افزود: در سال تحصیلی جاری، پدیده غیرمنتظره کرونا اتفاق افتاد و نظام آموزشی را تحت تأثیر قرار داد؛ از همان ابتدا سیاست اصلی این بود که از سلامت دانش‌آموزان مراقبت کنیم به همین دلیل مدارس را تعطیل اعلام کردیم و از همان روزهای ابتدای اسفند، مدارس تعطیل شد اما چون نمی‌دانستیم مدارس چه زمانی بازخواهند شد لازم بود برای جلوگیری از وقفه آموزشی تدبیری کنیم به همین دلیل برنامه‌های تلویزیونی و شبکه شاد shaddl.medu.ir طراحی شد همچنین تولید بسته‌های آموزشی در دستور کار قرار گرفت و در انتها زمانی را در اختیار دانش‌آموزان قرار دادیم تا اگر ابهام و سوالی دارند با مراجعه به مدرسه امکان طرح سوال داشته باشند و معلمان هم برای پاسخ به سؤالات آنها حضور داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: هم‌اکنون آماده برگزاری امتحانات هستیم و باید تلاش کنیم پایان خوشی برای سال تحصیلی رقم بزنیم؛ براساس برآوردهای کارشناسان بهداشتی و سازمان‌های بین المللی نمی‌دانیم چه زمانی با کرونا خداحافظی خواهیم کرد و پیش‌بینی می‌شود این ویروس همچنان ادامه داشته باشد بنابراین باید تلاش کنیم، زندگی کردن در کنار کرونا را بیاموزیم و آموختن و تحصیل در کنار کرونا را فرابگیریم.

جریان آموزش در کنار کرونا را باید فرا بگیریم

حاجی میرزایی ادامه داد: ما باید ظرفیت خود را بالا ببریم برای اینکه بتوانیم از خودمان مراقبت کنیم و دانش‌آموزان در شرایط متفاوتی که با آن مواجه می‌شوند از سلامت خود مراقبت کنند خانواده‌ها نیز بتوانند از سلامت فرزندانشان مراقبت کنند و در نهایت ما در آموزش و پرورش از سلامت دانش‌آموزان مراقبت کنیم همه ماباید این توانمندی را در خودمان افزایش دهیم که چگونه می توانیم با وجود کرونا جریان زندگی را استمرار دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که هم‌اکنون برای برگزاری امتحانات نهایی چه تمهیدات بهداشتی در نظر گرفتید تا خانواده‌ها نگران سلامت فرزندانشان نباشند، متذکر شد: تلاش ما این است با رعایت حداکثر ایمنی کار انجام شود و در مجموعه پایه‌های تحصیلی برای دو پایه نهم و دوازدهم امتحانات سرنوشت‌ساز و تأثیرگذار داریم بنابراین تشخیص دادیم امتحانات این دو پایه به صورت حضوری باشد چون در سرنوشت آینده دانش‌آموزان تأثیر‌گذار است.

مدارس باید فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند

وزیر آموزش و پرورش گفت: به همه مدارس ابلاغ کردیم باید حداکثر مراقبت را به عمل آورند و فاصله بین دانش‌آموزان رعایت شود، از تراکم و اجتماع دانش آموزان پیشگیری کنند و فرصتی فراهم شود تا آنها با آرامش در امتحانات شرکت کنند. امتحانات پایه نهم آغاز شده و امتحانات پایه دوازدهم از 17 خرداد ماه برگزار می‌شود.

دانش‌آموزان با ماسک وارد جلسه امتحان شوند

حاجی میرزایی ادامه داد: تمام حوزه‌های برگزاری آزمون باید ضدعفونی شوند و بعد از برگزاری امتحانات مجدد ضدعفونی شوند؛ دانش‌آموزان باید با ماسک وارد حوزه‌های امتحان شوند و مدارس آمادگی دارند اگر افرادی ماسک نداشتند آن را در اختیارشان قرار دهند و با رعایت حداکثر مراقبت‌های بهداشتی دانش‌آموزان در امتحانات شرکت کنند.

وی تصریح کرد: ما همه تمهیدات را به عمل آوردیم و همه مراقبت‌ها را انجام دادیم تا خطری دانش‌آموزان را تهدید نکند؛ بررسی‌ها نشان می دهد اگر آزمون‌ها در پایه‌های نهم و دوازدهم حضوری انجام شود برای مصالح عمومی دانش‌آموزان مفیدتر است.

معلمان چگونه در امتحانات غیرحضوری نمره بدهند؟

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که هم‌اکنون تکلیف امتحانات پایه نهم و و دوازدهم مشخص شده است، در سایر پایه‌های دوره متوسطه وضعیت چگونه است، گفت: در سایر پایه‌ها اعلام کردیم امتحانات به صورت غیرحضوری انجام شود، براساس مجموعه ارزیابی‌هایی که معلمان از دانش‌آموزان در آموزش مجازی دارند، از طریق کارهای عملی که به دانش آموزان می‌دهند، تست‌هایی که از آنها می‌گیرند و آزمون‌هایی که در زمان دایر بودن مدارس برگزار شد و  در کل براساس ارزیابی عمومی از دانش‌آموزان نمرات آنها تعیین و اعمال می‌کنند.

حاجی میرزایی در پاسخ به این پرسش که در برخی هنرستانها به دانش‌آموزان اعلام شده امتحانات دروس تخصصی حضوری است و شرط شرکت در امتحانات شرکت در کلاسهای جبرانی حضوری است و حتماً باید در کلاسها شرکت کنند، عنوان کرد: آزمون‌هایی که باید عملی انجام شود و توانمندی‌های حرفه‌ای و مهارتی دانش‌آموزان را می‌سنجد حتماً باید به‌صورت حضوری باشد، زمان برگزاری امتحانات را افزایش دادیم یعنی در مورد پودمان‌هایی که آموزش‌ها به‌صورت کامل ارائه نشده است همچنان فرصت را تمدید کردیم و دانش‌آموزان می‌توانند به مدارس مراجعه کرده و آموزش‌ها را به‌صورت حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دریافت کنند و بعد در آزمون عملی شرکت کنند.

وی درباره امتحانات سایر پایه‌های تحصیلی متذکر شد: درباره دوره ابتدایی چون ارزیابی به روش توصیفی است، امسال نیز همین روش انجام شده و دانش‌آموزان از سوی معلمان ارزیابی می‌شوند البته درباره پایه اول دبستان حساسیت داریم و اعلام کردیم معلمان باید مطمئن شوند که دانش‌آموز پایه اول توانایی خواندن، نوشتن و حساب کردن را کسب کرده باشد و درباره سایر پایه‌ها آزمون‌ها توسط معلمان به شیوه غیرحضوری انجام می‌شود.پویشگر: خبرپو     منبع: تسنیم

۱۴:۵۲:۳۱ | شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ | Saturday 30 / 05 May / 2020
ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مهمترین اخبار و حاشیه های روز باخبر شوید!
instagram-icon telegram-icon facebook-icon twitter-icon