کرونا
بورس
قیمت سکه و طلا
نرخ ارز
آزادسازی سهام عدالت samanese.ir
دارایی سهام عدالت sahamedalat.ir
سامانه سجام sejam.ir
وام اجاره مسکن tem.mrud.ir
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
اخبار فرهنگیان

دومین واگذاری بزرگ دولت در بورس؛ 25 هزار میلیارد تومان دیگر عرضه می‌شود

باقیمانده واحدهای صندوق‌های واسطه‌گری مالی (دارا یکم) تا پایان ماه جاری و تا سقف 5 میلیون تومان به مردم ارائه می‌شود.

نخستین تجربه دولت برای واگذاری شرکت‌های دولتی به صورت صندوق‌های واسطه‌گری (ETF) در اواخر اردیبهشت ماه امسال برگزار شد. این صندوق شامل سهام باقی‌مانده دولت در بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین می باشد و ارزش آن در اردیبهشت ماه حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان اعلام گردید. بر اساس اعلام دولت در مرحله اول هر نفر می‌توانست تا سقف 200 واحدِ 10 هزار تومانی از این صندوق را خریداری کند. به عبارتی حداقل خرید با هر کد ملی 10 هزار تومان و سقف خرید نیز 2 میلیون تومان تعیین شده بود.

در مرحله اول چند نفر «دارا یکم» خریدند؟
طبق آمار منتشر شده سه میلیون و چهار صد و هشتاد و یک هزار (۳۴۸۱۰۰۰) نفر با سرمایه گذاری بیش از ۵۸۸۶ میلیارد تومان از مردم در این پذیره نویسی مشارکت نمودند و توانستند از مزایای تخفیف ۳۰ درصدی واحدهای این صندوق بهره‌مند شوند.

دارا یکم مجدد عرضه می‌شود

طبق گفته معاون امور بیمه و بانک وزارت اقتصاد باقیمانده واحدهای صندوق‌های واسطه‌گری مالی تا پایان تیرماه عرضه می شود. با این تفاوت که این‌بار سقف در نظر گرفته شده برای پذیره نویسی 5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. به این معنا که اگر فردی که در مرحله نخست 2 میلیون تومان از واحد های این صندوق را خریداری کرده باشد این‌بار نیز می تواند 3 میلیون تومان از این صندوق را بخرد و افراد تازه وارد نیز می توانند تا سقف 5 میلیون تومان در صندوق واسطه گری یکم سرمایه گذاری کنند.

همچنین عباس معمارنژاد معاون وزیر اقتصاد ارزش باقیمانده صندوق واسطه گری مالی یکم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در حال حاضر 25 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: با توجه به این که در عرضه قبلی واحدهای این صندوق هر واحد 10 هزار تومانی که به مردم فروخته شد، اکنون به قیمت روز 27 هزار تومان معامله می‌شود. وی افزود: این سرمایه گذاری 170 درصد بازده داشته و پیش بینی می‌شود مردم در خرید واحدهای این صندوق دوباره استقبال کنند.

صندوق واسطه گری دوم و سوم چه زمانی عرضه خواهد شد؟
گفتنی است طبق وعده مسئولین دولتی صندوق های واسطه گری دوم و سوم نیز در ماه‌های پیش‌رو برای عموم مردم عرضه خواهند شد. طبق آخرین خبرهای منتشر شده صندوق دوم شامل شرکت های خودروسازی و صنایع فولاد می باشد و صندوق سوم شامل بزرگترین شرکت‌های پتروشیمی ایران خواهد بود.
پویشگر: خبرپو     منبع: آخرین خبر

۱۹:۳۶:۴۵ | سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ | Tuesday 07 / 07 July / 2020
ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مهمترین اخبار و حاشیه های روز باخبر شوید!
instagram-icon telegram-icon facebook-icon twitter-icon