کرونا
بورس
کنکور
قیمت سکه و طلا
نرخ ارز
وام اجاره مسکن tem.mrud.ir
دارایی سهام عدالت sahamedalat.ir
آزادسازی سهام عدالت samanese.ir
سامانه سجام sejam.ir
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
اخبار فرهنگیان

تمرین انهدام ناو هواپیمابر آمریکا تحت رصد ماهواره نور

در رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۴ سپاه، تمرین انهدام ناو هواپیمابر آمریکایی، شلیک یک موشک ناشناخته و رصد منطقه عمومی رزمایش با استفاده از تصاویر ارسالی توسط ماهواره نور...

همزمان با افزایش اقدامات ایذایی دشمن در منطقه ،روز گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مرحله نهایی رزمایش بزرگ دریایی و موشکی پیامبر اعظم (ص) ۱۴ را با مشارکت نیروی دریایی و نیروی هوافضای سپاه در منطقه خلیج فارس و غرب تنگه هرمز آغاز کرد تا دست برتر و توان بالای نیروهای مسلح ایران را به رخ دشمن فرامنطقه ای و متحدان منطقه ای اش بکشاند. از جمله نکات قابل توجه رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۴، تمرین انهدام ناو هواپیمابر آمریکایی، شلیک یک موشک ناشناخته و رصد منطقه عمومی رزمایش با استفاده از تصاویر ارسالی توسط ماهواره نور بود که برای اولین بار صورت گرفت و حاکی از فعالیت مستمر و مداوم این ماهواره پس از حدود 100 روز از پرتاب و قرار گرفتن آن در مدار زمین است.

رونمایی از موشک و پرتابگر جدید و ناشناخته
 طبق تصاویر منتشر شده از رزمایش پیامبر اعظم(ص)، به نظر می‌رسد سپاه از موشک سوخت جامد جدیدی از روی پرتابگرهای متفاوت استفاده کرده است. در موشک بالستیکی که دیروز -به سمت اهداف دریایی یا احتمالا اهدافی در جزایر-  شلیک شد، استفاده از سرجنگی تک مخروطی نسبت به نمونه های مرسوم دو مخروطی در انواع فاتح-110 و هرمز مشهود است. این سرجنگی شباهت زیادی به سرجنگی موشک ذوالفقار (در ابعاد کوچک‌تر) دارد. موشک ذوالفقار یک موشک سوخت جامد دیگر از خانواده فاتح با برد 700 کیلومتر است. به علاوه به نظر می‌رسد که طول این موشک کمی کوتاه تر از نمونه های فاتح و هرمز باشد. همچنین در زمینه موشک‌های کروز، شلیک موشک های برد کوتاه نصر از یک پرتابگر جدید زمینی نصب شده پشت کامیون نیز اقدام تازه ای به شمار می رود. پرتابگر جدید مشاهده شده در شلیک امروز، از نظر ظاهر بیرونی کاملاً مشابه کامیون های تجاری بوده و از این نظر برای دشمن قابل شناسایی نیست اما بر خلاف دیگر پرتابگرهای مخفی شده در کامیون های تجاری که تنها یک فروند موشک بالستیک نسل فاتح حمل می کردند، در این پرتابگر، دو فروند موشک به کار گرفته شده است. این درحالی است که قبلاً پرتابگرهای دو فروندی روی خودرویی نظامی با ظاهر کاملاً متمایز از کامیون های تجاری به کار گرفته می‌شد.
 
همچنین سردار عباس نیلفروشان معاون عملیات سپاه در حاشیه این رزمایش طرح‌ریزی مدرن بر اساس جنگ های ترکیبی و شبکه محور ، متناسب با دکترین تهاجمی سپاه ، استفاده حداکثری از توان و تجهیزات مختلف سیگنالی، اپتیکی و با سرنشین و بدون سرنشین برای اشراف اطلاعاتی و اجرای رزمایش در شرایط جنگ بیولوژیک را ویژگی‌های رزمایش پیامبر اعظم ۱۴ اعلام کرد و افزود: در این رزمایش دفاع ضد موشکی بالستیک و کروز انجام شده و از برخی تجهیزات و سلاح های غافلگیر کننده مانند موشک‌های برد بلند بالستیک با قابلیت اصابت به اهداف شناوری متجاوز در دور دست استفاده می شود.
 
تمرین مقابله و انهدام ناو هواپیمابر آمریکایی از دیگر اقداماتی بود که در این رزمایش توسط یگان‌های مختلف سطحی، زیرسطحی، تکاوری و پروازی و موشکی انجام شد. بر مبنای فیلم منتشر شده از مراحل مقابله و انهدام این ناوهواپیمابر، در مرحله نخست شناور آمریکایی آماج حملات موشک‌های بالستیک و کروز دریایی از ساحل، دریا و هوا قرار می‌گیرد. علاوه بر حملات موشکی، راکت‌اندازهای دریایی نیروی دریایی سپاه نیز به اجرای آتش دقیق علیه هدف شناور پرداختند. در ادامه این سناریو همچنین بالگرد بل-۲۰۶ نیروی دریایی سپاه یک فروند موشک کروز ضدکشتی را (احتمالا از نوع نصر هواپایه با برد ۳۵ کیلومتر) به سمت ناو آمریکایی شلیک کرد. پس از اصابت موشک‌ها به ناو، یگان های غواصی با انهدام پل فرماندهی و یگان‌های تکاوری با اجرای عملیات هلی‌برن روی عرشه ناو، آن را به تصرف خود در آوردند. طی سه روز اخیر برخی خبرگزاری های آمریکا گزارش داده بودند که ایران ماکت یک ناوهواپیمابر را از ساحل به تنگه هرمز منتقل کرده است. ماکتی که دیروز هدف اصلی موشک های رزمایش بود. 
 
سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل در حاشیه برگزاری مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم (ص)۱۴ تاکید کرد: فضای عمل ما در سطح راهبردی دفاعی است، اما در سطوح عملیات و تاکتیک سراسر تهاجم هستیم.
 
آمریکایی ها در پناهگاه!
درهمین حال «سی.ان.ان» به نقل از منابع آگاه گزارش داد که  شدت نگرانی مقامات نظامی آمریکا در منطقه از رزمایش بزرگ موشکی-دریایی سپاه پاسداران به حدی بوده است که از نیروهای نظامی مستقر در پایگاه‌های آمریکایی در امارات، قطر و کویت خواسته شده که برای ساعاتی در پناهگاه بمانند.

 


پویشگر: خبرپو     منبع: روزنامه خراسان

۹:۳۰:۲۰ | چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ | Wednesday 29 / 07 July / 2020
ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مهمترین اخبار و حاشیه های روز باخبر شوید!
instagram-icon telegram-icon facebook-icon twitter-icon