#نقل و انتقالات فوتبال #تعطیلی مدارس #هواشناسی #وضعیت راه ها #بودجه 1402 #سکه و طلا #دلار #اخبار استقلال #اخبار پرسپولیس #اخبار فرهنگیان

چالش 2800 هزار میلیاردی وزیر راه برای 4 میلیون مسکن

سکاندار جدید مسکن و راه در شرایطی از مجلس رای اعتماد گرفت که در نخستین موضع رسمی خود در جلسه علنی مجلس، برآورد هزینه ساخت 4 میلیون مسکن را معادل 2800 هزار میلیارد تومان دانست.

بذرپاش، وزیر جدید راه و شهرسازی در شرایطی رای اعتماد گرفت که اذعان وی به هزینه بسیار سنگین تامین مالی ساخت 4 میلیون مسکن و ناتوانی متقاضیان در تامین آورده اولیه، نشان داد که برا ی تحقق این وعده چالش های جدی وجود دارد، فرجام این چالش چه می شود؟

سکاندار جدید مسکن و راه در شرایطی از مجلس رای اعتماد گرفت که در نخستین موضع رسمی خود در جلسه علنی مجلس، برآورد هزینه ساخت 4 میلیون مسکن را معادل 2800 هزار میلیارد تومان دانست و گفت: «باید پاسخ دهیم مشکل کجاست و وزارت راه چه کاری می تواند برای تأمین مالی این مبلغ انجام دهد». به این ترتیب مهرداد بذرپاش در اولین گام، اجرای یکی از مهم ترین وعده های دولت سیزدهم را با چالش سنگین تامین مالی هزینه های آن و البته ناتوانی بخش عمده ای از متقاضیان در تامین آورده این واحدها همراه دانست.


 • نقد و بررسی جک J4
 • قطع اینترنت ایران و ۹۰ ثانیه تا روز قیامت | آخرالزمان رسید + تصاویر
 • بیانیه باشگاه فولاد درباره اتفاقات بازی با پرسپولیس
 • واریز باقی مانده همسان سازی حقوق بازنشستگان در این ماه
 • چانگان زیر برند ژوجی را برای توسعه خودروهای الکتریکی راه اندازی می‌کند
 • مرگ کودک ۱۱ ساله با لگد مرد خشمگین
 • شناسایی بدل پوتین از روی کفش او!
 • واکنش کاربران توییتری به حادثه عجیب سفارت باکو در تهران/ چرا حمله به سفارت باکو مشکوک است؟
 • خبر خوش برای فرهنگیان/ افزایش 20 درصدی حقوق
 • قرآن صوتی، جزء ششم | قرائت قرآن کریم جزء 6 + دانلود صوتی و فیلم
 • یک کوه یخی با وسعتی معادل ۱۵ برابر مساحت پاریس از قطب جنوب جدا شد
 • روزنامه جوان خطاب به وزیر آموزش و پرورش: آقای وزیر لطفاً در حوزه خودتان اظهار‌نظر کنید!
 • آیا پایان روند نزولی بیت‌ کوین نزدیک است؟

 • به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مهرداد بذرپاش که پس از استعفای رستم قاسمی، به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی معرفی شده بود با  187 رأی موافق، 64  رأی مخالف، 7  رأی ممتنع و 5 رأی باطله از مجموع  263 نماینده حاضر در صحن، از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت، بحث خود را در زمینه چالش های اجرای وعده ساخت 4 میلیون مسکن با محاسبات هزینه های این طرح ادامه داد و گفت: 4 میلیون مسکن ضرب در 100 مترمربع می‌شود 400 میلیون مترمربع و اگر هزینه ساخت، میانگین متری 7 میلیون تومان محاسبه شود عددی معادل 2 هزار و 800 همت (2،800،000،000،000،000 تومان)  می‌شود و این در حالی است که بودجه امسال حدود هزار و 500 همت است.

  بنابراین باید پاسخ دهیم مشکل کجاست و وزارت راه چه کاری برای تأمین مالی 2 هزار و 800 همت باید انجام دهد. حتماً نمایندگان در جریان تصویب قانون جهش تولید مسکن مفروضات را بررسی کردند.وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی ناتوانی بخش عمده ای از متقاضیان نهضت ملی مسکن از تامین آورده اولیه را یادآور شد و گفت: بخشی از منابع، سهم آورده متقاضیان است، هم اکنون حدود 300 هزار نفر ثبت نام و وجه واریز کرده اند، اکنون در سمت تقاضا با مشکل مواجه هستیم. زمانی که سهم آورده به 400 میلیون می رسد و قیمت یک واحد 800 میلیون تومان تمام می شود،قشرهایی که جزو دهک های پایین هستند و باید این واحدها را خریداری کنند، در تامین منابع اولیه با مشکل مواجه می شوند و نمی توانند آورده اولیه را تامین کنند.بذرپاش گفت: باید در تامین آورده اولیه تجدیدنظر و طرف متقاضی تشویق شود، پروژه مسکن در فرمول قبلی نیز می تواند بخشی از نیازها را پوشش دهد، باید ظرفیت جذب وجود داشته باشد.


 • شایعه در بازار دلار
 • واکنش کاربران اینستاگرام به بیانیه اعتراضی عوامل فیلم+ عکس
 • فروش این محصولات ایران‌خودرو از یکشنبه ۱۸ دی‌ماه +جزئیات
 • انواع برد الکترونیکی را بشناسیم!
 • ممنوعیت فقط برای ایران
 • آفریقا از فرصت‌های مهم اقتصادی جهان اسلام است
 • افزایش ۲۰ درصدی حقوق فرهنگیان در ۱۴۰۲
 • رفیق فابریک ترابی در راه پرسپولیس
 • اخبار حوادث امروز (8 بهمن 1401) از جنایت در جشن تولد مختلط مشهد تا تیراندازی مرگبار در اتاق اصناف شمیرانات
 • مشکل بازیکن پرسپولیس برای پیوستن به استقلال حل شد
 • خبر فوری ؛ زمان صدور احکام رتبه‌بندی معلمان اعلام شد
 • وی استفاده از دیگر روش های تامین مالی برای ساخت 4 میلیون مسکن را ضروری دانست و گفت: مولدسازی دارایی ها باید در اولویت اصلی کاری قرار گیرد، در قانون نیز اوراق بهادارسازی دارایی ها، مولدسازی دارایی ها و موارد دیگر آمده است.

  بذرپاش واگذاری زمین را دیگر راهکار تامین مالی ساخت مسکن دانست و توضیح داد: در حوزه مسکن سه عامل زمین، قیمت ساخت و ارزش افزوده را داریم، دولت وظیفه دارد قیمت زمین را حذف کند یا به صفر برساند و همچنین ارزش افزوده یا سود قابل انتظار سازنده را صفر کند. قیمت ساخت باید با استفاده از روش واگذاری زمین و تحویل زمین رایگان به انبوه سازان که توان هزینه کرد دارند، کاهش یابد و دولت بعداً در قالب اوراق و اسناد با آن ها تبادل مالی داشته باشد.

  وی معضل زمین در شهرهای بزرگ را از دیگر مسائل حوزه مسکن دانست و افزود: یکی از مواردی که باید برای آن چاره اندیشی کنیم، احتکار غیرقابل قبول زمین در اطراف شهرهاست، زمانی که در بسیاری از محل ها می توانیم الحاق به شهرها را داشته باشیم، چرا این کار را انجام نمی دهیم؟ چرا محدوده روستاها را افزایش ندهیم که تنها یک عده صاحب زمین باشند و قیمت روز به روز افزایش یابد و افراد دیگر متضرر شوند؟ این نسخه من برای همه بخش ها و شهرها نیست، متوجه هستم که الگوی تهران، کلان شهرها و روستاها تفاوت دارد.

  وی گفت: روش دیگر بازسازی بافت روستایی و بافت فرسوده شهری و روستایی است؛ شهرها در اختیار شهرداری هاست و می تواند این موضوع را از طریق آسان سازی فرایند مجوز و سازوکارهای تشویقی مدیریت کند.

  بحران فرسودگی در راه و شهرسازی
  وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: صنایع زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی این روزها با بحران فرسودگی مواجه است.اگر نگاه ما مثل گذشته به شکل سنتی باشد آیا در راستای به سازی راه ها و توسعه زیرساخت‌های کشور اتفاقی می افتد؟ بذرپاش گفت: بیشتر نمایندگان محترم در جلسات کمیسیون ها یک نکته را مطرح کردند و آن نبود منابع مالی برای اتمام پروژه های نیمه تمام بود؛این یعنی بحران اصلی در این دستگاه پیشران. روش های جدید برای منابع مالی جهت اجرای پروژه های اساسی است.وی با اشاره به راهکار‌های لازم در صنعت ریلی و هوایی کشورمان گفت: این سوال وجود دارد که آیا هواپیما بسازیم یا بخریم؛ از چه کسی در شرایط تحریم می‌توان خرید کرد و حتی آیا باید هواپیمای دست دوم تهیه کنیم، این سوال‌ها وجود دارد.بذرپاش اظهار کرد: این وزارتخانه، وزارتخانه امید است بنابراین ما با دو موضوع مهم حمل و نقل و ترانزیت مواجه هستیم، در واقع با توجه به حوزه ترانزیت می‌توانیم موفقیت‌های خوبی نصیب کشور کنیم. اگر راهگذر شمال به جنوب و شرق به غرب سریع تر به اتمام برسد، جهش خوبی در این حوزه خواهیم داشت. در این خصوص به توجه در برنامه‌های توسعه ای و بودجه‌های سالانه و همچنین صدور برخی مجوزها نیاز داریم؛ تا کی باید با بودجه‌های سنتی جلو برویم بنابراین با ابتکارات، منابع مالی سرشار از ترانزیت کالا نصیبمان می‌شود. در واقع با تکمیل راهگذر شمال به جنوب از منطقه فنلاند تا آب‌های آزاد ارتباط برقرار می‌شود.
   
  اظهارات  موافقان و مخالفان
  طبق آیین نامه داخلی دو نفر موافق و دو نفر مخالف به مدت ۱۵ دقیقه زمان برای بیان دلایل خود دارند؛ محمد جواد عسگری، مجتبی یوسفی و مجتبی توانگر به عنوان مخالف و کیومرث سرمدی، حسین حاتمی، مجتبی رضاخواه و مجتبی ذوالنور به عنوان موافق وزیر، صحبت کردند.وقتی که نوبت به توانگر نماینده تهران رسید، او با طرح انتقادهایی از معرفی «بذرپاش» گفت: آقای نیکزاد نایب رئیس مجلس با تجربه و تخصص در حوزه مسکن به دلیل همکاری نکردن بانک ها در ارائه تسهیلات برای ساخت مسکن پیشنهادهای تصدی وزارت راه را نپذیرفت، حالا بذرپاش که تخصص و تجربه ندارد چه چیزی در خود دید که این پیشنهاد را پذیرفت؟  بعد از توانگر، رضاخواه نماینده تهران به عنوان موافق وزارت «بذرپاش» در پشت تریبون رفت و در ابتدای صحبت های خود گفت: بسیار متاسفم که از تریبون مجلس برای اغراض شخصی استفاده می‌شود. وی در ادامه بحث را به  موضوع  ماجرای بولتن  خبرگزاری فارس و ادعاهایی که در آن به رهبری نسبت داده شده است، کشاند و خطاب به نماینده مخالف گفت :  شما اگر سکوت کنید، قطعا بهتر است.
  پویشگر: خبرپو     منبع: روزنامه خراسان

  ۱۰:۵۹:۲۹ | پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ | Thursday 08 / 12 December / 2022
  آخرین اخبار روز