#اخبار کرونا #ماه رمضان - اوقات شرعی #لیگ قهرمانان آسیا #اخبار انتخابات ریاست جمهوری 1400 سامانه ثبت املاک amlak.mrud.ir + راهنما #اخبار برجام #سهام عدالت samanese.ir #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #بیت کوین و ارز دیجیتال #اخبار فرهنگیان

اتمام حجت ایران با شورای حکام/ واکنش مناسب تهران در صورت صدور قطعنامه

جمهوری اسلامی ایران صراحتاً اعلام کرده است و در صورتی که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کنند، کشورمان واکنش مناسبی خواهد داشت.

نشست‌های فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با محوریت بررسی ادعا‌های دولت جدید آمریکا مبنی بر احترام به دیپلماسی، چندجانبه گرایی و اصلاح رفتار واشنگتن در برابر دیگر کشور‌ها و برجام، روز دوشنبه ۱۱ اسفند در شرایطی آغاز به کار کرد که رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یکشنبه ۳ اسفند به ایران سفر کرده بود.

طبق ماده ۶ قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»، ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را از ۵ اسفند ۹۹ متوقف و اجازه بازرسی‌های فراپادمانی را نیز سلب کرد، اما طبق توافق مشترک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۳ ماه فرصت داد که اگر طرف‌های مقابل تحریم‌های یکجانبه علیه ملت ایران را برداشتند، تصاویر ضبط شده در این بازه ۳ ماهه را به آن‌ها نشان دهد در غیر این‌صورت برای همیشه پاک خواهد کرد.

پیام سیاسی این اقدام نیز آن است که ایران از عملکرد هسته‌ای خود مطمئن است، ولی اجازه نخواهد داد دیگران با اعمال زور کاری را پیش ببرند. براساس این بیانیه همکاری‌های پادمانی میان ایران و آژانس مانند سابق ادامه خواهد یافت و طبق گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، تنها ۳۰ درصد از بازرسی‌های آژانس متوقف می‌شود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در همه گزارش‌های خود تا کنون درخصوص برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، تایید کرده است که هیچ انحرافی در این فعالیت‌ها وجود نداشته است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از سفر رافائل گروسی به تهران تصریح کرد: همکاری ایران با آژانس ادامه پیدا می‌کند، اما این همکاری فراتر از پروتکل الحاقی نخواهد رفت و در این چارچوب همکاری خواهیم کرد.

یک هفته قبل از آغاز برگزاری نشست‌های فصلی شورای حکام، رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که دیپلمات‌های این رژیم با توزیع پیش‌نویس بیانیه‌ای با همکاری دیگر کشور‌ها از جمله سه کشور اروپایی در شورای حکام به دنبال آن هستند با صدور قطعنامه‌ای، فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محکوم کنند.

قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی (فرانسه، بریتانیا و آلمان) در مورد برنامه‌های هسته‌ای ایران روز جمعه این هفته در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رأی گذاشته خواهد شد.

میخائیل اولیانوف، نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، روز چهارشنبه، ۱۳ اسفند، در پیامی توئیتری با اشاره به طرح قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشت که این اقدام «یک آزمایش سیاسی بسیار خطرناک» است.

او افزود: «تصویب این قطعنامه احمقانه می‌تواند چشم‌انداز‌های ترمیم برجام را، آن هم دقیقاً در لحظه‌ای که این کار بسیار محتمل می‌نماید، برهم بزند.»

این در حالی است که آمریکا به عنوان طرفی که از برجام خارج شده و یک توافقنامه قانونی و بین‌المللی را زیر پا گذاشته است و سعی دارد بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای، مجددا پای میز برجام بازگردد.

وزیر امور خارجه همچنین پیش از آغاز جلسه شورای حکام در جلسه ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشدار داد چنانچه در جلسه شورای حکام قطعنامه تخریبی علیه ایران صادر شود، ایران واکنش جدی نشان خواهد داد و آمریکا تا تعهداتش را انجام ندهد، حق ندارد به برجام برگردد.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در حاشیه این جلسه گفت: در صورتی که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به اقدام ایران مبنی بر توقف پروتکل الحاقی قطعنامه‌ای علیه کشورمان صادر کنند، ایران واکنش مناسبی را خواهد داشت و در این راستا نامه‌ای هم ارسال شده است.

این در حالی است که مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهارات خود در جلسه شورای حکام به تکرار برخی ادعا‌ها و اتهام‌زنی‌ها درباره وجود تأسیسات هسته‌ای اعلام نشده در ایران پرداخت و گفت: از ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون، آژانس ۱۷۰ بار از تأسیسات اتمی ایران بازدید کرده است.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفت: ذیل توافق با ایران، آژانس می‌تواند همچنان نظارت بر تولید اورانیوم غنی‌شده در ایران را حفظ کند؛ البته شاید تهدید‌هایی درباره لغو کردن این توافق وجود داشته باشد، اما فقط به اطلاعیه رسمی از سوی ایران اعتنا خواهد کرد.
 
به هر روی آنچه برای جمهوری اسلامی ایران مهم است، در تازه‌ترین مواضع وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی صراحتاً اعلام شده است و در صورتی که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کنند، کشورمان واکنش مناسبی خواهد داشت.
پویشگر: خبرپو     منبع: میزان

۱۱:۱۵:۴۶ | پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ | Thursday 04 / 03 March / 2021
آخرین اخبار روز