#اخبار کرونا #المپیک 2020 توکیو #اخبار دولت سیزدهم, کابینه دولت #ثبت نام واکسن کرونا salamat.gov.ir #بورس #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #اخبار فرهنگیان

تحصیل رایگان در اروپا | شرایط و مدارک

در شرایطی که هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی روز به روز بیشتر می‌شود، تحصیل رایگان در اروپا می‌تواند یک گزینه ایده‌آل باشد. در این مطلب قصد داریم شرایط تحصیل رایگان در اروپا و روش‌های مختلف آن را بررسی کنیم.

https://khabarpu.com/img/post/1625030938.jpg

تحصیل رایگان در اروپا

کشورهای پیشرفته اروپایی مانند آلمان، فرانسه و انگلیس دارای سیستم آموزشی مدرن و امکانات زیادی در این حوزه هستند؛ به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان از سرتاسر دنیا برای حضور در دانشگاه‌های اروپایی تلاش می‌کنند. علاوه بر این، بالا بودن سطح کیفیت زندگی در این کشورهای اروپایی و امکان مشغول به کار شدن بعد از دوران تحصیل نیز مزید بر علت شده تا اشتیاق برای تحصیل در اروپا هر روز بیشتر شود.

اما موضوع مهمی که باعث شده بسیاری از دانشجویان به ویژه دانشجویان ایرانی، قید تحصیل در اروپا را بزنند بالا بودن هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی پیشرفته است. اما خوشبختانه این کشورها دارای فرصت‌های مناسبی برای تحصیل ارزان و حتی رایگان هستند. بنابراین، اگر قصد مهاجرت به روش تحصیلی را دارید، قبل از هر کاری در مورد شرایط تحصیل رایگان در اروپا، اطلاعات جمع آوری کنید.

شرایط تحصیل رایگان در اروپا

تمامی شهروندان اتحادیه اروپا می‌توانند از فرصت تحصیل به طور رایگان رایگان در اروپا استفاده کنند. اما شهروندان سایر کشورها باید برخی شرایط و الزامات را برآورده کنند تا بتوانند به صورت رایگان در کشورهای اروپایی تحصیل کنند. شرایط تحصیل رایگان در اروپا در کشورهای مختلف با هم فرق می‌کند و هر کدام از این کشورها دارای قوانین و شرایط خاص خود هستند.

در ادامه قصد داریم تا به بررسی شرایط تحصیل رایگان در برخی کشورهای مطرح اروپایی بپردازیم.

تحصیل رایگان در آلمان

آلمان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل و زندگی محسوب می‌شود. سیستم آموزشی قدرتمند آلمان در کنار فرصت تحصیلی رایگان باعث شده تا دانشجویان خارجی زیادی وارد دانشگاه‌های این کشور شوند. تحصیل در تمامی مقاطع دانشگاهی در آلمان، رایگان است و نیاز به شرایط خاصی ندارد. البته این موضوع مربوط به دانشگاه‌های دولتی کشور آلمان است.

دقت داشته باشید، فرصت تحصیلات رایگان در اختیار دانشجویانی قرار داده می‌شود که قصد تحصیل در برنامه‌های آموزشی به زبان آلمانی را دارند. بنابراین برای تحصیل رایگان در آلمان باید به زبان آلمانی مسلط باشید. البته برخی دانشگاه‌های آلمانی هم هستند که برنامه‌های تحصیلی خود را به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می‌کنند و هزینه پایینی را برای برنامه‌های انگلیسی خود در نظر گرفته‌اند.

اگر برای تحصیل در آلمان ترغیب شده‌اید باید بدانید که فقط شهریه دانشگاه‌های آلمان رایگان است و قبل از تصمیم گیری حتما به سایر هزینه‌ها از جمله هزینه‌های زندگی در آلمان نیز فکر کنید. البته در صورتی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی آلمان شوید، حتی هزینه‌های دیگر شما نیز پوشش داده خواهد شد.

https://khabarpu.com/img/post/1625030950.jpg

تحصیل رایگان در بلژیک

بلژیک یکی دیگر از کشورهای اروپایی می‌شود که فرصت تحصیل به صورت رایگان را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. تحصیلات آکادمیک در کشور بلژیک به دو زبان فرانسوی و انگلیسی ارائه می‌شود اما اکثر دانشگاه‌های این کشور برنامه‌های آموزشی خود را بر اساس زبان فرانسه طراحی کرده‌اند. حتی اگر شرایط تحصیل رایگان در بلژیک را نداشته باشید باز هم می‌توانید با هزینه پایین در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید.

تحصیل رایگان در فرانسه

با وجود اینکه فرانسه فرصت‌های تحصیلی مناسبی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده اما بسیاری از افراد در مورد امکان تحصیلات رایگان در این کشور اطلاع ندارند. تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه نه تنها رایگان است بلکه مشمول دریافت حقوق ماهانه هم می‌شود. البته برای تحصیل در فرانسه لازم است که به زبان فرانسوی مسلط باشید و مدارک مربوط به آن را ارائه کنید.

برای تحصیل رایگان در فرانسه و در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز می‌توانید سراغ بورسیه‌های تحصیلی فرانسه بروید. بورسیه‌های تحصیلی مختلفی در کشور فرانسه وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید علاوه بر شهریه، سایر هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه را نیز تامین کنید.

تحصیل رایگان در ایتالیا

ایتالیا نیز یکی دیگر از مقاصد تحصیلی محبوب بین دانشجویان ایرانی به حساب می‌آید. اگرچه دانشگاه‌های خوبی مانند دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه بولونیا و... در ایتالیا وجود دارند اما دلیل اصلی بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ایتالیا، رایگان بودن آن است. برای تحصیل رایگان در ایتالیا باید موفق به اخذ بورسیه‌های تحصیلی این کشور تحت عنوان بورسیه استانی شوید.

تحصیل رایگان در سوئد

تا قبل از سال 2010 میلادی، دانشگاه‌های دولتی سوئد هیچ هزینه‌ای از دانشجویان خارجی دریافت نمی‌کردند. اما از این زمان به بعد با توجه به آمار بالای مهاجرت تحصیلی به سوئد، دولت این کشور تصمیم گرفت تا شهروندان خارج اتحادیه اروپا شهریه دریافت کند. اما هنوز هم می‌توانید با گرفتن بورسیه تحصیلی سوئد به طور کاملا رایگان و با پوشش تمامی هزینه‌ها در این کشور تحصیل کنید.

تحصیل رایگان کارشناسی در اروپا

معمولا گزینه‌های تحصیلات رایگان در مقاطع کارشناسی ارشد و به ویژه دکتری بیشتر از دوره کارشناسی است. اما کشورهایی مانند آلمان، اتریش و نروژ هم هستند که فرصت شرکت در برنامه‌های دوره کارشناسی را به طور رایگان برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کنند.

البته این موضوع نیز شرایط خاص خود را دارد؛ مثلا برای تحصیل رایگان در آلمان و اتریش باید حداقل مدرک B1 آلمانی را داشته باشید. همچنین داشتن سوابق تحصیلی مناسب و رزومه قابل توجه به شما کمک خواهد کرد تا شانس خود را برای تحصیل در مقطع کارشناسی به صورت رایگان افزایش دهید.

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در اروپا

در مقطع کارشناسی ارشد شانس بیشتری برای تحصیل به صورت رایگان خواهید داشت. کشورهایی مانند آلمان و فرانسه از جمله کشورهای پیشرفته برای تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در اروپا محسوب می‌شوند. برای تحصیل در این کشورهای به صورت رایگان باید سابقه تحصیلی خوبی داشته و به زبان این دو کشور مسلط باشید. البته دانشگاه‌هایی در سرتاسر اروپا وجود دارند که امکان تحصیل در مقطع ارشد با هزینه پایین را فراهم کرده‌اند.

تحصیل رایگان دکتری در اروپا

اگر بتوانید پذیرش دانشگاه‌های اروپایی را برای تحصیل در مقطع دکتری بگیرید، امکان استفاده از انواع بورسیه و فاند تحصیلی را خواهید داشت. حتی در برخی موارد، حقوق ماهانه دریافت می‌کنید و امکان کار کردن در هنگام تحصیل را نیز خواهید داشت. البته فراموش نکنید که برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های مطرح اروپایی باید از شرایط علمی بسیار خوبی برخوردار باشید.

مدارک تحصیل رایگان در اروپا

برای تحصیل رایگان در اروپا باید مدارکی را داشته باشید که در ادامه مهم‌ترین آنها ذکر شده است:

تحصیل رایگان در اروپا با بورسیه

با توجه به اینکه گزینه‌های تحصیل رایگان در اروپا چندان زیاد نیست و رقابت بر سر این فرصت‌ها نیز بسیار بالاست، ممکن است موفق به برآورده کردن الزامات و شرایط مورد نیاز نشوید. اما نگران نباشید زیرا فرصت‌های زیادی برای گرفتن بورسیه تحصیلی در سرتاسر اروپا وجود دارد. برای به دست آوردن بورسیه تحصیلی اروپا به رزومه تحصیلی قوی نیاز دارید. در زیر نام تعدادی از بورسیه‌های تحصیلی اروپا آمده است:

این بورسیه‌ها تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیل در اروپا را پوشش می‌دهند.

اگر قصد تحصیل رایگان در اروپا را دارید، بهتر است قبل از هر چیزی کشور مورد نظرتان را انتخاب کرده و سپس در مورد فرصت‌های تحصیلی رایگان آن کشورها اطلاعات به دست آورید. در صورتی که نیاز به مشاوره بیشتر در این رابطه دارید، با کارشناسان لتسگویونی در ارتباط باشید.

منبع: سایت مهاجرت تحصیلی letsgouni.com


۱۱:۴۹:۰۴ | چهارشنبه ۹ تیر ۱۴۰۰ | Wednesday 30 / 06 June / 2021