#اخبار کرونا #المپیک 2020 توکیو #اخبار دولت سیزدهم, کابینه دولت #ثبت نام واکسن کرونا salamat.gov.ir #بورس #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #اخبار فرهنگیان

شرایط و مزایای تحصیل در آلمان

آلمان یکی از کشورهای محبوب جهان است که بسیاری از ایرانیان نیز تمایل دارند در آن تحصیل یا زندگی کنند.

آلمان با عنوان «جمهوری فدرال آلمان» شناخته می‌شود و بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است و اعتماد دانشجویان بین‌المللی بسیاری را برای تحصیل و اشتغال جلب کرده است. افزون‌براین، این کشور با فراهم‌آوردن امکان تحصیل رایگان و بهره‌مندی از سیستم آموزشی باکیفیت، میزبان نزدیک به سیصد‌هزار نفر دانشجوی بین‌المللی است و همین موضوع علاقه‌مندی بسیاری از دانشجویان به تحصیل در آلمان را نشان می‌دهد. در این مطلب، دربارۀ شرایط و مزایای تحصیل در آلمان سخن خواهیم گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ دانشگاه‌های برتر آلمان و شرایط پذیرش آن‌ها، با سیم آخر تماس بگیرید یا فرم مشاوره رایگان را پر کنید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

https://khabarpu.com/img/post/1626247541.png

 

مزایای تحصیل در آلمان

همان‌طورکه گفتیم، آلمان به‌دلایل مختلف یکی از مقاصد محبوب دانشجویان است و تحصیل در این کشور نیز مزایای فراوانی دارد. در‌ادامه، با برخی از این مزایا آشنا خواهیم شد.

امکان تحصیل رایگان در آلمان

یکی از دلایل مهم محبوبیت آلمان امکان تحصیل رایگان است و دانشگاه‌های دولتی آلمان، به‌جز دانشگاه‌های استان بادن‌وورتمبرگ، این امکان را برای تمامی دانشجویان، اعم از آلمانی و بین‌المللی، فراهم کرده‌اند.

استادان مجرب و دانشگاه‌های آلمان با امکانات

بیشتر دانشگاه‌های آلمان در فهرست دانشگا‌ه‌های برتر جهان جای دارند؛ چراکه با بهره‌مندی از سیستم آموزشی مطلوب و استادان کارآزموده، به رشد نسل جدیدی از متخصصان کمک می‌کنند.

اعتبار بین‌المللی مدارک دانشگاهی آلمان

دانشگاه‌های آلمان براساس سیستم بولونیا پیش می‌روند و این سیستم باعث یکپارچه‌سازی و معتبرشدن مدارک دانشگاهی می‌شود. تمام مدارک دانشگاه‌های این کشور در یکی از سه گروه زیر قرار می‌گیرد:

 

https://khabarpu.com/img/post/1626247551.jpg

انواع مؤسسه‌های آموزشی در آلمان

به‌طورکلی، حدود ۲.۷میلیون نفر دانشجو در بیش از چهارصد مؤسسۀ‌ آموزش عالی آلمان مشغول تحصیل هستند که سهم دانشگاه‌های دولتی و خصوصی از این تعداد به‌ترتیب ۹۵ و ۵درصد است. گفتنی است مؤسسه‌های آموزشی آلمان به سه دستۀ زیر تقسیم می‌شوند:

https://khabarpu.com/img/post/1626247559.jpg  

شرایط تحصیل در آلمان

دانشجویانی که آلمان را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند، پیش از رفتن به این کشور با شرایط تحصیل در  آن باید آشنا شوند. درادامه، با برخی از اطلاعات مهم دربارۀ تحصیل در آلمان آشنا خواهیم شد.

سیستم نمره‌دهی آلمان

بازۀ نمره‌دهی در آلمان بین یک تا پنج است و دانشگاه‌های این کشور بهترین نمره را یک و بدترین را پنج و نمرۀ قبولی را چهار در نظر می‌گیرند و در بیشتر دانشگاه‌ها نیز کسب نمرۀ‌ ۲.۵ یا بیشتر الزامی است. گفتنی است فرمول‌های متفاوتی برای تبدیل سایر نمره‌ها به نمره‌های سیستم آلمانی وجود دارد و متداول‌ترین روش به‌شرح زیر است:

A = 3 × [(X – Y) / (X – Z)] + 1

A: نمرۀ معادل در سیستم آلمانی
X: بیشترین نمرۀ دریافتی
Y: نمره یا معدل متقاضی
Z: کمترین نمرۀ ممکن برای گذراندن یک درس

این فرمول برای محاسبۀ نمره‌های قبولی ساخته شده است و نمره‌هایی که پس از تبدیل بیشتر از چهار هستند، معمولاً معادل پنج در نظر گرفته می‌شوند.

تحصیل مقطع کارشناسی در آلمان

دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل مقطع کارشناسی در آلمان باید بدانند گذراندن دورۀ یک‌سالۀ کالج که در آن زبان آلمانی تدریس می‌شود، برای ورود به دانشگاه‌های این کشور الزامی است. البته درصورت گذراندن سال اول دانشگاه در ایران (سراسری و آزاد) یا دریافت مدرک کاردانی به سپری‌کردن دورۀ کالج نیازی نیست. گفتنی است برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی تسلط بر زبان آلمانی حداقل در سطح B2 ضروری است. مدارک موردنیاز برای پذیرش و دریافت ویزا برای تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان عبارت‌اند از:

 

https://khabarpu.com/img/post/1626247570.png

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان سه تا چهار نیمسال (معمولاً چهار نیمسال) به‌طول می‌انجامد و تقریباً ۱۳درصد آن به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و هر دانشگاه و دورۀ‌ انتخابی به سطح زبان متفاوتی برای تحصیل نیاز دارد. به‌عنوان مثال، دانشجویان حوزۀ علوم اجتماعی به زبانی باید مسلط باشند که استادان تدریس می‌کنند؛ اما دانشجویان حوزۀ علوم طبیعی به‌دلیل سروکار داشتن با عملیات ریاضی و آزمایشگاه به تسلط کامل بر زبان تدریس نیازی ندارند. برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در آلمان این مدارک نیاز است:

تحصیل مقطع دکتری در آلمان

دورۀ رایگان دکتری در دانشگاه‌های آلمان سه تا پنج سال طول می‌کشد؛ البته مدت این دوره در رشته‌هایی مانند علوم طبیعی معمولاً چهار سال و هنر و علوم انسانی چهار تا شش سال است. بیش از ۷۰درصد دوره‌های دکتری در دانشگاه‌های آلمان کاملاً به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. مدارک موردنیاز برای تحصیل مقطع دکتری در آلمان ازاین‌قرارند:


۱۲:۰۱:۴۰ | چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ | Wednesday 14 / 07 July / 2021