#ماه محرم #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #تراکتورسازی تبریز #استقلال #پرسپولیس

مزایای برش لیزری فلزات

اگر شغل و فعالیت شما به فلزات و صنایع آن مربوط می‌شود، احتمالاً با برش فلزات نیز به‌خوبی آشنایی دارید. فلزات برای اینکه در شکل و فرم مورد نظر به کار گرفته شوند، نیاز به برش و خم‌کاری دارند.

از گذشته تاکنون روش‌های مختلفی برای برش فلزات مورد استفاده قرار گرفته اما هر کدام به دلیل داشتن نواقص، محدودیت‌ها و هزینه‌های بیش از اندازه از رده خارج شده‌اند.

امروزه از برش لیزری برای فلزات مختلف استفاده می‌شود اما آیا واقعاً این روش نسبت به روش‌های سنتی مانند پانچ، قالب و دیگر ابزارها بهتر است؟

آشنایی با مزایای برش لیزری

برای اینکه بتوانیم پاسخ سوال خود را بیابیم، باید با مزایای برش لیزر فلزات آشنا شویم.

https://khabarpu.com/img/post/1642678779.png

برش فلزات با لیزر

دقت بالا

دقت بالای برش لیزری فلزات در میان سایر روش‌ها زبانزد است. در این تکنیک پیشرفته از نور متمرکز برای برش استفاده می‌شود. این نور متمرکز، دقت کار را بسیار بالا می‌برد و فرآیند تبخیر و ذوب مواد را با دقت بی‌نظیری انجام می‌دهد. به‌عنوان مثال دقت دستگاه برش لیزر بین  0.003  تا 0.006 میلی‌متر تخمین زده می‌شود. این در حالی است که دقت کاتر پلاسما برابر با 0.02 و دقت ابزارهای قالب با تلرانس 1 تا 3  میلی‌متر تعیین می‌شود.

 

 

زمانی که برای برش فلزات نیاز به دقت بالایی داریم، اهمیت برش لیزری آشکار می‌شود. به همین علت صنعت هوافضا از این نوع برش استفاده می‌کند. چون تلرانس در نظر گرفته شده برای تجهیزات هوافضا بسیار کوچک و دقیق است.

اقتصادی و ارزان

برش لیزری برای تمام پروژه‌ها حتی پروژه‌های کوچک، گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی است. در واقع این روش با فرسودگی ابزار مواجه نمی‌شود. همچنین برای اجرای برش نیاز به تجهیزات خاص سفارشی یا استفاده از ابزار اصلاحی ندارد. واقعیت این است که برای انجام این برش فقط نیاز به طرح شماتیک(جهت بارگذاری در کامپیوتر)، دستگاه و ماده برش داریم.

قطعات مکانیکی و اهرمی بسیار کمی در فرآیند برش با لیزر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین علت هزینه نگهداری و انجام برش با لیزر ارزان و اقتصادی‌تر است.

انجام برش‌های پیچیده و ظریف

برش لیزری استیل و آلومینیوم می‌تواند در طرح‌های پیچیده‌تری نسبت به سایر فلزات انجام شود. بنابراین علاوه بر دقت باید بر توانایی لیزر نیز متمرکز شد. کات لیزری امکان دنبال کردن شماتیک‌های پیچیده را فراهم می‌کند. این طرح‌های پیچیده بدون اعوجاج و یا تاب برداشتن فلز انجام می‌شوند.

تولید ضایعه کم

برش فلزات می‌تواند با تولید پلیسه و ضایعات فراوان همراه باشد. زمانی که کات فلز با لیزر انجام می‌شود، تولید ضایعات به حداقل می‌رسد و از هدررفت فلز نیز جلوگیری می‌شود.

برش صاف و تمیز

برش لیزری از اعوجاج، تاب‌خوردگی و آسیب به فلز جلوگیری می‌کند. این برش در سرعت بالا انجام شده و همین مسئله از بروز آسیب به فلز ممانعت خواهد کرد. علاوه بر این، نور تابیده شده به فلز فقط در قسمت برش اعمال می‌شود و بر روی سایر نقاط فلز تاثیری ندارد.

https://khabarpu.com/img/post/1642678792.jpg

مصرف انرژی پایین با برش لیزر

مصرف بهینه انرژی

برش لیزری نسبت به سایر روش‌های برش مانند قالب بسیار کم مصرف است. در واقع انرژی مصرفی برش لیزر همواره کمتر از 10 کیلووات است و به‌ندرت بیشتر از 10 کیلووات می‌شود. حتی زمانی که برش قطعاتی مانند آلومینیوم را انجام می‌دهد.

کارایی متنوع

برش لیزری می‌تواند برای اقداماتی نظیر حکاکی، برش لیزری آهن، آلومینیوم، استیل، ماشین‌کاری، خم‌کاری فلزات و... کارایی داشته باشد.

باورهای غلط در مورد برش لیزر

با وجود مزایای این برش، هنوز هم برخی از تصورات غلط در مورد برش با لیزر وجود دارد. یکی از تصورات غلط در مورد برش با لیزر این است که سر لیزر مستقیماً با مواد تماس پیدا می‌کند، در حالی که واقعاً اینطور نیست. ایجاد تلورانس‌های برش سخت‌تر و به حداکثر رساندن دقت، به توان پرتو پرانرژی مربوط می‌شود.

یکی دیگر از باورهای غلط برش لیزر این است که کارایی آن تحت تاثیر قدرت خام لیزر قرار می‌گیرد. فناوری لیزر فیبر در طول سال‌ها قدرت پرتو لیزر را افزایش داده است. با این حال، بهبود راندمان برش توسط سرعت پرتو کنترل می‌شود، نه با قدرت لیزر خام.

جمع‌بندی

برش فلز با لیزر برای صنایع مختلف امتیازات بسیاری به همراه دارد. این نوع برش سرعت انجام کار را بالا می‌برد و فلز را به شکل تمیز و صاف بدون اعوجاج و ضایعات زیاد برش می‌دهد. روشی کاملاً مقرون‌به‌صرفه است و انرژی برق را به شکل بهینه مصرف می‌کند.

شرکت سروسازه لیزر یکی از شرکت‌های معتبر و مطمئن با سابقه کاری بالا در زمینه برش فلزات با لیزر است. این شرکت تمام خدمات برش فلزات با لیزر را با قیمت مناسب و کیفیت عالی به مشتریان ارائه می‌کند.


۱۵:۱۰:۴۰ | پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ | Thursday 20 / 01 January / 2022