#کرونا #انتخاب رشته کنکور sanjesh.org #جنگ غزه #مذاکرات وین #وضعیت راه ها www.141.ir #اخبار استقلال #اخبار پرسپولیس #اخبار فرهنگیان

قطعات صنعتی که هر کسی باید بداند

دستگاه‌های سی ان سی جزو پرکاربردترین و مهم‌ترین دستگاه‌های صنعتی در دنیا به حساب می‌آیند و تقریباً اکثر قطعات فلزی و چوبی که در اطرف خودمان و در زندگی روزمره می‌بینیم، با استفاده از این دستگاه‌ها برشکاری شده‌اند.

در این مطلب، می خواهیم چند مورد از پرکاربردترین قطعات دستگاه های CNC را به شما معرفی کنیم.

https://khabarpu.com/img/post/1658914301.jpg

صفحه کنترل CNC

صفحه کنترل یا همان رابط دستگاه، بخشی از دستگاه سی ان سی است که اپراتور به طور مستقیم با آن سر و کار دارد و کارهای برنامه ریزی کار دستگاه و نحوه اجرای برنامه ها را تنظیم میکند. با توجه به مدلی که دستگاه دارد، پنل کنترل ممکن است دستی، لمسی یا ترکیبی از این دو حالت باشد. هر صفحه کنترل هم یک مانیتور دارد تا اپراتور بتواند مختصات و مشخصات حرکتی دستگاه را تعیین و وارد کند.

ستون دستگاه CNC

ستون یکی از مهم ترین و اصلی ترین قطعات دستگاه سی ان سی است و وظیفه نگهداری و حمایت از تمامی قطعات دستگاه را بر عهده دارد. ستون دستگاه یک پایه ثابت دارد و بخش های محتلف روی آن سوار میشوند. علاوه بر نگهداری از قطعات مختلف، ستون سیستم های خنک کننده و مخزن روغن دستگاه را هم نگهداری می کند. این ستون ها با توجه به نوع طراحی دستگاه، به دو صروت عمودی و افقی طراحی میشوند.

زانویی سی ان سی

یکی از قسمت های متحرک و قابل تنظیم و جزو قطعات سی ان سی بسیار مهم است. این بخش به ستون اصلی دستگاه متصل می شود و مهم ترین وظیفه آن، پشتیبانی از زین و میز دستگاه فرز سی ان سی می باشد. اپراتور دستگاه میتواند زانویی را در امتداد محور Z تنظیم کند تا ارتفاع میز برای اعمال برش های سه بعدی آماده شود. زانویی ها در دستگاه های سی ان سی انواع مختلفی دارند و معمولا به صورت فشاری یا رزوه ای ارتفاع را تنظیم می کنند.

https://khabarpu.com/img/post/1658914314.jpg

 

زین فرز سی ان سی

زین قسمتی از دستگاه سی ان سی است که بالای زانویی نصب میشود و به نوعی پشتیبانی میز کار است. زین می تواند به موازات محور دستگاه چرخش کند و امکان تنظیم نمونه کار به صورت افقی را فراهم میکند. در واقع می توان گفت که برش های پیچیده و عمقی به لطف عملکرد هم زمان زین و زانویی اتفاق می افتد.

میز کار دستگاه

همانطور که از اسمش هم مشخص است، میز کار وظیفه نگه داشتن قطعه یا وسیله نگهدارنده را برعهده دارد. میز بالای زین نصب میشود و با توجه به مدل دستگاه، میتوان آن را در جهت های افقی، عمودی یا به صورت ترکیبی و زاویه دار تنظیم کرد. بنابراین می توان گفت که جهت حرکت میز تابع حرکت دو قسمت زین و زانوئی است. اندازه میز کار هم به اندازه فرز سی ان سی بستگی دارد و البته می توان با توجه به نیاز، اندازه آن را هم تغییر داد.

الکتروموتور سی ان سی

این قطعه به عنوان قلب و مرکز اصلی دستگاه به حساب می آید. نوع الکتروموتوری که در دستگاه استفاده میشود، با توجه به اندازه دستگاه و کارکردی که از آن انتظار میرود، متغیر است. در واقع هر الکترو موتور بر اساس میزان وات و ولتاژی که دارد، از توانایی مشخصی برخوردار است و بر این اساس باید با توجه به کارکردی که مورد انتظار است، انتخاب شود.

اسپیندل موتور

اسپیندل قطعه مهمی از دستگاه است که به ستون دستگاه متصل میشود و وظیفه آن نگه داشتن آربور (Arbor) است. با روشن کردن دستگاه، اسپیندل موتور به حرکت در می آید و در نهایت طرح مورد نظر ایجاد میشود.

اسپیندل نوعی موتور است که توانایی زیادی در تولید حرکت چرخشی با دور بسیار بالا را دارد و در نتیجه این کارکرد، جزو مهم ترین بخش های دستگاه های CNC به حساب می آیند. همچنین اسپیندل موتور پل ارتباطی میان الکتروموتور و ابزار برش به حساب می آید و به واسطه آن میتوان سرعت دستگاه را تنظیم کرد.

آربور سی ان سی

آربور یکی از قطعاتی است که روی شفت دستگاه CNC قرار میگیرد و به واسطه آن، می توان ابزارهای ماشینکاری مختلفی را روی دستگاه نصب کرد. آربور در اندازه، قطر و ابعاد مختلفی وجود دارد و در ماشین های فرزکاری افقی، درون اسپیندل قرار میگیرد.

رام دستگاه

رام قطعه ای است که وظیفه نگهداری و پشتیبانی از اسپیندل را برعهده دارد. رام ها معمولا در دستگاه های سی ان سی عمودی مورد استفاده قرار میگیرند و امکان تغییر وضعیت طولی آن ها با توجه به کارکردی که از آن انتظار میرود قابل تغییر است.

https://khabarpu.com/img/post/1658914321.jpg

 

ابزار فرزکاری سی ان سی

این قطعه توسط اسپیندل نگهداری میشود و با استفاده از آن میتوان قطعه ای از ماده مورد نظر را برش داد. برای انتخاب ابزار فرزکاری مناسب باید به جنس قطعه کار و ویژگی های هندسی برش توجه داشت. به صورت کلی ابزارهای فرزکاری می توانند قطعات و موادی که شرایط فیزیکی و شیمیایی متفاوتی دارند را برش دهد.

استپ موتور

استپ موتور یا استپر موتور، یک موتور راشلس الکتریکی در حالی DC است که می تواند یک دوران 360 درجه ای را به تعدادی استپ یا پله مساوی تقسیم کند. به همین دلیل است که به آن موتور پله هم گفته میشود. این موتورهای با دقت بالا میتوانند وارد یک پله خاص شوند و در آن حالت باقی بمانند.

استپ موتور ها در دستگاه هایی مثل سی ان سی استفاده می شوند که لازم است موقعیت دقیق افقی، عمودی یا زاویه برشکاری را مشخص کنیم.

در این مطلب مهم ترین قطعات یکی از پرکاربردترین دستگاه های صنعتی یعنی CNC را مورد بررسی قرار دادیم. البته دستگاه سی ان سی قطعات و ابزارهای بیشتری هم دارد. امیدواریم این مطلب که توسط تیم سی ان سی صنعت جهان با آدرس اینترنتی  cncsanatjahan.com تهیه شده، برای شما مفید بوده باشد.


۱۴:۰۳:۳۹ | چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱ | Wednesday 27 / 07 July / 2022