#ماه محرم #یورو 2024 #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #پرسپولیس #استقلال

تفاوت قفسه بندی راک با قفسه پیچ و مهره ای

تفاوت قفسه بندی پیچ و مهره ای و قفسه بندی راک از جمله ابهاماتی می باشد که در زمان تجهیز انبار باید به آن توجه داشت. قفسه ها از مهم ترین تجهیزات به کار رفته در انبارهای بزرگ و کوچک می باشند که می توانند نظم را در محیط ایجاد و بهره وری از فضا را بهبود دهند.

اما در شرایطی می توان به این مزایای سیستم های قفسه بندی دست پیدا کرد که بر اساس شرایط محیط، نوع و اندازه و ابعاد کالا، وزن کالاها و دستگاه های در دسترس برای حمل و جا به جایی اقلام در طبقات مختلف بهترین قفسه را انتخاب کرد. در ادامه به چند مورد از مهم ترین تفاوت های قفسه راک و قفسه بندی پیچ و مهره ای یا مشبک اشاره خواهیم داشت.

 

قفسه راک و پیچ و مهره ای و تفاوت هر یک

قفسه بندی پیچ و مهره ای چیست؟

بای درک بهتر تفاوت قفسه بندی راک و پیچ و مهره ای، ابتدا هر یک از این دو نوع قفسه را تعریف می کنیم. قفسه بندی پیچ و مهره ای یا مشبک از قدیمی ترین و پرکاربردترین انواع قفسه ها می باشد که با پیچ و مهره طبقات مختلف به هم متصل میشوند. این قفسه ها دارای بدنه تمام فلزی هستند و به دلیل عمق کم هر ردیف، چیدمان کالاها توسط اپراتور انسانی انجام میشود. صفحه مشبک در نظر گرفته شده برای این قفسه ها باعث میشود بتوانید ارتفاع هر طبقه را به صورت دلخواه تعیین و تغییر دهید.

قفسه بندی پیچ و مهره ای یا مشبک زیرمجموعه قفسه فلزی می باشد و به همین دلیل می تواند در برابر نم و رطوبت مقاومت بالایی داشته باشد. البته این نکته نیز باید در نظر گرفته شود که قفسه های پیچ و مهره ای تحمل وزن بالایی نداشته و به همین دلیل در انبارهای صنعتی برای نگهداری کالاهای سنگین استفاده نمی شوند.

 

قفسه بندی پیچ و مهره ای، کاربردها و مزایای آن

قفسه بندی راک چیست؟

از اصلی ترین نوع سیستم های قفسه بندی مورد استفاده در انبارهای بزرگ صنعتی و نیمه صنعتی می توان به قفسه بندی راک اشاره کرد. این قفسه ها تنوع بالایی داشته و انواع قفسه بندی پالت راک، پانل راک، شاتل راک و درایوین راک را شامل میشود. ویژگی مشترک در تمام این قفسه ها، بدنه تمام فلزی بسیار مقاوم و امکان اجرای آنها در تعداد طبقات زیاد و همچنین چیدمان کالاها با استفاده از ماشین آلات و لیفتراک می باشد.

البته نوع سازه و ساختار قفسه های راک در مدل های مختلف با هم تفاوت دارد. به عنوان مثال، در پانل راک که جا به جایی کالا به صورت دستی انجام میشود، بین طبقات کفپوش استفاده شده و اپراتورهای انسانی در آنها تردد دارند. در قفسه های پالت راک، به دلیل جداره های در نظر گرفته شده در هر محفظه و سلول، کالاها بر روی پالت قرار گرفته و با لیفتراک جا به جایی انجام میشود.

 

قفسه بندی راک، کاربردها و مزایای آن

تفاوت های قفسه بندی پیچ و مهره ای و قفسه راک

بر اساس تعریف هایی که در بالا برای هر یک از این دو سیستم قفسه بندی ارائه شد، از چند نظر با هم تفاوت چشمگیری دارند که در زمان خرید باید به آن توجه داشت. این تفاوت ها عبارتند از:

تفاوت قفسه بندی راک با پیچ و مهره ای از نظر کاربرد

یکی از مهم ترین تفاوت های قفسه های راک و پیچ و مهره ای یا مشبک، نوع کاربرد آنها می باشد. در ساختار قفسه های مشبک از نبشی های سوراخ دار، کفی فلزی و ستون و پیچ و مهره استفاده شده و برای قفسه های راک قاب، رابط، محافظ ستون و قاب، پالت، بازویی راک و انواع پالت های بشکه، لاستیک و غیره استفاده میشود. به همین دلیل قفسه های راک تحمل و استقامت بسیار بالایی داشته و برای چیدمان کالاهای سنگین و نیمه سنگین در ابعاد بزرگ کاربرد دارند. این در حالیست که قفسه های پیچ و مهره ای بیشتر برای کالاهای کوچک با وزن سبک مورد استفاده قرار میگیرند.

از جمله موارد کاربرد قفسه های مشبک می توان به فروشگاه ها، مغازه ها، انبارهای خانگی، مراکز آموزشی، کتابخانه ها و موارد مشابه اشاره کرد. اما قفسه بندی راک گزینه ای کاربردی برای چیدمان کالاها در انبارهای کارخانجات، نگهداری مواد اولیه کارخانه ها، نگهداری بشکه و لاستیک و غیره، نگهداری تجهیزات خطوط حمل و نقل دریایی و هوایی و زمینی، معادن و کارگاه های تولیدی، انبار لوازم خانگی در ابعاد بزرگ و وزن سنگین اشاره کرد.

تفاوت قیمت قفسه بندی مشبک و راک

از دیگر موارد مهمی که می توان به عنوان تفاوت قفسه بندی راک و قفسه بندی پیچ و مهره ای اشاره کرد، قیمت می باشد. بر اساس مدل سازه و تجهیزات و اجزای به کار رفته در آنها، قیمت قفسه بندی پیچ و مهره ای ارزان تر از راک می باشد. ورق های فلزی به کار رفته در قفسه های راک بیشتر بوده و ضخامت بالاتری نیز دارند. علاوه براین، ساخت قفسه راک نیاز به تخصص بالاتری داشته و به همین دلیل اجرای این پروژه ها زمان بر و هزینه بر می باشد.

لذا اگر به دنبال گزینه های ارزان قیمت برای چیدمان کالاهای سبک هستید، قفسه بندی پیچ و مهره ای گزینه ایده آلی محسوب میشود.

 

تفاوت قفسه بندی راک و پیچ و مهره ای

تفاوت نحوه نصب قفسه راک و پیچ و مهره ای

تمام انواع قفسه های راک دارای سازه پیچیده ای بوده و مراحل طراحی، ساخت و نصب آن نیاز به تخصص بالایی دارد. برای نصب هر یک از انواع قفسه های راک اعم از پانل راک، پالت راک و درایوین و شاتل و غیره ابتدا باید زیرساخت و شرایط محیط کاملا بررسی و آماده سازی شود. سپس بر همین اساس قفسه های طراحی میشوند و با اتصالات بسیار مقاوم بر روی زمین ثابت و طبقات اجرا می گرند.

قفسه های مشبک یک مزیت بزرگ به همراه دارند و آن، نصب آسان و سریع است. چون طبقات مختلف این قفسه ها تنها با کمک پیچ و مهره و از طریق نبشی سوراخ دار انجام میشود. کافیست ابعاد کالاها را در نظر بگیرید و بر همین اساس ارتفاع هر طبقه را تعیین و نصب را انجام دهید. تغییر ارتفاع طبقات نیز در قفسه های مشبک آسان تر انجام میشود.

نحوه جا به جایی کالا در قفسه ها

یکی دیگر از مهم ترین تفاوت های میان قفسه راک و پیچ و مهره ای، نحوه چیدمان و جا به جایی کالاها در آنها می باشد. توجه داشته باشید که عمق هر یک از ردیف ها در قفسه های مشبک زیاد نیست و به دلیل قدرت تحمل پاین آنها، تنها کالاهای سبک و کوچک در آنها قرار میگیرند. بر همین اساس چیدمان کالا در قفسه های مشبک دستی انجام شده اما برای قفسه های راک از لیفتراک و ماشین آلات استفاده میشود.

نکته بسیار مهم بعدی، ترتیب ورود و خروج کالا در هر یک از ردیف های قفسه می باشد. بر اساس نوع طراحی و مدل سازه های این دو قفسه فلزی، در پالت راک و پانل راک سیستم ورود و خروج کالا LIFO می باشد. یعنی آخرین کالای قرار گرفته در قفسه، اولین خروجی خواهد بود و به همین دلیل باید به تاریخ انقاضای کالاها در زمان چیدمان توجه شود. این در حالیست که در قفسه های پیچ و مهره ای چیدمان BY ORDER می باشد و محدودیتی در ترتیب برداشت آنها وجود ندارد.

میزان بهره وری از فضا در قفسه های راک و مشبک

در حالت کلی قفسه های راک تا ارتفاع بسیار زیادی اجرا میشوند؛ به عنوان مثال در پالت راک تا 12 متر می توان این قفسه ها را طبقه بندی کرد. اما در قفسه های مشبک یا پیچ و مهره ای محدودیت وجود دارد، چون چیدمان با دست انجام میشود و محدودیت در میزان تحمل وزن کالاها نیز وجود دارد. در نتیجه می توان به عنوان یک مقایسه کلی از میزان بهره وری از فضا اینطور نتیجه گیری کرد که قفسه های راک در سطح بهتری قرار دارند. در شرایطی که کمبود فضا در انبار ورود دارد، با قفسه های راک می توان از کف تا سقف را به طور کامل قفسه بندی و برای چیدمان کالاها استفاده کرد.

نتیجه گیری؛ قفسه بندی راک بهتر است یا پیچ و مهره ای؟

به عنوان یک نتیجه گیری کلی حال میخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که قفسه بندی راک بهتر است یا مشبک و پیچ و مهره ای؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید شرایط محیط و نوع کالاها را مد نظر قرار دهید، چون کاربرد این قفسه ها با هم فرق دارند. اگر کالاها بزرگ، زیاد و سنگین هستند، قفسه راک گزینه مناسبی می باشد. این در حالیست که برای چیدمان تعداد کم کالاهای سبک و کوچک، قفسه های مشبک به دلیل نصب و اجرای آسان و قیمت ارزان گزینه ایده آل تری خواهند بود.

علاوه براین، قفسه های راک دارای تنوع بالاتری هستند و بر اساس شرایط محیط حق انتخاب بیشتری پیش رو خواهید داشت. در مقابل، برای قفسه های مشبک تنوع وجود ندارد و تنها تفاوت در عمق هر یک از ردیف های آنها می باشد.

شرکت فضاسازان امین با ارائه تنوع بسیار بالا از انواع قفسه های فلزی راک و پیچ و مهره ای، بهترین ها را برای انبارهای بزرگ و کوچک صنعتی و نیمه صنعتی فراهم نموده است. تمام این قفسه ها از بهترین متریال تولید و بر اساس شرایط محیط طراحی و ساخت آنها صورت گرفته و در هایت با رعایت استانداردها نصب آنها انجام میشود.


۱۳:۲۰:۱۲ | چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ | Wednesday 17 / 08 August / 2022