#ماه محرم #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #تراکتورسازی تبریز #استقلال #پرسپولیس

4 سرفصل مهم علم کوچینگ و استفاده از آن در زندگی

در گذشته علم کوچینگ با عناوین و اشکال مختلفی نظیر مربیگری، راهنما، دستیاری و مشاوره در بین عموم جا افتاده بود و اکثریت آن را می‌شناختند.

پس از گذشت سال‌ها در سال 1937 مفهوم علم کوچینگ به معنای امروزی خود توسط فردی به نام گوربی در یک مقاله منتشر شد.

شاید در ابتدای امر کمتر کسی از این علم در زندگی خود بهره می‌گرفت و نقش آن پُررنگ نبود، اما در چهار دهه اخیر، این مفهوم نسبت به گذشته کاملا به صورت جدی‌تری در جنبه‌های مختلف زندگی افراد، به ویژه زندگی حرفه‌ای و کاری آن‌ها ورود پیدا کرده است.

در سال 1980 فردی با نام Thomas Leonard در کشور آمریکا مفهوم علم کوچینگ را به معنای امروزی به همه افراد دنیا معرفی نمود. پس از آن بسیاری به دنبال یادگیری، آموزش و شناخت این علم رفتند و تاثیرات مثبت آن را در زندگی شخصی و بیزینسی‌شان تجربه کردند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با این مفهوم که امروزه بخشی از زندگی افراد موفق و ثروتمند دنیاست و همچنین آموزش کوچینگ بیشتر آشنا کنیم.

علم کوچینگ چیست؟

 

در یک مفهوم ساده می‌توان گفت کوچینگ نوعی مربیگری با هدف افزایش میزان بهره‌وری کسب‌وکارهای مختلف است. علم کوچینگ سعی می‌کند با  شناسایی نقاط ضعف یک کسب‌وکار و همچنین تقویت نقاط قوت، میزان عملکرد را بهبود ببخشد.

کسب ‌وکارهایی که از این مفهوم در بیزینس خود بهره گرفتند، توانستند به نتایج عالی و فوق‌العاده‌ای دست پیدا کنند. به همین منظور با رونق کسب‌وکار، علم کوچینگ در انواع طرح‌های مختلفی به عموم ارائه شده تا بتوانند از آن در تمامی جنبه‌های زندگی بهره بگیرند، در ادامه انواع آن را مطالعه خواهید کرد.

معرفی انواع مدل‌های کوچینگ

 

فرآیند کوچینگ براساس یک چارچوب مشخص علمی براساس انواع مدل‌های علمی مانند OSKAR، CLEAR، GROW، STEPPA، CIGAR، FUEL و SOLVE ACHIEVE و... مورد تایید واقع شده است. علاوه بر این مدل‌های برخی از کوچ‌ها براساس تجربه کاری و تخصص‌شان یک مدل اختصاصی ایجاد کرده‌اند که براساس آن روی جنبه‌های مختلف زندگی فرد تاثیرات مثبتی می‌گذارند؛ برخی از انواع این مدل‌ها به شرح زیر هستند.

کوچینگ زندگی یا همان لایف کوچینگ

 

کوچینگ زندگی (Life Coaching) یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین انواع علم کوچینگ است که تمامی شاخه‌های این علم را پوشش می‌دهد. این مدل روی تمامی جنبه‌های زندگی فرد(شخصی و کاری) تاثیر می‌گذارد و به او کمک می‌کند. Life Coaching سبب می‌شود تا افراد بتوانند استعدادها و توانایی‌های خودشان را بشناسند و از آن در جهت رسیدن به اهدافشان کمک بگیرند.

بیزینس کوچ یا کوچینگ شغلی

شاید این مدل را به عنوان کوچینگ کسب‌وکار بشناسید؛ در حقیقت Business Coaching در ایران نسبت به سایر مدل‌ها طرفداران بیشتری دارد. این مدل بیشتر مخصوص مدیران کسب‌وکارهای مختلف بوده و با ارائه راهکارهای علمی سبب پیشرفت و رشد یک کسب‌وکار می‌شود. گاها راهکارهای یک کوچ می‌تواند بیزینس را از ورشکستگی نیز نجات دهد. در حقیقت در این مدل، کوچ با شناخت اهداف کسب‌وکار، ایجاد استراتژی مناسب، موفقیت در برابر رقبا و افزایش سود به مدیران کمک می‌کند تا عملکرد کاری خود را بهبود ببخشند.

کوچینگ فردی یا کوچینگ رشد و توسعه فردی

کوچینگ فردی فرآیند هدایت رشد و توسعه شخص در حوزه‌های شخصی و حرفه‌ای است. در واقع این مدل به افراد کمک می‌کند تا اهداف خودشان را در زندگی پیدا و برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنند. در کوچینگ فردی، کوچ راهکارهایی را ارائه می‌کند که فرد می‌تواند از آن‌ها در جهت عبور از چالش‌ها، پرورش تفکر خلاق و سازنده و ایجاد یک طرز تفکر مترقی استفاده کند.

چرا باید به مهارت کوچ مسلط شویم؟

 

همان طور که در بخش بالاتر نیز مطالعه کردید، فرآیند کوچ به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف‌تان را بشناسید و با تقویت نقاط قوت به رشد و عملکرد بهتری در زندگی شخصی و کاری برسید؛ بنابراین شاید یادگیری این علم برای زندگی شما ضروری باشد و بتواند چالش‌های بزرگ در زندگی را برایتان حل نماید. اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که برای یادگیری باید از چه طریقی اقدام نمود؟ آیا دوره کوچینگ و آموزش کوچ در ایران وجود دارد؟ برای آموزش، قبل از هرچیزی باید با مفهوم کوچینگ سوئیسی که یک مدل فوق‌العاده در این علم است آشنا شوید و سپس در آموزشگاه‌های معتبر که آن را آموزش می‌دهند، ثبت نام کنید. در ادامه تنها مرجع آموزش کوچینگ سوئیسی در ایران را به شما معرفی خواهیم کرد.

کوچینگ سوئیسی چیست؟

در یک مفهوم ساده و کوتاه می‌توان گفت کوچینگ سوئیسی یک ابزار جهت حل مسائل کاری، رشد و پیشرفت فردی و کسب‌وکاری است. افراد با بهره از این علم می‌توانند به نتایج والا و فوق‌العاده‌ای در زندگی فرد و کاری دست پیدا کنند.

بنابراین با ثبت نام در دوره کوچینگ سوئیسی شما می‌توانید به فردی با ذهنیت ثروت‌آفرین تبدیل شوید و از مسیر زندگی معمولی خارج و سبک متفاوتی را برای ادامه زندگی خود انتخاب کنید. علاوه براین می‌توانید راحت‌تر و درست‌تر تصمیم بگیرید و در مسیر اهدافتان حرکت کنید؛ اما کجا باید این علم را آموخت؟

موسسه ثروت آفرینان تنها مرجع آموزش کوچینگ سوئیسی در ایران

یکی از موسسات معتبر و تنها مرجع آموزش کوچینگ سوئیسی در ایران موسسه ثروت آفرینان است. مدرس این دوره دکتر امیرحسین مظاهری بوده و سرفصل‌های قابل ارائه در دوره به شرح زیر است:

با مدرس دوره دکتر امیرحسین مظاهری بیشتر آشنا شوید:

چگونه باید در این دوره ثبت نام کنیم؟

جهت ثبت نام می‌توانید از شرایط ویژه‌ای که این موسسه برای شما در نظر گرفته بهره‌مند شوید؛ به عنوان مثال تخفیف‌های پلکانی به شما کمک می‌کنند تا با بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین هزینه ثبت نام خودتان را انجام دهید. جهت دریافت مشاوره رایگان پیش از ثبت نام می‌توانید با شماره 02126403740 تماس بگیرید.


۱۰:۰۸:۵۱ | سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ | Tuesday 10 / 01 January / 2023