#دولت چهاردهم #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #المپیک #غزه #تراکتورسازی تبریز #استقلال #پرسپولیس

2 نکته مهم در زمان خرید و فروش خودرو که نباید دست کم گرفت!

به نظر شما چه نکاتی را باید در زمان خرید و فروش خودرو در نظر بگیرید؟ بسیاری فکر می‌کنند که انتقال سند و بیمه شخص ثالث خیلی مهم است ...

مهمترین نکات برای خرید و فروش خودرو

به نظر شما چه نکاتی را باید در زمان خرید و فروش خودرو در نظر بگیرید؟ بسیاری فکر می‌کنند که انتقال سند و بیمه شخص ثالث خیلی مهم است. در صورتی این‌ها جزو اصول اولیه هستند و هر فروشنده و خریداری باید نسبت به این دو توجه ویژه‌ای داشته باشند. متاسفانه بعضی موارد هستند که در زمان انتقال سند و تکمیل فرآیند خرید و فروش کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. دو تا مهم ترین مدارک بیمه بدنه و کارت سوخت است. شاید به خود بگویید که این دو چه اهمیتی دارند و آیا نسبت به اصل بقیه مدارک خیلی مهم هستند؟ برای دانستن پاسخ این سوال، مطالعه ادامه مطلب را توصیه می‌کنیم.

بیمه بدنه چیست؟

برای اینکه بدانیم اهمیت این دو چیست، باید اول از همه با تعریف این دو تا آشنا شویم. بیمه بدنه خسارات مالی وارد شده به خودرو را پوشش می‌دهد. در تصادفات، راننده مقصر نمی‌تواند از بیمه شخص ثالث خود برای جبران آسیب‌های وارد به بدنه خودروی خود استفاده کند. در این حالت، خرید و استفاده از بیمه بدنه پیشنهاد می‌شود.

پوشش‌های بیمه بدنه چیست؟

اهمیت خرید بیمه بدنه برای خودرو

پوشش‌های بیمه بدنه به دو نوع اصلی و اضافی تقسیم می‌شوند. پوشش‌های اصلی که در بیمه نامه اولیه وجود دارند؛ اما پوشش‌های اضافی را بیمه گزار باید با پرداخت حق بیمه بیشتر اضافه کند. پوشش‌های اصلی شامل موارد زیر هستند:

پوشش‌های اضافی شامل جبران خسارات ناشی از موارد زیر هستند:

چرا بیمه بدنه مهم است؟

به یک دلیل اصلی خرید بیمه بدنه  و توجه به تهیه آن در هنگام خرید ماشین مهم است؛ افزایش قیمت خودرو و قطعات و لوازم جانبی آن. وقتی تصادفی کنید و با قیمت‌های نجومی این روزها روبرو شوید، در آن وقت که متوجه ماهیت بیمه بدنه خواهید شد. شما برای خرید مبلغ متوسط 1 میلیون تومان پرداخت کنید؛ اما برای خرید یک قطعه کوچک باید مبلغ دو میلیون بپردازید. حالا هزینه‌های مربوط به اجرت کار هم بماند. با داشتن بیمه بدنه، درصد بسیاری از این هزینه قابل تمدید است.

البته فقط تهیه آن نیست که باید مورد توجه قرار بگیرد، بلکه بیمه بدنه مانند بیمه ثالث قابل انتقال است. فرد می‌تواند بیمه بدنه را به خودروی جدید خود انتقال دهد. البته شرایط مخصوص به خود دارد که در هر شرکتی متفاوت است. به هر حال، اگر این بیمه نامه را برای خودروی قبلی تهیه کرده اید، حتماَ آن را انتقال دهید. برای انجام این کار لازم است تا با همان کارگزاری که از آن بیمه بدنه تهیه کرده‌اید، تماس بگیرید.

کارت سوخت خودرو

کارت سوخت خودرو و اهمیت آن برای خرید و فروش خودرو

مورد دوم که در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است، کارت سوخت خودرو است. در خودروهای نو که تکلیف مشخص است. باید منتظر بمانید تا کارت جدید به شما تحویل داده شود. وقتی هم که خودروی دست دومی را از شخص دیگری خریداری می‌کنید، نیازی به تعویض کارت سوخت نیست. فقط باید رمزش را از صاحب قبلی دریافت کنید. به این نکته مهم توجه داشته باشید که کارت سوخت جزو مدارک خودرو است و حتماَ باید تحویل داده شود.

یک نکته مهم دیگر اینکه کارت سوخت فقط برای نگهداری اختصاصی بنزین یا هر نوع سوخت دیگری است. امکان استفاده از آن برای کاربردهای دیگر وجود ندارد. هر نوع خودرو سهمیه‌ای دارد که ماه به ماه به آن اضافه می‌شود.

در صورت گم شدن باید چه کار کرد؟

چالش اصلی زمانی ایجاد می شود که کارت سوخت خود را گم کرده باشید. در این حالت چاره‌ای جز سوزاندن و درخواست المثنی وجود ندارد. برای انجام این کار باید به دفاتر پلیس+10 مراجعه کرد. برای دریافت کارت المثنی باید مدارک زیر را همراه خود داشته باشید:

یک نکته مهم: پرداخت مبلغ فقط از طریق دستگاه پوز امکان پذیر است.

متاسفانه برخی فروشندگان از دادن کارت سوخت به خریدار امتناع می‌کنند؛ در صورتی که این کارت جزو مدارک است و باید تحویل خریدار داده شود. این مسئله‌ای است که بسیاری در هنگام خرید و فروش کمتر به آن توجه می‌کنند و زمانی یادشان می‌افتد که کار از کار گذشته و هیچ دسترسی به فروشنده وجود ندارد.

رمز اولیه کارت‌های سوخت چهار شماره آخر کد ملی است؛ اما اگر کارتتان برای خودروی قبلی بود یا آن را فراموش کرده اید، برای بازیابی باید به دفاتر شرکت نفت در شهر خود مراجعه کنید. همان لحظه رمز جدید اختصاص داده خواهد شد.

 

کدام مدارک در خرید و فروش اهمیت دارد؟

هر مدرکی که برای خودرو است، باید در زمان نقل و انتقال به خریدار جدید تحویل داده شود. حتی بیمه شخص ثالث هم باید تحویل داده شود؛ فقط فروشنده می‌تواند تخفیف‌های آن را استفاده کند. شما چه خریدار باشید یا فروشنده باید به مدارک دقت داشته باشید. خریدار می‌تواند با نبود یک مدرک قولنامه را فسخ کند. در خصوص کارت سوخت که باید تمامی پیگیری‌ها از طریق سایت و دفتر پلیس +10 انجام شود.

 


۱۰:۲۹:۰۷ | دوشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۲ | Monday 22 / 05 May / 2023