#غزه #سایت حمایت hemayat.mcls.gov.ir, مشاهده دهک و درخواست بررسی دهک بندی خانوار #یارانه و کالابرگ الکترونیک #اپلیکیشن شما یارانه shoma.sfara.ir #اخبار انتخابات مجلس #نقل و انتقال فوتبال #استقلال #پرسپولیس #اخبار آموزش و پرورش

اسامی اتصالات لوله فلزی

اسامی اتصالات لوله فلزی چیست؟ در مواقعی که برای انتقال مایعات و گازها نیازمند وصل‌کردن چندین قطعه لوله به یکدیگر باشد آشنایی با انواع تجهیزات اتصال‌دهنده از اهمیت بسیار بالایی برخودار است.

Names of metal pipe fittings

انواع مختلف اتصالات لوله‌های فلزی نقش بسزایی در جلوگیری از بروز نشتی دارند که هرکدام از آن‌ها به روش خاصی به‌ کار می‌روند و به‌صورت گسترده در لوله‌کشی ساختمانی و صنایع نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آشنایی با اسامی اتصالات لوله فلزی

کاربرد اتصالات فلزی در واقع متصل‌کردن لوله‌ها به یکدیگر، تغییر خطوط، ایجاد انشعاب و تغییر قطر لوله از بزرگ به کوچک یا بالعکس است، که می‌توانند از جنس آهن، چدن و گالوانیزه باشند.

زانویی فلزی برای انجام اتصال

زمانی که نیازمند تغییر جهت در خطوط لوله‌های فلزی هستید می‌توانید یکی از انواع اتصالات به نام زانویی را مورد استفاده قرار دهید که می‌تواند زوایای ۹۰، ۴۵ و ۲۲.۵ درجه را به ‌وجود آورد.

به‌ منظور محکم‌کردن این اتصالات از چسب یا پیچ استفاده می‌شود و از مهم‌ترین تجهیزاتی هستند که در سیستم‌های لوله‌کشی برای انحراف از مسیر مستقیم به‌کار می‌روند.

سه راهی برای اتصال لوله فلزی

از دیگر اسامی مهم اتصالات لوله فلزی که معمولا در زمان انجام فرایند انشعاب‌گیری به گوشتان می‌خورد، سه‌راهی تبدیلی است. در مواقعی که بخواهید خط اصلی را به‌صورت ۹۰ درجه تقسیم کنید سه‌راهی مستقیم بهترین انتخاب خواهد بود.

ازسوی‌دیگر برای فضای کنج و زمانی که هر ۳ انشعاب بر یکدیگر عمود باشند، اگر می‌خواهید فرایند انشعاب‌گیری را انجام دهید، به‌کارگیری سه‌راهی کنج بهترین عملکرد را ارائه می‌دهد.

مغزی از اسامی اتصالات لوله فلزی

بیشترین کاربرد مغزی‌ها برای جلوگیری از نشتی در لوله‌ها است که معمولا برای خطوطی با قطر یکسان یا لوله‌هایی که دچار آسیب و شکستگی می‌شوند گزینه ایده‌آلی هستند.

برای سیستم‌های لوله‌کشی به‌طورکلی از ۲ نوع مغزی با عنوان فشاری و لغزشی استفاده می‌شود که از نشت آب جلوگیری می‌کنند یا باعث اتصال ۲ لوله طولانی به یکدیگر می‌شوند.

Getting to know the names of metal pipe fittings

مهره ماسوره برای اتصال لوله فلزی

نحوه عملکرد مهره ‌ماسوره برای اتصال لوله‌ها، شبیه به مغزی است که با استفاده از مواد اولیه مختلفی تولید می‌شود و در هر زمانی می‌توان قطعات آن را به‌راحتی از یکدیگر جدا کرد.

مهره‌ ماسوره دارای ۲ قسمت نر و ماده است که با جفت‌شدن آن‌ها، بین قطعات اتصال‌دهنده ارتباط ایجاد می‌شود که بیشترین کارایی را در مدارهای بسته، برای اتصال لوله به یک دستگاه ثابت و در کنار شیرهای قطع و وصل که فلنجی نیستند، دارد.

شیر برای اتصال لوله ها

در میان اسامی اتصالات لوله فلزی احتمال دارد که نام انواع شیر را بیشتر شنیده باشید که به ‌منظور متوقف‌کردن جریان گاز و مایعات در سیستم‌های لوله‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند که شامل ۳ گروه زیر هستند:

فلنج برای اتصال لوله فلزی

از فلنج‌ها برای اتصال لوله، سوپاپ و دیگر بخش‌هایی که در یک سیستم انتقال وجود دارد، استفاده می‌شود که لبه‌هایی در راستای سطوح مورد نظر دارند و معمولا گیره، جوشکاری یا پیچ‌ومهره برای ثابت‌کردن آن‌ها به‌ کار می‌رود.

در مواقعی که نیازمند راه‌اندازی یک سیستم لوله‌کشی باشید باید در ابتدا سایزهای متنوعی از این تجهیزات را خریدارای کرده که برای این منظور می‌توانید برای استعلام قیمت لوله به وب‌سایت آهن باکس مراجعه کنید.

Flange for metal pipe connection

جمع‌بندی

ازجمله اسامی اتصالات لوله فلزی می‌توان به مواردی همچون زانویی، فلنج، شیر، مغزی و مهره‌ ماسوره اشاره کرد که هرکدام از آن‌ها ساختار و عملکرد مخصوص به خود را دارند.


۱۱:۵۲:۰۶ | جمعه ۱۵ دی ۱۴۰۲ | Friday 05 / 01 January / 2024