#کالابرگ الکترونیک #غزه #پرسپولیس #استقلال #اخبار آموزش پرورش و فرهنگیان

معرفی کامل سیستم اطفا حریق FM200و اجزاء آن

سیستم اطفا حریق FM200 یکی از بهترین سیستم‌های اطفاء حریق است که به‌دلیل سرعت بالای خاموش کردن آتش و عملکرد مناسبی که دارد می‌توان از آن بدون نگرانی در محیط‌های مختلف استفاده کرد.

Full introduction of FM200 fire extinguishing system and its components

اگر می‌خواهید سازه خود را از آتش حفظ کنید استفاده از سیستم اطفاء حریق قدرتمند مانند FM200 ضروری است. این سیستم‌ می‌تواند خسارت‌های مالی و جانی ناشی از آتش‌سوزی را تا حد زیادی کاهش دهد. پس باید با آن‌ها آشنا شویم. در این متن اطلاعات لازم را به شما ارئه می‌دهیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

سیستم اطفا حریق FM200چیست؟

تقریبا همه با سیستم‌های اطفاء حریق آشنا هستیم اما مدل FM200 یکی از محبوب‌ترین آن‌ها است که کاملا بدون بو و بی‌رنگ بوده و می‌تواند آتش را در کوتاه‌ترین زمان خاموش کند. گاز FM200 موجود در این سیستم به محیط آسیب نمی‌رساند و با جذب حرارت و ایجاد اختلال در مثلث آتش، مانع از گسترش آن می‌شود.

چرا باید از سیستم اطفا حریق FM200 استفاده کنیم؟

آتش همواره سازه‌های تجاری و مسکونی ما را تهدید می‌کند. همچنین گسترش حریق تا حد زیادی می‌تواند جان انسان‌ها را به‌خطر بیندازد. در این شرایط تنها راهکاری که با استفاده از آن می‌توان جلوی این ضررها و آسیب‌ها را گرفت سیستم اطفاء حریق است.

Why should we use FM200 fire extinguishing system?

سیستم‌های اطفاء حریق به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند در زمانی کوتاه با انتشار گازهای مخصوص جلوی گسترش آتش را بگیرند و آن را خاموش کنند. البته باید بدانید برخی از این گازها آثار مخربی روی انسان‌ها، محیط و حیوانات دارند.

به همین نیز در دلایل استفاده از سیستم اطفاء حریق FM200 باید به این مورد اشاره کنیم که این سیستم با استفاده از گاز بی‌خطر و غیرسمی FM200 می‌تواند بدون هیچ‌گونه آسیب و زیان به سلامتی انسان‌ها یا محیط اطراف آتش را خاموش کند. از دیگر دلایلی که استفاده از این سیستم را ضروری کرده باید به سرعت بالای خاموش کردن آتش توسط آن اشاره کنیم. در واقع هرچه سرعت عملکرد یک سیستم بیشتر باشد آسیب و ضررهای آتش نیز کاهش پیدا می‌کند.

مکانیزم سیستم اطفا حریق FM200 چگونه است؟

گاز FM200 می‌تواند مثلث آتش که شامل اکسیژن، حرارت و منبع سوخت است را با اختلال مواجه کند. این گاز در واقع از ترکیب ملکول‌های حریق با اکسیژن جلوگیری خواهد کرد اما سطح این ماده را کاهش نمی‌دهد. ازطرف‌دیگر گاز FM200 توانایی جذب حرارت را نیز دارد. این ویژگی تاثیر بسیار زیادی بر خاموش کردن حریق می‌گذارد. لازم است بدانید گاز FM200 به‌هیچ‌وجه باعث کاهش سطح اکسیژن نمی‌شود و به همین دلیل پس از اطفاء حریق نیز می‌توانید به‌راحتی وارد محیط شوید.

سیستم اطفا حریق FM200از چه اجزائی تشکیل شده است؟

این سیستم اطفاء حریق برای اینکه بتواند کارایی لازم را در زمان مناسب داشته باشد به تجهیزات ضروری نیاز دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

کپسول گاز FM200

استفاده از این کپسول که حاوی گاز هیدروفلوکربن هفت‌کربنی یا همان FM200 است در واقع مهم‌ترین بخش این سیستم به‌شمار می‌آید که در زمان مناسب گاز را منتشر و از گسترش آتش جلوگیری می‌کند.

FM200 gas capsule

سنسورهای سیستم اطفا حریق FM200

این سیستم اطفاء حریق از سنسورهایی برخوردار است که همواره درحال اندازه‌گیری میزان دود و حرارت هستند. زمانی که سطح این 2 ماده از حد مجاز خارج شد سنسورها آتش‌سوزی را تشخیص می‌دهند.

پنل مدیریت سیستم اطفاء حریق FM200

این سیستم از پنلی برای مدیریت برخوردار است و سنسورها می‌توانند اطلاعات به‌دست‌ آمده از میزان حرارت و دود را روی آن نشان دهد. البته عملیات خاموش کردن آتش به‌صورت خودکار و بدون نیاز به تایید مدیر آغاز می‌شود.

واحد اعلان و اتوماسیون سیستم اطفا حریق FM200

این بخش باید اطلاعات لازم را برای افراد به‌خصوص ارسال کند. درصورتی‌که آتش‌سوزی تایید شد نیز می‌تواند تصمیم‌های لازم درخصوص مهار حریق را به‌صورت اتوماتیک اخذ.

پایگاه داده سیستم اطفاء حریق اف‌ام 200

این سیستم از یک پایگاه داده نیز بهره‌مند است تا داده‌های مربوط به میزان حرارت، دود و هرگونه حادثه را ثبت کند. این اطلاعات برای بررسی دلایل آتش‌سوزی و به‌کارگیری تجهیزات ایمنی مناسب برای پیشگیری از ایجاد حریق بسیار کاربردی هستند.

لوله ها در سیستم اطفا حریق FM200

برای اینکه بتوان گاز موجود در کپسول را به‌صورت موثر و در کوتاه‌ترین زمان پخش کرد باید لوله‌کشی مناسبی در سازه انجام داد. این لوله‌کشی ارتباط لازم را بین فضاهای مختلف و گاز اف‌ام 200 ایجاد می‌کند.

نمایشگر در سیستم اطفاء حریق اف‌ام 200

سیستم اطفاء حریق FM200 برای اطلاع‌رسانی به افرادی که در سازه هستند از نمایشگر و بخش اعلان نیز برخوردار است. افراد پس از اطلاع از آتش‌سوزی می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ساختمان را ترک کنند.

مزایای استفاده از سیستم اطفا حریق FM200

این سیستم هیچ‌گونه آسیبی به افراد و محیط وارد نمی‌کند. همچنین تاثیری روی لایه اوزون ندارد. زمان خاموش کردن آتش توسط FM200 گاهی زیر 10 ثانیه طول می‌کشد. عملکرد آن باعث کاهش اکسیژن محیط نمی‌شود. نارسانا است و برای استفاده در مکان‌هایی پر از تجهیزات الکترونیکی می‌تواند بهترین گزینه باشد.

معایب سیستم اطفاء حریق FM200

به‌طور کلی مهم‌ترین عیب این سیستم را می‌توان ماندگاری گاز اف‌ام 200 برای 30 تا 40 سال در طبیعت دانست. همچنین قیمت بالای آن نسبت به بسیاری از سیستم‌های اطفاء حریق می‌تواند عیب دیگر آن باشد که البته با توجه به مزیت‌ها بی‌تاثیر می‌شود.

کاربردهای سیستم اطفا حریق FM200

Applications of FM200 fire extinguishing system

این سیستم قابلیت‌های خاصی دارد که استفاده از آن را در محیط‌های مختلف امکان‌پذیر کرده است. سرعت بالا در فرآیند خاموش کردن آتش، غیرسمی و نارسانا بودن از مهم‌ترین این ویژگی‌ها به‌شمار می‌آیند. همچنین از کاربردها یا مکان‌های مناسب برای استفاده از آن باید به موارد زیر اشاره کرد:

جمع‌بندی

سیستم اطفا حریق FM200 دارای بخش‌های مختلفی مانند کپسول گاز، سنسور، لوله‌کشی، پنل مدیریت، پایگاه داده و بخش اطلاع‌رسانی است. این سیستم پس از تایید حریق به‌صورت خودکار فرآیند خاموش کردن را آغاز می‌کند. با توجه به اینکه گاز FM200 غیرسمی، بدون بو، بی‌رنگ و نارسانا است از این سیستم می‌توان در مکان‌های مختلف استفاده کرد. برای خرید این محصول می‌توانید به سایت شرکت پیشگام گستر راتین مراجعه کنید.

منبع مطلب : ratingostar.com


۲۳:۳۳:۴۱ | پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ | Thursday 15 / 02 February / 2024