#ماه محرم #یورو 2024 #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #پرسپولیس #استقلال

آشنایی با تجهیزات اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی در دنیای امروز برای مدیریت انواع فرایندهای صنعتی و ماشین آلات مورد استفاده قرار می‎‌گیرد و می‌تواند دقت کار را تا حد زیادی افزایش دهد.

Familiarity with industrial automation equipment

برای مثال بال اسکرو یکی از اجزای اصلی در تجهیزات اتوماسیون صنعتی است که می‌تواند حرکت چرخشی را با دقت بالایی به حرکت خطی تبدیل کند. در این مقاله می‌خواهیم مهمترین تجهیزاتی را که در اتوماسیون صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به شما معرفی کنیم.

Rail and wagon or linear guide

ریل و واگن یا لینیر گاید

ریل و واگن یا لینیر گاید یکی از اجزای اصلی در اتوماسیون صنعتی است که در دستگاه‌هایی مانند سی ان سی یا مدول خطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ریل و واگن‌ها معمولا دارای یک میز هستند که می‌توانند وزن اشیا را به آن منتقل کرده و نیروها را بر محور حرکت اعمال کنند. ریل و واگن‌ها به شما کمک می‌کنند که قطعات سنگین صنعتی را به راحتی جابجا کنید. در زمان خرید لینیر گاید باید به گام ریل خطی، سرعت نسبی واگن، کورس و طول عمر گاید خطی توجه کنید.

زنجیر صنعتی

زنجیر صنعتی یکی دیگر از تجهیزات اتوماسیون صنعتی است که می‌تواند در انتقال قدرت مکانیکی نقش موثری را ایفا کند. این نوع از زنجیرها در انواع نوار نقاله، دستگاه‌های سیم کشی، موتورسیکلت، دوچرخه و چاپخانه‌ها کاربرد دارند و می‌توانند برای بلند کردن یا انتقال اجسام سنگین هم مورد استفاده قرار بگیرند. زنجیرهای صنعتی معمولا دارای غلتک‌های استوانه‌ای هستند که نیروی لازم برای انتقال مواد را تامین می‌کنند. زنجیرهای صنعتی بسته به شرایط محیطی مختلف، از متریال متنوعی ساخته می‌شوند و باید در زمان خرید آنها به میزان دمای محیط، بودجه مورد نظر، توان انتقال زنجیر و میزان تولید صدای آن توجه کرد.

بال اسکرو

بال اسکرو یکی از تجهیزاتی است که می‌تواند حرکت چرخشی را به خطی تبدیل کرده و اصطکاک را در این فرایند تا حد زیادی کاهش دهد. به همین دلیل نقش بسیار موثری در افزایش سرعت فرایندهای صنعتی خواهد داشت و می‌تواند تلورانس‌های دقیق را به وجود آورد. بال اسکرو از اصلی‌ترین قطعات صنعتی برای جابجایی، هدایت و پشتیبانی از قطعات و محصولات است و در روبات‌ها، ابزارهای ماشینی، سیستم فرمان و موشک‌ها کاربرد دارد. بنابراین می‌توان در صنایع روباتیک، پزشکی، خودروسازی، هوافضا، انرژی هسته ای و مکاترونیک از بال اسکرو استفاده کرد.

پی ال سی

از دیگر قطعات پرکاربرد در اتوماسیون صنعتی می‌توان به پی ال سی اشاره کرد که یک کنترلر منطقی برنامه پذیر است و می‌تواند برای کنترل فرایندهای صنعتی و تجهیزات روباتیک مورد استفاده قرار بگیرد. PLC یک کنترلر نرم افزاری است که می‌تواند اطلاعات را پردازش کرده و دستورات لازم برای اجرای فرایندهای صنعتی ارائه دهد. بیشترین کاربرد پی ال سی در صنایع خودروسازی است که به مکانیزه شدن این فرایند کمک خواهد کرد؛ یعنی شما می‌توانید برای فرایندهایی مانند اتصال قطعات، ایجاد سوراخ یا پرسکاری و کنترل هر قسمت، از PLC استفاده کنید. صنایع غذایی، صنایع ساخت پلاستیک، فولاد و ذوب آهن از دیگر مواردی هستند که از PLC استفاده می‌کنند.

کاربرد انکودر در اتوماسیون صنعتی

یکی دیگر از تجهیزات اتوماسیون صنعتی به نام انکودر شناخته می‎شود که می‌تواند از انواع حرکات در سیستم‎های صنعتی، یک سیگنال به عنوان فیدبک ایجاد کرده و به این ترتیب به تشخیص موقعیت، سرعت یا جهت حرکت بپردازید. به عبارت بهتر می‌توان گفت که انکودر یک نوع سنسور است که می‎‌تواند به محور چرخ دنده یا موتور متصل شده و می‌تواند مواردی مانند میزان چرخش را اندازه گیری کند. بر اساس اینکه انکودرها چه نوع سیگنالی را به عنوان فیدبک ارسال کنند، می‌توان آنها در انواع خطی، چرخشی، مغناطیسی، نوری، سیمی و مقاومتی طبقه بندی کرد.

اینورتر

از جمله پرکاربردترین انواع تجهیزات در اتوماسیون صنعتی، می‌توان به اینورتر اشاره کرد که می‌تواند ولتاژ مستقیم را به متناوب تبدیل کند. علاوه بر این، اینورترها امکانات مختلفی را مانند قابلیت تغییر سرعت و جهت چرخشی موتور به شما تارائه می‌دهد. بزرگترین مزیت استفاده از اینورتر در اتوماسیون صنعتی، کاهش هزینه برق مصرفی و کاهش نویز در مدار است. همچنین وجود اینورتر می‎تواند مانع از وارد شدن آسیب به قسمت‌های مکانیکی موتور شده و از آسیب زدن به موتور در زمان ایجاد اضافه بار جلوگیری کند. در صورتی که به دنبال یکی از تجهیزات اتوماسیون صنعتی مناسب برای راه اندازی نرم موتور هستید، اینورتر می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد.

انواع سنسورهای صنعتی

سنسورها از جمله مهمترین تجهیزات در اتوماسیون صنعتی هستند که می‌توانند با در نظر گرفتن یک ورودی خاص، مقدار خروجی را تعیین کنند. این سنسورها به دو صورت تماسی و غیر تماسی کار می‌کنند و کمیت‌هایی مانند فشار، دما و نویز را اندازه گیری می‌کنند. سنسورهای صنعتی انواع مختلفی مانند القایی، خازنی، نوری و فشار دارند که از نظر نوع عملکرد با هم متفاوت هستند.

HMI

سیستم HMI که در اتوماسیون صنعتی کاربرد دارد، در واقع یک رابط در میان انسان و ماشین است که می‌تواند برای تنظیم یا مانیتور کردن کمیت‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. HMI دارای یک مانیتور و یک کی پد عددی است که به دو نوع تکست پنل و تاچ پنل تقسیم می‌شود. نمونه‌های لمسی معمولا با قیمت بیشتری به بازار عرضه می‌شوند و قابلیت‌های زیادی دارند؛ اما نمونه‌های متنی، ساده‌تر هستند. HMI برای تنظیم ورودی‌ها، نمایش داده‌ها به صورت تصویری، مانیتورینگ ماشین آلات، اطلاع از داده‌های عملکردی، دریافت دستورات کنترلی و تنظیم ست پوینت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Industrial chains

سخن پایانی

در این مقاله انواع تجهیزات اتوماسیون صنعتی را به شما معرفی کرده و گفتیم که هریک از آنها چه کاربردهایی دارند؟ استفاده از تجهیزات مناسب در اتوماسیون صنعتی می‌توانند سرعت و بازدهی فرایندهای تولید را تا حد زیادی افزایش داده و مانع از ایجاد خطاهای انسانی شوند. شما باید هر کدام از قطعات اتوماسیون صنعتی را از فروشگاهی تهیه کنید که کیفیت و اصالت محصولات خود را تضمین می‌کند. در این صورت اتوماسیون صنعتی بدون مشکل انجام خواهد شد و از نظر اقتصادی هم برایتان به صرفه خواهد بود.


۱:۴۵:۰۶ | یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ | Sunday 17 / 03 March / 2024