#اخبار انتخابات ریاست جمهوری #نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری #اخبار آموزش و پرورش #یورو 2024 #نقل و انتقالات فوتبال #غزه #پرسپولیس #استقلال #سامانه مای مدیو my.medu.ir

روش های مختلف استعلام شکایت خودرو چیست؟

به دلایل مختلفی ممکن است از خودرو شما شکایت شود و پلاک خودرو در لیست شکایتی‌ها قرار بگیرد.

روش های مختلف استعلام شکایت خودرو چیست؟

در این صورت احتمال دارد که خودرو شما به محض رویت پلیس راهنمایی و رانندگی توقیف شود یا امکان خرید و فروش خودرو وجود نداشته باشد. از این روی معمولا پیشنهاد می‌شود که پیش از اقدام به فروش خودرو و مراجعه برای تعویض پلاک، نسبت به استعلام شکایت خودرو خود اقدام کنید تا مطمئن شوید که شکایتی برای خودرو شما ثبت نشده است.

در این مطلب قصد داریم به روش‌های استعلام شکایت خودرو بپردازیم. از آن جایی که ممکن است مالکان خودرو به این کار نیاز پیدا کنند، پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم را در این زمینه به‌دست آورید.

شکایتی بودن خودرو

شکایت داشتن پلاک خودرو ممکن است به دلایل کاملا محکم یا واهی صورت بگیرد. به‌طور مثال این احتمال وجود دارد که شکایت از پلاک خودرویی به دلیل گریختن از صحنه تصادف به اشتباه ثبت شود و درواقع این خودرو، مقصر سانحه رانندگی نباشد. در مواردی هم ممکن است در موضوع کلاهبرداری یا شکایت حقوقی و کیفری، پلاک خودرویی مورد شکایت قرار گیرد و در لیست توقیف اجرای احکام قوه قضاییه باشد.

توجه کنید که موقع معامله خودرو باید حتما وضعیت شکایتی بودن یا نبودن آن مشخص شود. این موضوع مانند پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو دارای اهمیت بسیار زیادی است.

دلایل ثبت شکایت از پلاک خودرو

همان‌طور که گفتیم، به دلایل مختلفی ممکن است که ثبت شکایت از پلاک خودرو صورت بگیرد، از جمله:

دلایل ثبت شکایت از پلاک خودرو

روش‌های استعلام شکایت خودرو

در حال حاضر دو روش اصلی برای استعلام شکایتی بودن خودرو وجود دارد:

1. مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +10

در این روش باید با در دست داشتن مدارک زیر به نزدیک‌ترین دفتر پلیس +10 مراجعه کنید:

پس از ارائه مدارک و پرداخت هزینه، کارکنان دفتر پلیس +10 استعلام لازم را انجام می‌دهند و نتیجه را به شما ابلاغ می‌کنند.

2. تماس با پلیس 110

در این روش می‌توانید با شماره تلفن 110 تماس بگیرید و از طریق اپراتور از وضعیت شکایت خودرو خود مطلع شوید.

برای استفاده از این روش باید شماره پلاک خودرو خود را به اپراتور اعلام کنید.

3. مراجعه به سامانه استعلام سوابق خودرو آیتول

شما می‌توانید از طریق سامانه استعلام سوابق خودرو نیز برای بررسی وضعیت نقل و انتقالات خودرو اقدام کنید. در این صورت کافی است که شماره برگ سبز ماشین را به همراه کد ملی مالک و خریدار در محل خواسته‌شده بنویسید و استعلام سوابق خودرو را دریافت کنید.

نکات

نکات زیر را در نظر داشته باشید:

موارد قابل استعلام در شکایت خودرو

موارد قابل استعلام در شکایت خودرو به شرح زیر هستند:

در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک به تخلف یا جرم از طریق پلاک خودرو، بلافاصله آن را به مراجع قانونی اطلاع دهید.

موارد قابل استعلام در شکایت خودرو

توصیه‌های مهم

توصیه می‌کنیم که نکات زیر را در نظر داشته باشید؛ به این ترتیب موقع نقل و انتقال خودرو با مشکلات کمتری روبه‌رو خواهید شد.

سخن آخر

همان‌طور که در بالا مشاهده کردیم، در حال حاضر دو روش برای استعلام شکایت خودرو وجود دارد. اهمیت این موضوع پیش از خرید و فروش وسیله نقلیه به حدی است که توصیه می‌شود حتما از یکی از این دو روش برای اطلاع از وضعیت شکایت خودرو استفاده کنید؛ به این صورت می‌توانید با خیال راحت فروش یا خرید وسیله نقلیه مورد نظر خود را انجام دهید. البته این امکان نیز وجود دارد که در آینده امکان استعلام آنلاین وضعیت شکایتی بودن خودرو فراهم شود که قطعا کمک خواهد کرد تا این فرایند سریع‌تر و راحت‌تر به انجام برسد.


۲۱:۵۸:۲۵ | سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday 21 / 05 May / 2024