بورس
کرونا
قیمت سکه و طلا
نرخ ارز
خودرو
دارایی سهام عدالت sahamedalat.ir
آزادسازی سهام عدالت samanese.ir
سامانه سجام sejam.ir
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
اخبار فرهنگیان

روحانى: زمین دولتی را مجانی و یا با قیمت کم در اختیار مردم قرار میدهیم

کار ساخت مسکن باید سرعت پیدا کند و مردم شاهد باشند که زمین را مجانی یا با قیمت پایین در اختیار کسانی قرار می‌دهیم که بخواهند مسکن بسازند و با قیمت ارزان در اختیار مردم قرار دهند.

حجت السلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: راه‌حل اساسی برای مشکل مسکن را مشارکت همگانی برای تولید مسکن عنوان کرد و گفت: همه باید در تولید مسکن مشارکت کنند تمام وزارتخانه‌ها، دستگاه‌ها، شرکت‌ها و نیروهای مسلح که زمین در اختیار دارند، اگر نیاز آنی و فوری ندارند، باید این زمین‌ها را در اختیار وزارت مسکن قرار دهند و اگر زمین‌هایشان را برای آینده نیاز دارند آن نیاز را در آینده تامین می‌کنیم.

روحانی: ما همان دولتی هستیم که سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهانی را داشت

۲۰۰هزار واحدهای مسکونی سیل‌زدگان و زلزله‌زدگان را بازسازی کردیم

روحانی تصریح کرد: در ۲ سال گذشته که سیل و زلزله بود و مسکن مردم صدمه دید و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی تخریب شد یا آسیب فراوان دید و اکنون ۲۰۰ هزار واحد مسکونی امروز بازسازی شده است که این کار بزرگی بوده است.

رییس جمهوری تاکید کرد: یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نیمه‌کاره‌ای که رها شده بود و هیچ گونه امکاناتی هم نداشت، وزارت مسکن همه آنها را تکمیل کرد و آب، برق، گاز، جاده و ... را در اختیار مسکن‌هایی قرار داده که ناقص بود و قابل استفاده نبود. در همین روزها، وزارت مسکن قراردادی برای احداث ۲۰ هزار واحد مسکونی در تهران منعقد کرد که البته در همه شهرستان‌ها هم تلاش می‌شود که این کار صورت بگیرد.

روحانی تصریح کرد: کار ساخت مسکن باید سرعت پیدا کند و مردم شاهد باشند که زمین را مجانی یا با قیمت پایین در اختیار کسانی قرار می‌دهیم که بخواهند مسکن بسازند و با قیمت ارزان در اختیار مردم قرار دهند. البته بانک‌ها در این زمینه مسوولیت سنگینی دارند و باید وارد عمل بشوند برای اینکه ما از مشکل مسکن عبور کنیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دولت امکاناتی فراوانی دارد که اگر این امکانات در اختیار قرار گیرد شرایط کشور تغییر می‌کند. مردم، شرکت‌ها و بخش خصوصی هم امکانات زیادی دارند و همه باید به میدان بیایند.

روحانی بیان کرد:‌ دولت به عنوان یک سرمایه بزرگ، زمین فراوانی در اختیار دارد. مقصود از این دولت، دستگاه اجرایی، نیروهای مسلح و شرکت‌هاست که زمین‌های فراوان اضافه‌ای دارند و می‌توانند آن را برای مسکن ارزان قیمت در اختیار قرار دهند و قیمت مسکنی که امروز به ناروا به مردم فشار وارد می‌کند را بشکند.

رییس دولت دوازدهم یادآور شد: امکان دیگر دولت، سهام بنگاه‌های اقتصادی است. یعنی سهام بانک‌ها، شرکت‌های دولتی، و شرکت‌هایی که به نحوی متعلق به نیروهای مسلح است، همه باید بیایند و سهامشان را عرضه کنند.

روحانی با بیان اینکه ما باید بورس را محکم و مستحکم نگه داریم، اظهارداشت: امروز بزرگترین مسئولیت وزارت اقتصاد در کنار سایر مسئولیت‌های مهمی که دارد، مساله بورس، تقویت و حفاظت و نگهداری بورس است. سهام باید عرضه شود و همه دستگاه‌ها باید سهام جدید را در بورس عرضه کنند. امروز شرایط خوبی است که هم مردم استفاده کنند و هم دولت از بنگاه‌داری فاصله بگیرد.

رییس جمهوری عنوان کرد: سرمایه سومی که دولت دارد، طرح‌های نیمه تمام است. ما طرح‌های نیمه تمام فراوانی در سراسر کشور داریم که اینها را نه این دولت و نه دولت بعدی نمی‌تواند به اتمام برسانند و باید اینها را به مردم واگذار کنیم. ما امکانات لازم را از لحاظ مقرراتی در اختیار گذاشتیم و باز هم اگر لازم است حاضریم این کار را انجام بدهیم.

وی افزود: سازمان برنامه و بودجه و همه دستگاه‌ها و استانداران و وزارت کشور باید کمک کنند تا طرح‌های نیمه تمام را با قیمت مناسب یا حتی قیمت ارزان و یا بلاعوض در اختیار مردم و در اختیار کسی که بتواند به ما قول بدهد که در یک زمان مشخصی تکمیل می‌کند قرار دهیم چرا که این موضوع باعث اشتغال و هم باعث رونق می‌شود.

رییس دولت تدبیر و امید سرمایه دیگر دولت را معادن عنوان کرد و گفت: یک‌هزار و ۲۰ معدن ما امروز می‌تواند احیا شود و مردم را مشغول به‌کار کند چرا که سرمایه عظیم و بزرگی در اختیار ما است که به شکل‌های مختلف امروز فعال نیست و به معنایی موات شده و احیا نشده است، باید معادن را احیا کنیم و این یکی از رسالت‌های و وظایف مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

روحانی با اشاره به اینکه باید با مدیریت کارآمد صادرات را تسهیل کنیم، اظهار داشت: دولت گاهی با چرخاندن قلم می‌تواند مشکل را حل کند. گاهی یک ماده، تبصره، ابلاغیه و مصوبه، می‌تواند گره مشکلی را باز کند. امروز دولت الکترونیک می‌تواند گره‌گشای بسیاری از کارها و خدماتی باشد که مورد نیاز مردم است.

رییس جمهوری با بیان اینکه گرفتن یک مجوز برای مردم، زمان زیادی طول می‌کشد، تصریح کرد: در همین جلسه اخیر دولت الکترونیک در هفته گذشته به این نتیجه رسیدیم که برخی از کارهایی که مجوز آن گاهی ۵۰ تا ۶۰ روز طول می‌کشد، در عرض یک هفته می توان صورت گیرد.

روحانی عنوان کرد: ما در هفته گذشته دیدیم بعضی از موارد مثلاً پاسخ یک استعلام برای یک شغل و یا فعالیت صنفی گاهی دو ماه طول می‌کشد. همه این موارد را در آن جلسه که فرمانده نیروی انتظامی هم حضور داشت، با وی صحبت کردیم و بعد با وزارت اقتصاد هماهنگی صورت گرفت و ما دیدیم به جای ۵۰ یا۶۰ روز، می‌توان کار را در چهار روز انجام داد. خیلی مهم است کسی که می‌خواهد شغلی یا فعالیتی را آغاز کند به جای دو ماه، در ۴- ۵ روز این کار انجام شود.

 

پویشگر: خبرپو     منبع: ایرنا

۱۲:۵۷:۳۷ | چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۹ | Wednesday 24 / 06 June / 2020
ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مهمترین اخبار و حاشیه های روز باخبر شوید!
instagram-icon telegram-icon facebook-icon twitter-icon