#ماه محرم #یورو 2024 #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #پرسپولیس #استقلال

مهم‌ترین نکات در هنگام خرید طلا که شما را از زیان مالی نجات می‌دهد

طلا فلزی است که نه‌تنها ارزش سرمایه‌ای دارد، بلکه در بسیاری موارد دارای ارزش معنوی و تجملاتی نیز هست. بنابراین، مهم‌ترین نکته در هنگام خرید طلا، قصد شما از خرید است.

این امر در تمامی زوایای خرید شما اثر مستقیم دارد. معمولاً بازاری‌ها و کسانی که درزمینه خریدوفروش طلا تجربه زیادی دارند، نکاتی را می‌دانند که مردم عادی از آن‌ها اطلاع چندانی ندارند. برای مثال، جواهراتی که از طلا ساخته‌شده‌اند می‌توانند دارای وزن یکسان اما ارزش متفاوتی باشند. سنگ به‌کاررفته در جواهرات و کار انجام‌شده بر روی آن‌ها می‌تواند بر ارزش جواهرات تأثیر چشمگیری بگذارد. موارد دیگری از این قبیل هستند که در ادامه مطلب بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم.

https://khabarpu.com/img/post/1612346052.jpg

عیار طلا

طلا بسته به درصد خلوص، عیارهای متفاوتی دارد. طلای 24 عیار، کاملا خام و خالص است و ارزش آن از دیگر عیارها بالاتر است. اما با توجه به اینکه طلای 24 عیار نرم است، در جواهرسازی از آلیاژهای آن استفاده می‌شود. در ایران طلای 18 عیار استانداردترین حالت است. به این معنی است که اگر طلا به 24 قیمت مساوی تقسیم شود، 18 قسمت آن طلای خالص است و در 6 قسمت دیگر از فلزی دیگر برای افزایش استحکام استفاده‌شده است. عیار طلا را می‌توان از کد حک‌شده بر آن تشخیص داد. برای مثال کد سه‌رقمی 750 معرف طلای 18 عیار و کد 999 معرف طلای 24 عیار است. این نکته را بدانید که جواهراتی با طلای 24 عیار در بازار وجود ندارند و گول مدعیان این سخن را نخورید.

تشخیص طلا از پلاتین

همان‌طور که نقره را بر اساس کد 925 و یا حرف S حک‌شده بر روی آن می‌شناسیم؛ طلا نیز دارای حرف حک‌شده k است. اما گاهی نمی‌توان طلا را از پلاتین تشخیص داد و همین حروف حک شده، تنها راه شناسایی و تمایز آن‌ها است. حروف حک‌شده بر پلاتین نیز PT است.

https://khabarpu.com/img/post/1612346070.jpg

طلای سفید یا زرد

طلا بارنگ‌های زرد براق، سبز، قهوه‌ای، آبی، رزگلد (مایل به مسی و صورتی) و سفید وجود دارند. اما غیر از زرد براق، سفید و رزگلد، باقی به روش آبکاری و طلاسازی به این رنگ درآمده‌اند. اما خرید طلا با رنگ زرد طلایی در میان مردم مرسوم‌تر است.

طلای دست‌دوم را بشناسید

هنگام خرید جواهرات باید به این نکته توجه داشت که طلای دست‌دوم دارای قیمت پایین‌تری است و در بسیاری موارد به‌عنوان طلای نو به دست مشتری داده می‌شود. اما راه تشخیص طلای دست‌دوم چیست؟ طلای دست‌دوم کارکرده است و قاعدتاً آثاری از استفاده شدن آن به‌جای مانده است. بنابراین، اگر دچار شکستگی و خوردگی نشده باشد؛ قطعاً در قسمت قفل دچار کمرنگی یا خط و خش شده است. شما می‌توانید انواع طلای نو و دست‌دوم را با آگاهی کامل در فروش طلا آنلاین خریداری کنید و نگرانی ازاین‌جهت نداشته باشید.

در هنگام خرید طلای نو از این مطلب مطمئن شوید که در صورت وجود نقص و مشکل در طلای خریداری‌شده، طلافروش راضی به تعویض یا پس گرفتن می‌شود. در بسیاری موارد طلای نو را خریداری می‌کنید و بعد از استفاده، متوجه نقص و یا دست‌دوم بودن آن می‌شوید. در صورت توافق با طلافروش می‌توانید اقدام به تعویض و برگرداندن آن کنید و از ضرر خود جلوگیری به عمل‌آورید.

اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید ...

https://khabarpu.com/img/post/1612346080.jpg

اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید، خرید جواهرات برای شما مناسب‌ترین راه نیست. سرمایه‌گذاری کلان را با خرید شمش و سرمایه‌گذاری‌های خردتر را با خرید سکه‌های طلا انجام دهید. خرید جواهرات به دلیل اجرت و قیمت کار دست، به ضرر شما تمام می‌شود. اما طلای کار نشده و سکه می‌تواند سرمایه شما را محفوظ نگه دارد. اگر خرید طلای شما علاوه بر سرمایه‌گذاری، ارزش تجملاتی نیز دارد؛ بهترین راهکار، خرید طلای دست‌دوم است. طلای نو را با اجرت می‌خرید و هنگام فروش، اجرت به شما تعلق نمی‌گیرد و مقداری از سرمایه شما از دستتان خارج می‌شود. ازآنجایی‌که طلا با نگین خریداری می‌شود، وزن آن نیز به طلا اضافه می‌شود. اما در هنگام فروش طلا، نگین جداشده و وزن طلا کاهش می‌یابد. این نیز نوعی ضرر است. دانستن و رعایت این نکته می‌تواند در هنگام فروش به شما سود بیشتری برساند.

سنگ به‌کاررفته در جواهرات

سنگ‌های به‌کاررفته در جواهرات می‌توانند مصنوعی و یا طبیعی باشند. برای مثال الماس از آن دسته سنگ‌هایی است که دارای ارزش بسیار بالایی است و مدت‌زمان بسیار زیادی طول می‌کشد تا در زمین به‌صورت طبیعی ساخته شود. همین امر موجب قیمت بسیار زیاد الماس شده است. بنابراین، روند ساخت آن در آزمایشگاه شبیه‌سازی‌شده و در مدت‌زمان بسیار کمی، نمونه مصنوعی آن را به دست می‌آورند. این الماس دارای ویژگی‌های همسان با الماس معدنی است؛ اما الماس معدنی به دلیل طبیعی بودن، قیمت بالاتری دارد. فیروزه نیشابوری نیز از باارزش‌ترین و گران‌ترین سنگ‌های جهان است و در ساخت جواهرات جایگاه ویژه‌ای دارد.

از دیگر سنگ‌های کاربردی در جواهرات می‌توان به کهربا، فیروزه، یاقوت، مروارید، زمرد، عقیق و آمیتیست اشاره کرد. این سنگ‌ها اگر اصل باشند؛ در هنگام فروش آن به طلافروشی، از طلا جدا می‌شوند و به‌صورت مجزا قیمت آن‌ها مشخص می‌شود. اگر نگین به‌کاررفته در جواهر، ارزشمند نباشد، ارزش طلای شما را در هنگام فروش پایین می‌آورد. شناخت سنگ اصل در بسیاری موارد کار راحتی نیست و نیاز به نظر افراد با تجربه دارد.

https://khabarpu.com/img/post/1612346089.jpg

بهترین زمان خریدوفروش طلا را بشناسید

زمان خرید طلا در قیمت آن تأثیر زیادی دارد. این امر کاملاً بستگی به نمودار عرضه و تقاضای بازار دارد. هنگامی‌که تقاضای طلا از طرف مردم بالا می‌رود، قیمت طلا نیز با افزایش همراه است. اما زمانی که بازار طلا راکد باشد، ارزش طلا پایین آمده و با همان بودجه موجود، موفق به خرید مقدار طلای بیشتری می‌شوید. برای مثال، تجربه نشان داده است که بازار طلا در آستانه سال نو رونق خوبی دارد و قیمت طلا افزایش می‌یابد. این زمان یکی از بهترین فرصت‌ها برای فروش طلا است. بنابراین، خرید را به زمان دیگری موکول کنید. اگر قصد فروش فوری طلا را دارید، همواره قیمت روز طلا را بررسی کنید. این می‌تواند یک دورنمای احتمالی از قیمت طلا را به دست شما برساند. به‌این‌ترتیب، از ضرر شما جلوگیری می‌شود. مهم‌ترین و جذاب‌ترین اخبار، مطالب و مقالات مرتبط با طلا را می‌توانید در مجله طلا مطالعه کنید.

طلای شناسنامه‌دار

شاید شما هم تاکنون این را شنیده باشید. طلای شناسنامه‌دار به شما اطمینان می‌دهد که جنس به‌کاررفته در طلا، کیفیت خوبی دارد و توسط زرگری ماهر و کاربلد ساخته‌شده است. این می‌تواند به طلای شما ارزش بالاتری ببخشد.

طلای ایرانی یا خارجی

این را بدانید که طلای ایرانی و خارجی با عیار یکسان، دارای کیفیت یکسانی است. بنابراین گول ادعای فروشنده مبنی بر جنس بهتر و کیفیت بالاتر طلای خارجی را نخورید. ورود طلای خارجی به دلیل شرایط اقتصادی کنونی ممنوع شده است و تعداد نمونه‌های موجود در بازار بسیار کم است. این طلاها دارای اجرت بالاتری هستند و قیمت اجرت در هنگام فروش طلا، به شما تعلق نمی‌گیرد. بنابراین، فروش این نوع طلا موجب زیان مالی شما می‌شود.

فاکتور طلا را فراموش نکنید

فاکتور طلا بر قیمت آن تأثیری ندارد؛ اما به آن اعتبار می‌بخشد. در فاکتور مشخصاتی مانند کد واحد فروش، آدرس طلافروشی و مشخصات طلای مورد معامله کامل نوشته می‌شود. این امر در هنگام خرید و توسط طلافروش نوشته می‌شود. بنابراین، تا حد ممکن از طلافروشی‌های معتبر خرید خود را انجام دهید. طلا فروشی آنلاین می‌تواند خرید شما را راحت و شناسه‌دار سازد. ریسک خرید شما با توجه اعتبار این طلافروشی‌ها کاهش می‌یابد.

سخن پایانی

خرید طلا همواره جنبه مالی و سرمایه‌ای خود را حفظ می‌کند و درجایی از زندگی به کار هر فردی می‌آید. بنابراین، جلوگیری از ضرر مالی در گوشه‌ای از ذهن همه ما جای خود را حفظ کرده است. توجه داشته باشید که استفاده از تجربیات و توصیه‌های دیگران، همواره می‌تواند کاربردی باشد. در این مطلب اساسی‌ترین نکات لازم برای حفظ مال خود از ضرر بیان‌شده است. با رعایت تک‌تک این نکات می‌توانید از سرمایه خود مراقبت کنید.

 

]]>]]>
۱۸:۳۴:۵۹ | چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ | Wednesday 03 / 02 February / 2021