#اخبار و نتایج انتخابات 1400 #اخبار استقلال #اخبار کرونا #یورو2020 #ثبت نام واکسن کرونا salamat.gov.ir #بیت کوین - ارز دیجیتال #اخبار فرهنگیان

هنگام خرید طلا 14 عیار این نکات را حتما در نظر بگیرید تا سود بیشتری کنید

خیلی مواقع شنیده ایم که برای نشان دادن ارزش بالایی چیزی از تشبیه آن به طلای ۲۴ عیار استفاده می کنند. طلای ۲۴ عیار طلای صد درصد خالص است که با ارزش ترین حالت طلا به حساب می آید.

 خیلی مواقع شنیده ایم که برای نشان دادن ارزش بالایی چیزی از تشبیه آن به طلای ۲۴ عیار استفاده می کنند. طلای ۲۴ عیار طلای صد درصد خالص است که با ارزش ترین حالت طلا به حساب می آید. اما از آنجایی که طلای خالص بسیار نرم است ساخت جواهرات با آن کار چندان درستی به حساب نمی آید و جواهراتی که با طلای ۲۴ عیار ساخته شده باشند استحکام و بسیار کمی دارند. به همین دلیل طلا با فلزات دیگر ترکیب شده تا بتوان از آنها جواهرات متفاوت ساخت. میزان ترکیب فلز طلا با دیگر فلزات ، عیارهای گوناگون طلا را به وجود می‌آورد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. گالری طلا و جواهر ربیعی انواع متفاوتی از جواهرات با عیارهای گوناگون را برای خریداران فراهم نموده تا با بودجه های گوناگون امکان خرید طلا برای آنها فراهم باشد.

طلای 24 عیار چیست

 طلای ۲۴ عیار همان طلای خالص است که به صورت شمش نگهداری می شود. طلا در این حالت نرم و شکل پذیر است به همین دلیل زمان های قدیم برای تست کردن خلوص طلا ، آن را با دندان گاز میزدند و اگر جای دندان روی آن باقی میماند ، نشان از خلوص بالای طلا داشت. این سنت هنوز هم در بین ورزشکاران پابرجاست و ورزشکاران مدال طلای خودشان را برای نشان ارزش با دندان گاز میزنند. عیارهای دیگر طلا بر اساس نسبت گیری با طلای ۲۴ عیار نامگذاری می شوند. طلای ۲۴ عیار در جواهرات با عدد 999 یا با علامت 24K نشان داده می شود.

عیار طلا چگونه محاسبه می‌شود

 ترکیب فلزات دیگر با درصدهای متفاوت باعث می شود عیارهای گوناگونی از طلا ایجاد شود. به تعداد قسمتهای تشکیل دهنده طلا از بین ۲۴ قسمت کل را ، عیار می نامند. برای مثال طلای ۱۲ عیار دارای ۵۰ درصد طلا و ۵۰ درصد فلزات دیگر است. طلای ۱۸ عیار که در ایران و خیلی کشورهای دیگر مرسوم است دارای ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد از فلزات دیگر است. بدون شک هر چه این عدد به ۲۴ نزدیکتر باشد نشان از خلوص و ارزش بالای طلا دارد. برای مثال شمشهای طلا که در خزانه ها نگهداری می‌شوند با خلوص 99.9 درصد هستند که در واقع همان طلای ۲۴ عیار است.

عیار طلا در کشورهای مختلف

 کشورهای مختلف استانداردهای متفاوتی برای استفاده از طلا به عنوان جواهرات دارند. برای مثال اکثر طلاهای موجود در ایران از نوع ۱۸ عیار هستند و زیورآلاتی با عیار های دیگر در ایران کمتر دیده می شود. در کشور هند اکثر طلاها با خلوص بالا هستند و بیشتر از طلای ۲۳ و ۲۴ عیار استفاده می کنند. اکثر کشورهای عربی از طلای ۲۱ عیار برای ساخت جواهراتتشان استفاده می کنند برای همین قیمت طلا های عربی از طلاهای ایران کمی بیشتر است. عموم کشورهای اروپایی از طلای ۱۴ عیار و یا حتی ۱۲ عیار استفاده می کنند تا از لحاظ اقتصادی مناسب تر باشد. حتی در بعضی از کشورها مانند آلمان عیار تا 8 هم پایین می آید که خلوص 33 درصدی دارد. گردنبندهای جدید و امروزی از برندهای جهانی که در بازار موجود است دارای عیار 18 و 24 هستند و از نظر قیمتی برای هدیه بسیار گزینه مناسبی به حساب می‌آیند. 

کاربرد طلای 24 عیار

 طلای ۲۴ عیار بیشتر به عنوان شمش برای سرمایه‌ گذاری ها مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که گفتیم به دلیل نرم بودن فلز طلا، از طلای خالص برای ساخت جواهرات استفاده نمی شود. حتی سکه طلا هم با خلوص ۱۰۰% ساخته نمی شود چون در این صورت مقاومت پایینی خواهد داشت. سکه های طلا با خلوص ۹۰ درصد یا عیار 21.6 ساخته می شوند. گالری طلا و جواهر ربیعی به صورت حضوری و آنلاین انواع سکه ی طلا را برای سرمایه گذاری در اختیار خریداران قرار داده است.

زیورآلات بسیار محدودی با استفاده از طلای خالص یا همان طلای ۲۴ عیار ساخته می شوند که به دلیل آسیب پذیر بودن زیاد باید به‌ شدت حواستان به آنها باشد. البته باید گفت جواهراتی با طلای ۲۴ عیار واقعی به خلوص آن ۱۰۰ درصد باشد به هیچ وجه وجود ندارد حتی خالص‌ ترین انواع جواهرات هم درصد بسیار کمی ناخالصی برای استحکام بیشتر دارند. 

قیمت طلای 24 عیار

 با توجه به اینکه طلای ۲۴ عیار ، طلای خالص به حساب می‌آید، قطعاً گرانترین نوع طلا خواهد بود. پس  تعجبی ندارد که از طلای ۱۸ عیار، طلای سفید و حتی طلای رزگلد گران تر باشد. قیمت طلای ۲۴ عیار با توجه به شرایط اقتصادی و قیمت دلار و قیمت جهانی طلا تغییر می کند و عیارهای دیگر طلا، بر اساس قیمت طلای ۲۴ عیار محاسبه می‌شوند.

سخن پایانی: 

در هنگام تهیه طلا حتما از فروشنده فاکتور طلا را به همراه جزییات دریافت کنید و به شماره‌های درج شده بر روی طلا دقت کنید. هر یک از این شماره‌ها نمایانگر عیار و مشخصات طلا شما هستند. گالری طلا و جواهر ربیعی با بیش از نیم قرن سابقه در حوزه طلا و جواهر یکی از معتبرترین گالری‌ها در ایران شناخته شده است. این گالری با تنوع بیش از 1000 مدل طلا از تمامی برندهای جهانی به صورت حضوری و آنلاین آماده خدمت رسانی به تمامی مشتریان است.


۱۴:۲۷:۰۸ | چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ | Wednesday 02 / 06 June / 2021