#اخبار کرونا #المپیک 2020 توکیو #اخبار دولت سیزدهم, کابینه دولت #ثبت نام واکسن کرونا salamat.gov.ir #بورس #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #اخبار فرهنگیان

نورسنج و فلاش متر چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر شما نیز به عکاسی و دنیای جذاب آن علاقه دارید، برای فعالیت در این حوزه ابتدا باید ابزارهای عکاسی را بشناسید. یکی از مهمترین ابزارها در عکاسی نورسنج و فلاش متر است که کاربردهای فراوانی دارد.

اگر شما نیز به عکاسی و دنیای جذاب آن علاقه دارید، برای فعالیت در این حوزه ابتدا باید ابزارهای عکاسی را بشناسید. یکی از مهمترین ابزارها در عکاسی نورسنج و فلاش متر است که کاربردهای فراوانی دارد.

این دو وسیله به خصوص در شاخههای عکاسی آتلیهای و عکاسی تبلیغاتی بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. از این رو پیش از آنکه در این حوزهها وارد شوید، توصیه میکنیم که اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با ماهیت و کاربرد آنها به دست آورید.

با این اطلاعات، خرید و استفاده از این ابزار برای شما آسان‌تر خواهد بود.

فلاش متر چیست؟

فلاش متر یک تعریف ساده دارد؛ این وسیله را به عنوان یک متر نوری می‌شناسند.

مترهای نوری مختلفی داریم که برخی از آنها فقط نور مداوم و برخی دیگر نور فلاش را اندازه‌گیری میکنند. فلاش متر از مترهای نوری دسته دوم است که نور فلاش را اندازه میگیرد.

کاربرد فلاش متر و ضرورت استفاده از آن

معمولاً دوربین‌های عکس‌برداری قادر به نورسنجی برای فلاش‌های دستی یا نورهای استودیویی نیستند. در واقع زمانی که شما قدرت خروجی دوربین خود را تعیین میکنید، بدون فعال شدن فلاش‌ها عکس به خوبی روشن خواهد شد. از این رو اگر علاوه بر نورسنجی دوربین، فلاش را نیز فعال کنید، عکس شما بیش از حد روشن می‌شود.

در این صورت بهترین راه حل برای اعمال تنظیمات درست، استفاده از فلاشهای دستی یا همان فلاش متر است. فلاش مترها توسط یک کابل یا به صورت بی‌سیم به دوربین شما متصل میشوند و میزان روشنایی عکسها را نشان میدهند.

به این منظور تنها کافیست که دستگاه خود را در مقابل سوژه و رو به دوربین قرار دهید. در این صورت نورسنجی به خوبی انجام خواهد شد. لازم به ذکر است که روشنایی خود سوژه بر تنظیمات پیشنهادی این دستگاه تاثیری نمیگذارد. 

با استفاده از نورسنج‌ها عکس‌های خود را تغییر دهید

نورسنجها نور محیط را به صورت مستقیم اندازه‌گیری میکنند. این وسیله برای سنجیدن نور موجود در محیط بسیار کاربردی است؛ زیرا نورهای لحظهای را به ما نشان میدهد نه نورهای انعکاسی. یعنی همان چیزی که برای در نظر گرفتن تنظیمات درست در عکس‌برداری نیاز داریم.

اگر برای خرید نورسنج در حوزه عکاسی به فروشگاه مراجعه کرده باشید، با انواع نورسنج‌ها مواجه خواهید شد. این ابزار کاربردی در دو نوع نورسنج دیجیتالی و عقربه‌ای در بازار وجود دارد که هر کدام کاربردهای خود را دارند.

همچنین باید بدانید که نورسنجها به دو صورت نورسنجی مستقیم و نورسنجی انعکاسی کار میکنند. با کمک این اندازه‌گیریها بهترین سرعت شاتر برای عکاس معلوم میشود. بیایید هر کدام از این شیوه‌های نورسنجی را به طور جداگانه بررسی کنیم:

نورسنجهای انعکاسی

 بازتابهای انعکاسی در نورسنج در اکثر مواقع نتایج دقیقی برای شما رقم میزند. این نورسنجها شباهت بسیار زیادی با سنسور‌های دوربین دارند و نور منعکس شده از سوژه را اندازه‌گیری میکنند.

از این رو برای عکاسی در مناطق بسیار روشن یا بسیار تاریک با مشکل مواجه خواهید شد؛ یعنی دقیقاً همان مشکلی که با دوربینهای دیجیتال عکاسی دارید. از این رو این دسته از نورسنج‌ها در میان عکاسان حرفه‌ای جایگاه خاصی ندارد.

نورسنج‌های لحظهای

این نورسنجها به صورت مستقیم نورهای تابیده شده بر سوژه را اندازه میگیرند. با این مدل از اندازه‌گیری بهترین نورسنجی برای عکاسی را تجربه خواهید کرد.

این دسته از نورسنج‌ها دقیقاً همان ابزار کاربردی هستند که به کمک آن‌ها سرعت شاتر و اندازه دیافراگم به صورت دقیق محاسبه می‌شود.  

آیا باید از نورسنج و فلاش متر در عکاسی استفاده کنیم؟

https://khabarpu.com/img/post/1625634875.jpg

بسیاری از عکاسان مدرن، استفاده از نورسنج و فلاش متر را در عکاسی دیجیتال بیهوده می‌دانند، اما چرا؟

در دنیای دیجیتال عکاسی هر عکسی بلافاصله در صفحه نمایش دوربین قابل مشاهده است. از این رو با بررسی عکس به راحتی می‌توانید تنظیمات مورد نیاز برای تصویرهای بعدی را اعمال کنید.

اما چرا همچنان استفاده از نورسنج و فلاش متر در میان عکاسان رایج است. در واقع باید بگوییم که این دو وسیله کاربردی برای تمام عکاسان نیاز نیست. تنها عکاس‌های حرفه‌ای در استودیوها به این ابزارهای حرفه‌ای و تخصصی نیاز دارند.

چنانچه شما نیز به دنبال عکاسی حرفهای هستید، حتماً به این دو وسیله کاربردی نیاز خواهید داشت. میپرسید چرا؟

با استفاده از نورسنجها نوری که به صورت مستقیم به سوژه تابیده میشود را اندازه میگیرید. اما نوری که در دوربین به شما نمایش داده شده، نوری است که به سوژه تابیده و سپس به سمت دوربین منعکس میشود.

به همین دلیل است که در بسیاری از موارد با خطای نورسنجی مواجه میشویم. در واقع عکسهایی با نقاط بسیار تاریک یا بسیار روشن با این روش به خوبی انجام نمیشوند.

تفاوت میان نورسنج و فلاش متر

بسیاری از افراد در ابتدا تصور میکنند که کاربرد نورسنج و فلاش متر یکی است و این دو وسیله هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما باید بگوییم که اشتباه میکنید؛ فلاش متر و نورسنج کارکردهای متفاوتی درحوزه عکاسی دارند.

مدت کوتاه تابش نور، تمایز کارکرد این دو وسیله کاربردی را رقم میزند. یعنی چه؟

بگذارید دقیق‌تر به شما توضیح دهیم، یک فلاش متر نور مداوم در محیط را نادیده میگیرد. این وسیله در واقع سطح یک فلاش الکترونیکی را با فرض اینکه مدت زمان کوتاهی برای گرفتن عکس لازم است، میخواند.

اما نورسنج همان وسیلهای است که عکاس را از میزان نور مداوم و موجود در محیط آگاه میکند. این وسیله خروجی فلش را نادیده میگیرد.

حال که کاربردهای این دو وسیله کاربردی را متوجه شده‌اید و به تفاوت‌های آن واقف هستید، حتماً به دنبال برندی برای خرید این دو وسیله کاربردی می‌گردید.

خرید نورسنج و فلاش متر

اگر به تازگی وارد این حوزه شده‌اید و خرید نورسنج و فلاش متر برای شما هزینه زیادی دارد، نورسنج دست دوم پیشنهاد خوبی برای شما خواهند بود.

البته باید در نظر داشته باشید که خرید کالای دست دوم از هر فرد یا منبع ناشناخته‌ای درست نیست. فروشگاه نورنگار با چندین سال سابقه کاری یکی از معتبرترین فروشگاه‌های اینترنتی در این حوزه شناخته می‌شود. از این رو برای خرید  تجهیزات نورپردازی و کالای دست دوم گزینه ایده‌آلی به شمار می‌آید.

چنانچه به دنبال خرید فلاش متر هستید، حتما برند این ابزار برای شما اهمیت زیادی دارد. یکی از پرفروش‌ترین برندهای این ابزار سکونیک است. قیمت فلاش متر سکونیک به همراه مدل‌های مختلف این محصول در وب سایت نورنگار وجود دارد.

با نورسنج و فلاش متر حرفه‌ای‌تر از همیشه باشید!

معمولاً استفاده از این دو وسیله کاربردی در عکاسیهای آماتور نادیده گرفته میشود. اما در عکاسیهای حرفهای و استودیویی این دو وسیله کاربردی را بسیار به کار میگیرند. به طور کلی میتوان گفت استفاده از نورسنج و فلاش متر جز در موقعیتهای استودیویی فراتر از سطح آماتور نیاز نخواهد بود.

اما اگر میخواهید به این زمینه وارد شوید، باید خرید نورسنج و فلاش متر را در صدر لیستهای خود قرار دهید. وب سایت نورنگار امکان خرید این دو وسیله کاربرد در انواع مختلف و برندهای متنوع را فراهم کرده است.


۹:۴۶:۲۰ | چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰ | Wednesday 07 / 07 July / 2021