#اخبار کرونا #المپیک 2020 توکیو #اخبار دولت سیزدهم, کابینه دولت #ثبت نام واکسن کرونا salamat.gov.ir #بورس #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #اخبار فرهنگیان

عمل بای پس معده چیست

در این مقاله عمل بای پس معده را به طور اجمالی، بررسی می کنیم. همراه ما بمانید.

https://khabarpu.com/img/post/1626498786.jpg

مقدمه

سوال عمل بای پس معده چیست، یکی از پر حاشیه ترین سوالات در بین عامه و افرادی است که از اضافه وزن خود رنج می برند. در ادامه، اطلاعات جامعی در رابطه با این عمل کاهش وزن به شما خواهیم داد.

آن چه در این نوشتار علمی پزشکی می خوانید:

- عمل بای پس معده چیست؟

- مزایای عمل بای پس معده را بیان کنید.

- تغذیه و رژیم پس از عمل بای پس معده به چه صورت است؟

- کلام آخر

 

عمل بای پس معده چیست؟

این جراحی، جزء محبوب ترین جراحی ها و یکی از استاندارد ترین روش های عمل چاقی بین عموم و پزشکان است. به طوری که پزشکان، تمامی روش های دیگر را برای کاهش وزن، با عمل بای پس معده می سنجند.

در این روش جراحی، پزشک جراح چاقی، معده را به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم می کند که با این روش، معده ای که حجمی حدودا یک و نیم الی دو لیتر دارد؛ به یک معده بین بیست و پنج الی  50 سی سی تبدیل خواهد شد. در ادامه، معده کوچک تر را به وسط روده کوچک که در فاصله 60 سانتیمتری بریده شده است؛ متصل می کند و بقیه معده، باقی خواهد ماند. ولی هیچ غذایی وارد آن نخواهد شد. شاید بپرسید که معده باقیمانده درون بدن، آیا پس ازگذشت مدتی مشکلی ایجاد نخواهد کرد و یا این که فاسد و یا ... نمی شود؟  در جواب به این سوالات باید گفت که هدف از نگه داشتن قسمت بزرگ معده در بدن فرد این است که آنزیم های معده، پانکراس و صفرا از طریق روده باقیمانده به انتهای روده باریک، وارد مسیر گوارش بشوند.

عمل بای پس معده به سبک های مختلفی انجام می شود. مانند روش لاپاروسکوپی و یا روش لاپاروتومی که بیشتر جراحان از روش لاپاروسکوپی برای جراحی بیمار خود استفاده می کنند و با ایجاد چهار برش در جدار شکم بیمار، عمل را شروع خواهند کرد. روش لاپاروسکوپی همان عملی است که توسط دوربین انجام می شود و نسبت به روش لاپاروتومی مناسب تر است. زیرا؛ در روش لاپاروتومی، شکم با یک برش بزرگ باز خواهد شد.

حال، با فهمیدن این که عمل بای پس معده چیست؛  با ما در این مقاله همراه باشید تا در رابطه با مزایای عمل بای پس معده و رژیم غذایی پس از آن آگاهی کافی کسب کنید.

https://khabarpu.com/img/post/1626498797.jpg

 

مزایای عمل بای پس معده

پس از عمل بای پس معده، فرد جراحی شده بعد از گذشت مدتی، حدودا 70 الی 80 درصد از وزن خود را از دست خواهد داد که خوشبختانه، 50 درصد از این میزان کاهش پیدا کرده و به هیچ وجه قابل بازگشت نخواهد بود و همچنین، به دلیل کوچک شدن معده و کوتاه شدن مسیر گوارش، جذب کالری به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و فرد بیمار، میل زیادی به خوردن مواد غذایی ندارد.

یکی دیگر از ویژگی های عمل بای پس معده این است که این جراحی، برای بیماران مبتلا به دیابت بسیار مناسب و بهینه است. زیرا؛ قسمتی از روده که در آن قند جذب می شود، از مسیر غذا خارج شده و دیابت آن ها به طور کامل از بین خواهد رفت.

معمولا دیابتیک هایی که چاق هستند و کسانی که از دیابتیک نوع 2 خود رنج می برند و کمتر از 10 سال است که به این بیماری مبتلا شده اند؛ با انجام عمل بای پس معده، به خوبی درمان می شوند و علاوه بر درمان دیابت، این جراحی به مشکلات مفصلی و تنفسی هم کمک خواهد کرد.

با انجام این عمل در واقع؛ به جیب خود هم کمک کرده اید.همان طور که می دانید، 30 درصد از مردم جهان به این معضل مبتلا هستند و با سپری کردن روزها، به افرادی که به دنبال خواندن مطالب مختلف در رابطه با این که عمل بای پس معده چیست هستند؛ اضافه می شود. بیماری چاقی بیماری است که مرض های دیگری هم با خود به همراه دارد و این یعنی خرج بیشتر برای شما! با انجام عمل بای پس معده، دیگر نیازی نیست که هزینه هایی با اعداد سرسام آور برای رژیم های غذایی و دارو ... کنید و با توجه به این که کاهش وزن با این عمل جراحی  (به شرط آن که رعایت شود) دائمی است؛ کمک شایانی به شما و مخارج می کند.

 

تغذیه و رژیم پس از عمل بای پس معده

بعد از عمل جراحی، کادر درمان به صورت دوره هایی، برنامه رژیم غذایی بیمار را مشخص می کنند و تعیین برنامه غذایی فرد جراحی شده، توسط پزشکی که با جراحی بای پس معده و همچنین عمل شما آگاهی و تخصص کافی دارد؛ انجام می شود و برنامه ای متناسب با توجه به عمل و شرایط بدنی شما (قد، وزن و ...) قرار می دهد.

لازم به ذکر است که رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده بسیار مهم است و تاثیر بسیار زیادی در کاهش وزن شما دارد. دوره های غذایی به این صورت است که در 10 روز اول بعد از عمل بای پس معده، رژیم غذایی فقط مایعات صاف شده و رقیق است و در کنار آن، مایعاتی که درجه غلظت پایینی دارند مثل (شیر، دوغ، ماست کم چرب و ...) قابل استفاده هستند.

بعد از آن، رژیم غذایی بیمار یک مرحله به سمت جلو حرکت خواهد کرد و غذاهایی مثل (سوپ میکس شده، آب گوشت و ...) قابل استفاده هستند. این روش غذایی حدودا تا یک ماه اول جراحی ادامه دارد. مرحله بعد به مدت 3 ماه است که غذاهای نرم و پوره ای قابل خوردن هستند و سپس بعد از گذشت 3 ماه، رژیم غذایی شما به صورت یک فرد عادی خواهد شد. البته؛ در تمامی این مراحل رژیم غذایی، کالری مورد نظر بدن شما سنجیده می شود و براساس کاهش وزنی که پیدا می کنید؛ نوع رژیم غذایی شما تعیین می‌شود.

 

کلام آخر

بهتر است بدانید که هدف کادر درمان این است که در کنار رژیم غذایی مناسب و با توجه به شرایط بدنیتان، از پروتئین سازی جلوگیری کند تا در عین حال، کاهش وزن قابل توجهی داشته باشید و به تناسب اندام و وزن مورد نظر خود برسید.

این توضیحات، در رابطه با این سوال که عمل بای پس معده چیست، یک شرح کلی در رابطه با این موضوع است و مطمئنا، موردهای بیشتری هم وجود دارند که فقط با خواندن این مقاله قابل توجیه نیست و حتما باید از یک فرد متخصص و آگاه کمک بخواهید.


۹:۴۶:۵۵ | شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ | Saturday 17 / 07 July / 2021