#کرونا #سامانه رتبه بندی معلمان rtb.medu.ir #مذاکرات وین #ثبت‌نام اربعین در سامانه سماح samah.haj.ir #اخبار استقلال #اخبار پرسپولیس #اخبار فرهنگیان

محبوب ترین غذاهای سنتی ایرانی

اگر از مردم بپرسید یکی از لذت­بخش­ترین کارهای زندگی چیست، بدون شک به غذا خوردن اشاره می­کنند. در چهار گوشه ایران تاریخی و پهناور، غذا و خوراکی­های اصیل و سنتی ما را به لذت وصف­ناپذیری فرا­میخوانند. درواقع طعم، رنگ و بوی غذاهای سنتی ایرانی هوش را از ­سر ­می­برد.

غذاهای سنتی و اصیل بخش مهمی از تاریخ عظیم و باشکوه کشورمان را در بر دارند که با طبخ آن­ها میتوانیم کمک اساسی به حفظ این فرهنگ و تاریخ کنیم. در استان­ها و مناطق گوناگون کشور می­وانید انواع غذاهای سنتی را پیدا کنید که باتوجه به شرایط مختلف دارای طعم خاصی هستند. عواملی نظیر آب و هوا، اقلیم و آداب و رسوم باعث این تنوع غذایی شده­ است. بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی یکی از دلایل مهم سفرهایشان تجربه چشیدن طعم این غذاهای خوشمزه است. در ادامه به برخی از محبوب­ترین غذاهای سنتی ایرانی می­پردازیم تا با آن­ها بخوبی آشنا شوید و در سفرهای خود به استان­های مختلف از آن­ها غافل نشوید.

 

قورمه سبزی یا خورشت سبزی

قورمه سبزی، غذایی که می­توان گفت در سفره همه ایرانیان جایگاه ویژه­ای دارد و در هر جای ایران یافت می­شود. شهرت این غذای سنتی حتی به جهان راه پیدا کرده و در خارج از کشور نیز خواهان زیادی دارد. طعم لذیذ این غذا باعث شده تا در لیست غذاهای محبوب ایرانیان حضور داشته باشد. در مناطق مختلف، ممکن است روش­های طبخ مختلفی را ببینید که یکی از دلایل آن مواد اولیه متفاوت است. برای مثال سبزی که در خورشت استفاده می­شود امکان دارد براساس طرز طبخ آن منطقه، متفاوت باشد.

 

آلبالو پلو

 

غذایی خوشمزه با طعم شیرین که باعث رنگارنگ­تر شدن سفره شما خواهد شد. بدلیل استفاده از آلبالو در این غذا، بیشترین زمانی که این غذا پخته می­شود، فصل رسیدن و برداشت آلبالوها یعنی تابستان است. البته برخی با فریز کردن آلبالو در فصل­های دیگر هم می­توانند به تهیه آلبالو پلو بپردازند.

 

دلمه برگ مو

دلمه غذایی خوش­طعم است که به روش­های مختلفی طبخ می­شود. از جمله دلمه­های خوشمزه می­توان به دلمه کدو حلوایی و دلمه قارچ اشاره کرد. اما یکی از بهترین آن­ها که اکنون در اکثر شهرها طبخ می­شود، دلمه برگ مو است. با رسیدن بهار و تابستان، برگ­های مو تازه برای درست کردن دلمه برگ مو آماده هستند. دلمه برگ مو عموما به عنوان پیش غذا یاد می­شود اما برخی این غذا را به عنوان غذای اصلی هم میل می­کنند. پختن دلمه برگ مو خیلی وقت گیر نیست و با کمی حوصله این غذای لذیذ پخته ­می­شود.

 

کباب بختیاری

 

کباب بختیاری همانطور که از اسمش پیداست، اصالتش متعلق به استان چهارمحال و بختیاری است. این کباب در بین مردمان این منطقه به سبب فرهنگ، آداب و رسوم کوچ نشینی و عشایری، بسیار معروف است. گردشگران با سفر به روستاها و مناطق عشایری این استان محال است، طعم خاص این کباب را تجربه نکنند. چراکه تهیه این کباب بدلیل دردسترسی سریع و آسان به گوشت گوسفند تازه بواسطه شغل دامداری مردم، باعث طبخ سریع شده است. در کنار این کباب محبوب، برنج و دوغ محلی خوشمزگی آن را دوچندان کرده است. اگر می­خواهید با دیگر غذاهای سنتی چهارمحال و بختیاری آشنا شوید، کافیست به مجله گردشگری اتاقک مراجعه کنید تا هنگام سفر به آنجا آن­ها را تجربه کنید.

 

کباب دنده­

کباب دنده از قدیمی­ترین کباب­های ایرانی است که هنگام سفر به کرمانشاه باید حتما امتحان کنید. خاستگاه این کباب بسیار خوش­طعم، کرمانشاه می­باشد. طبخ این کباب فوت و فن خاصی دارد که باعث هر کسی نتوانند بخوبی آنرا درست کند. از همین رو، دنده کباب تبدیل به غذایی منحصربفرد شده که در کرمانشاه توسط افراد کاربلد طبخ می­شود. ادویه­جات مخصوصی که برای پخت این کباب اسفاده می­شود، باعث شده تا طعم کباب دنده لذیذتر از قبل شود.

بریانی

هرگاه نام غذاهای اصفهانی می­آید، اولین غذایی که در ذهن نقش پیدا می­کند، بریانی است. بریان اصفهانی یا به زبان عامیانه بریونی یکی از غذاهای سنتی و قدیمی استان اصفهان است که اهمیت خاصی در بین غذاهای ستنی دارد. بخش اصلی این غذا گوشت گوسفند است که در کنار مواد دیگر طبخ می­شود. اگر به اصفهان سفر کرده باشید، با دیدن نام بریانی بر سر در رستوران­های مختلف متوجه می­شوید که این غذای سنتی در میان مردم از اهمیت بالایی برخوردار است. البته اگر این غذا با مزاج شما سازگار نباشد، نگران نباشید شما می­توانید دیگر غذاهای سنتی اصفهان مثل تاس کباب را امتحان کنید.

در مجله گردشگری اتاقک، درباره غذاهای سنتی اصفهان مطالب بسیار زیادی دیگری قرار دارد که می­توانید قبل از سفر به مطالعه آن­ها بپردازید.

 

قلیه ماهی جنوب

 

یکی دیگر از غذاهای سنتی کشورمان که بدلیل طعم بی­نظیرش در سراسر کشور محبوب شده، قلیه ماهی جنوبی می­باشد. در تهیه این قلیه ماهی از ماهی­های گوناگون جنوبی مانند هامون، سرخو یا شیر استفاده می­شود. از دیگر مواد مهم تهیه این غذا می­توان به گشنیز و شنبلیله تازه اشاره کرد. اگر تاکنون قلیه ماهی جنوبی را نخورده­اید، توصیه می­کنیم حتما هنگام سفر به جنوب کشور این غذای دلچسب را امتحان کنید تا تفاوت محسوس آن را متوجه شوید و از طعم اصیل آن لذت ببرید.

 

آش­های سنتی

آش از دیرباز تا کنون از جایگاه ویژه­ای در بین غذاهای ایرانی و سنتی برخودار بوده است. تنوع آش در کشور آنقدر زیاد است که در هر شهر و روستا، طرز تهیه آن با یکدیکر متفاوت است. آش رشته، آش کشک، آش شله قلمکار، آش دوغ و آش شولی یزد از جمله آش­های سنتی بسیار معروف هستند.

 

سخن پایانی

غذاها و طعم­ها به زندگی انسان­ها رنگ و لعاب زیبایی می­بخشند. همین مسئله از تاریخ دور باعث شده تا غذا عضو مهمی از فرهنگ و تاریخ غنی ایران شود. در واقع غذاهای سنتی ایرانی نشان دهنده تمدن و تاریخ مردمان سرزمین یا مناطق مختلف ایران هستند. بدون اغراق غذاهای سنتی ایرانی بقدری خوشمزه و محبوب هستند که از کشورهای خارجی هم گردشگران زیادی سالانه به نواحی گوناگون ایران سفر می­کنند تا در کنار دیدن جاهای دیدنی، غذاهای اصیل ایرانی را امتحان کنند. اگر عازم سفر هستید، پیشنهاد می­کنیم به مجله گردشگری اتاقک در سایت اتاقک سری بزنید و از غذاهای محلی و سنتی مقصد سفرتان اطلاعاتی کسب کنید تا در آنجا لذت خوردن آن­ها را از دست ندهید.


۱۱:۱۷:۲۱ | شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ | Saturday 30 / 07 July / 2022