#ماه محرم #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #تراکتورسازی تبریز #استقلال #پرسپولیس

تاریخچه به وجود آمدن بتن مسلح

یکی از نیاز های اصلی انسان از زمان پیدایش بشریت ، فراهم کردن سرپناه و مسکن بوده است . انسان های اولیه برای در امان ماندن از حوادث طبیعی همچون برف ، باران ، طوفان ، سیلاب ، آتش سوزی های اتفاقی و همچنین حمله حیوانات وحشی ، داخل غار ها زندگی میکردند.

با گذشت زمان ، اسنان ها به این نتیجه رسیدند که غار ها نمیتوانند به تنهایی نیاز آنها را به عنوان مسکن برطرف کند . آنها برای حل این مشکل به ایجاد خانه های سنگی و گلی دست ساز رو اوردند . چراکه هم عایق سرما و گرما بودند و همچنین میتوانست در برابر حطرات به خوبی از آنها حفاظت کند . اما لازم به ذکر است که این خانه ها نیز در برابر اتفاقاتی همچون طوفان و بارش های سهمگین نیز کاملاً آسیب پذیر و شکننده بودند . استفاده از چوب در سقف ها و ستون یکی از دیگر راه حل هایی بود که انسان ها جهت استحکام بخشیدن به ساخته های خود به آن رو آوردند . ولی با این حال ، هنوز هم خطراتی خانه ها و انسان ها را مورد تهدید قرار داده بود .

پس از گذشت مدت زمان طولانی ، انسان ها در یاقتند که باید از مواد محکم تری استفاده کنند تا احتمال به وقوع پیوستن این خطرات را به حداقل برسانند . در گذشته های نه چندان دور استاده از ماده ای به نام ساروج بسیار پر طرفدار بود . زیرا باعث سخت شدن و به هم چسبیدن خاک و سنگ میشد و همچنین سازه را ضد آب میکرد . ساروج از ترکیب حاک رس ، آهک ، الیاف گیاهی و تخم مرغ به وجود می آید . این ماده توانست به راحتی جایگزین روش های قدیمی تر ساخت و ساز شود . وجود این ماده در بسیاری از مکان ها و آثار باستانی ایرانی به راحتی قابل مشاهد میباشد زیرا ایرانینان اولین کسانی بودند که به این فرمول شگفت انگیز دست یافتند .

 

 

با ایجاد عصر جدید ساخت و ساز ها و افزایش جمعیت ، نیاز به مسکن با افزایش چشمگیری روبه رو شد . در این میان استفاده از فلز جهت نیز مورد استقبال فراوان قرار گرفت . اما کافی نبود ؛ به همین دلیل انسان اقدام به تولید ماده ای به نام بتن کرد . بتن از ترکیب سیمان که ماده ای بر پایه آهک میباشد و ماسه های ریز و درشت ایجاد میشود .

ویژگی های منحصر به فرد بتن توانست آن را تبدیل به رایج ترین ماده اولیه جهت ساخت سازه ها و ساختمان کند و میتوان گفت که یکی از دلایل پیشرفت شکل و اندازه سازه ها و ساختمان ها این ماده میباشد . البته لازم به ذکر است که این ماده را به تنهایی نمیتوان استفاده کرد چرا که اگر بتن به تنهایی استفاده شود ممکن است در مقابل برخی آسیب ها شکننده باشد و باید یک پشتیبان برای آن در نطر گرفت تا از همه نظر مقاوم شود . که اصطلاحاً به این امر مسلح کردن بتن گفته میشود .

برای بنای یک ساختمان مقاوم ، ابتدا باید پی ساختمان یا فونداسیون آن را اجرا کرد . در این مرحله با توجه به نقشه ارائه شده گودالی به ارتفاع 1 تا 2 متر حفر میشود . سپس میلگرد های آهنی تعبیه میشوند و بتن بر روی آنها ریخته میشود . برای ایجاد ستون ها نیز ابتدا میلگرد ها در جای خود قرار میگرند و سپس با قالب بندی مناسب بتن آماده به آن اضافه میشود .

در حال حاضر بتن های مسلح مقاوم ترین جز یک ساختمان است . زیرا تمامی فشار و وزن ساختمان توسط ستون ها و فونداسیون آن تحمل میشود . اگر بتن های مسلح به صورت اصولی ایجاد و اجرا شوند میتوانند در برابر حوادثی همچون زلزله ، گردباد و طوفان های شدید مقاومت بسیار بالایی داشته باشند . در کنار تمامی مزیت های بتن های مسلح ، امکان وقوع اشتباه یا نقص بسیار بالاست . اگر پس از اجرا ایرادی به وجود آید راهی جز تخریب و ایجاد نمونه جدید آن نیست

اما چگونه میتوان بتن مسلح را تخریب کرد ؟

روش های بسیاری برای تخریب بتن مسلح وجود دارد که بارز ترین آنها انفجار است . این کار با استفاده از مواد منفجره مانند دینامیت امکان پذیر است . هر چند انفجار میتواند نتیجه بسیار خوبی را فراهم آورد اما مشکلات زیادی نیز دارد . یکی از این مشکلات و معایب صدای مهیب و بلند انفجار است که باعث منع استفاده از این روش در بسیاری از محیط ها میشود . همچنین با توجه به شعاع انفجار نمیتوان از مواد منفجره در مناطق مسکونی و آسیب پذیر استفاده کرد چراکه ممکن است آسیب های جبران ناپذیری برجای گذارد .

 

 

یکی دیگر از روش های تخریب استفاده از ماشین آلات و ابزار های تخریب کاری میباشد . در این روش میتوان تنها قسمت های مورد نظر را از بین برد اما به دلیل سختی و مقاومت بتن های مسلح بسیار کار نفس گیر و زمانبری میباشد .

روش دیگری که در سال اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته استقاده از پودر های منسبت شونده میباشد . رایج ترین نوع این پودر ها کتراک میباشد . کتراک ماده ای است که درهنگام ترکیب شدن با آب حالت خمیری پیدا میکند . این خمیر به داخل حفره های از قبل ایجاد شده داخل بتن تزریق میشود و پلمپ میشود . بعد از گذشت مدت زمانی که با توجه به نوع کتراک متغیر است ، ترک هایی درون بتن ایجاد میشود و باعث تخریب و شکستگی کامل بتن میشود . این ماده به دلیل خاصیت منبست شوندگی که دارد ، هیچگونه انفجار و صدایی از خود نشان نمیدهد . همچنین هیچگونه خطر و آسیبی برای انسان ها به وجود نمیاورد .

تهیه کتراک نیازی به مجوز و اقدامات خاصی ندارد زیرا فروش و مصرف آن در داخل کشور آزاد میباشد . مجموعه بزرگ گرین راک با سابقه درخشان عرصه واردات و فروش این ماده یکی از معتبر ترین منایع توزیع کتراک میباشد . یکی از زمینه های فعالیت این مجموعه فروش انحصاری کتراک از برترین برند های دنیا میباشد . کتراک های عرضه شده توسط این مجموعه از بهترین کیفیت برخوردار هستند و در آب و هوای گرم یا سرد و همچنین در محیط های خشک و مرطوب نتیجه تضمینی و بسیاری خوبی ایجاد میکند. 


۱۱:۱۲:۱۱ | دوشنبه ۷ شهریور ۱۴۰۱ | Monday 29 / 08 August / 2022