#جام جهانی 2022 قطر #تیم ملی فوتبال #سکه و طلا #آلودگی هوا #آنفلوآنزا #دلار #بورس #اخبار فرهنگیان

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو چه شرایطی دارد؟

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث برای کسانی که رانندگی محتاط با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی دارند، از اهمیت زیادی برخوردار است. بدین صورت که اگر راننده‌ای در تصادفی مقصر نباشد، شامل تحفیف شده و می‌تواند در زمان فروش خودرو قدیمی‌ و خرید خودرو جدید قابل انتقال باشد.

https://khabarpu.com/img/post/1668344359.png

بیمه شخص ثالث یکی از بیمه نامه‌های اجباری است که هر وسیله نقلیه باید آن را خریداری کند و در صورت عدم تهیه آن دچار تخلف شده و پلیس راهنمایی و رانندگی می‌تواند خودرو و موتور سیکلت شما را توقیف کرده و به پارکینگ منتقل کند. برای بسیاری ازافراد این سوال پیش می‌آید که چگونه باید بیمه شخص ثالث خود را انتقال دهند؟ این سوال جزو مواردی است که بیشتر راننده‌ها با آن درگیر بوده و شرایط خرید بیمه شخص ثالث و انتقال آن را می‌پرسند. همچنین براساس جدیدترین ویرایش قانون در سال ۱۴۰۰، شرایط انتقال تخفیف‌های خسارت بیمه شخص ثالث به خودروی جدید و اعضای درجه یک خانواده وجود دارد. در این مطلب سعی داریم درباره انتقال بیمه نامه ثالث توضیحاتی دهیم تا انتهای متن همراه ما باشید.

علت تغییرات انتقال بیمه شخص ثالث

تغییرات قانونی برای عدم اطلاع برخی از فروشنده‌ها از شرایط و انتقال ناخواسته تخفیف بیمه ثالث به مالک جدید است. پس از اینکه انتقال سند قطعی برای مالک قبلی انجام می‌شد، دیگر نمی‌توان بازپسگیری تخفیف بیمه را اعمال کرد. از سوی دیگر هنگامی‌ که قابلیت انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خریدار وجود داشته باشد، طرح تشویقی راننده‌های مطیع قانون از بین می‌رود. همچنین راننده با تخلف زیاد می‌تواند خودرو جدیدی خریداری کند و از طرح‌های تشویفی بیمه شخص ثالث راننده قانون مدار استفاده کند.

مطابق قانون جدید سال 1401، اگر فردی به هر نحوی تخفیف بیمه ثالث خود را به شخص دیگری خارج از دایره اعضای درجه یک خانواده‌ منتقل کند، مجرم شناخته خواهد شد. همچنین در صورت فوت صاحب خودرو نیز تخفیف بیمه اتومبیل به وارث یا یکی از وارثان و نماینده قانونی او قابل انتقال خواهد بود.

اگر انتقال بیمه شخص ثالث را انجام ندهیم‌، چه می‌شود؟

در صورتی که بیمه شخص ثالث به نام مالک جدید خودرو منتقل نشود، مانعی برای پرداخت خسارت نیست. خسارت حوادث احتمالی شخص ثالث به مالک خودرو که نام او در سند ثبت شده است، پرداخت می‌گردد. فقط باید برای دریافت خسارت از شرکت بیمه‌ای، مشخصات خودرو در کارت ماشین و بیمه‌نامه شخص ثالث یکسان باشد.حتی اگر تصادف و حادثه رانندگی منجر به خسارت جانی شخص ثالث شود، سند ماشین و نام مالک اهمیت دارد و از بیمه شخص ثالث می توان در دادگاه به عنوان وثیقه استفاده کرد.

 

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث چگونه انجام می‌شود؟

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث با توجه به قانون سال 1401 در حالت‌های مختلف انجام می‌شود که عبارتند از:

https://khabarpu.com/img/post/1668344376.png

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث دارای شرایط خاصی است

هر خودروی نو و صفر کیلومتر با توجه به قانون کارخانه از بیمه شخص ثالث برخوردار خواهد بود و برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، دست کم باید از سر رسید تمدید سال دوم  گذشته باشد. در خصوص خودروهای فرسوده باید بگوییم روش انتقال بیمه شخص ثالث این اتومبیل‌ها به خودروی دیگر که تحت مالکیت شما یا اعضای درجه یک خانواده‌تان است، نیازمند ارائه مدارک زیر خواهد بود:

تمام این مدارک را باید برای اثبات از رده خارج بودن خودروی قبلی ارائه کرد. در حقیقت باید ثابت کنید که انومیبل شما فرسوده بوده و از نظر قانون وجود خارجی ندارد. دقت کنید که در قانون جدید اگر دو خودرو داشته باشید و نمی‌توانید تخفیف بیمه ثالث را بین آن‌ها جابه جا کنید.

خرید تخفیف بیمه شخص ثالث به چه صورتی است؟

اگر مالک جدید خودرو بخواهد از تخفیفات بیمه شخص ثالث استفاده کند، بیمه‌گزار قبلی باید قبل از تمدید بیمه نامه درخواست انتقال بیمه شخص ثالث را به نمایندگی بیمه اعلام کند. نماینده شرکت بیمه مابه التفاوت تخفیف بیمه قبلی و پیشین را دریافت کرده و انتقال تخفیفات بیمه ‌نامه قبلی را به خودروی جدید انجام می‌دهد.

بهتر است قبل از انتقال بیمه شخص ثالث به موارد زیر توجه نماییم:

 

مدارک انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث

در قدم اول، مراجعه به نمایندگی صدور بیمه نامه شخص ثالث قبلی ضروری است و باید مدارک مورد نیاز را برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث ارائه کنید که این مدارک عبارتند از:

دقت کنید اگر خودرویتان اسقاطی است، اصل و کپی برگه گواهی اسقاط نیز ضرورت دارد.

شرکت بیمه قبلی، طی یک الحاقیه تخفیفات بیمه ‌نامه قبلی را حذف می‌کند. این شرکت مبلغ مابه التفاوت بیمه‌ نامه قبلی شما را دریافت کرده و اصل الحاقیه تخفیفات مهر شده را به شما تحویل خواهد داد. در قدم بعدی، شما باید به شرکت بیمه خودروی جدیدتان مراجعه کرده و تخفیفات را به بیمه شخص ثالث خودروی جدید خود منتقل کنید.

https://khabarpu.com/img/post/1668344383.png

تخفیف بیمه بر اساس تعداد سال های دریافت نکردن محاسبه خواهد شد

خرید بیمه شخص ثالث ازبیمه دات کام

همیشه انتخاب بهترین و ارزان‌ترین بیمه نامه‌های شخص ثالث و موتور سیکلت جزو دغدغه‌های راننده‌ها و موتورسوار‌ها بوده و برای خرید بهترین بیمه باید شرایط مختلف شرکت‌های بیمه‌ای را بررسی کرد. دقت کنید که خرید بیمه نامه ثالث اجباری بوده و باید در تهیه آن دقت داشت همچنین اگر تاریخ انقضای بیمه نامه شما تمام شده باشد مشمول جریمه دیرکرد خواهید شد و متناسب با آن باید به صورت روز شمار جریمه پرداخت کنید. برای سهولت در خریداری بیمه، می‌توانید از سامانه بیمه دات کام استفاده کنید.

 کارگزاری بیمه دات کام یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید آنلاین انواع بیمه نامه است که می‌توانید با ورود به وب سایت bimeh.com و مراجعه به صفحه اصلی، تنها با چند کلیک محصول بیمه‌ای مورد نظر خود را خریداری کنید. خرید بیمه نامه به صورت آنلاین از بیمه دات کام می‌تواند در زمان و انرژی شما صرفه جویی کند. شما می‌توانید برای انتقال، خرید بیمه شخص ثالث با ارزانترین قیمت و بیشترین پوشش‌ها به بیمه دات کام (bimeh.com) از اینجا مراجعه نمایید..


۱۶:۳۱:۱۳ | یکشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۱ | Sunday 13 / 11 November / 2022