#پاسخ موشکی و پهپادی ایران علیه اسرائیل #کالابرگ الکترونیک #غزه #پرسپولیس #استقلال #اخبار آموزش و پرورش

سرمایه گذاری در سکه بهتر است یا دلار؟

در شرایط تورمی، مانند شرایط اقتصادی حال حاضر تنها راه فرار از تله تورم، سرمایه گذاری درست و اصولی است.

در شرایط تورمی، مانند شرایط اقتصادی حال حاضر تنها راه فرار از تله تورم، سرمایه گذاری درست و اصولی است. در صورت عدم سرمایه گذاری مناسب، قدرت خرید افراد جامعه دچار فرسایش می‌شود. برای انجام سرمایه گذاری راه‌های بسیاری وجود دارد. سرمایه گذاری در بازارهای سنتی همچون ملک و خودرو جزو گزینه‌هایی است که خانواده‌های ایرانی آشنایی بسیاری با  آن دارند اما سرمایه گذاری در این بازارها برای هر فردی مناسب نیست، زیرا هرکدام از این بازارهای به سرمایه بالایی نیاز دارند.

 از سوی دیگر، برخی از افراد جامعه که دارای شخصیت سرمایه گذاری ریسک پذیری هستند، علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار سهام هستند. بازار سهام نسبت به بازارهای سنتی مانند خودرو و مسکن شرایط متفاوتی دارد. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به نوسانی بودن این بازار اشاره کرد. دلیل نوسانی بودن این بازار این است که با هر خبر اقتصادی یا سیاسی یا هرگونه تغییری در شرایط اقتصادی، این بازار ممکن است دچار افزایش یا کاهش قیمت شود. از سوی دیگر، برای ورود به این بازار به دانش اقتصادی و معاملاتی بالایی نیاز است و کسانی که این گونه آگاهی را ندارند ممکن است در این بازار پر ریسک دچار ضرر در سرمایه گذاری خود شوند.

سرمایه گذاری

 

سرمایه گذاری در سکه بهتر است یا دلار؟

در بالا به برخی از سرمایه گذاران اشاره کردیم. بسیاری از سرمایه گذاران دیگر هم هستند که علاقه‌مند در بازار سکه و دلار سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاران این دو بازار تا حدودی باید شخصیت سرمایه گذاری ریسک پذیر داشته باشند. زیرا این بازارها دارای نوسان روزانه و حتی لحظه‌ای هستند. اما سوالی که وجود دارد این است که سرمایه گذاری در سکه بهتر است یا دلار؟

سرمایه گذاری در دلار

سرمایه گذاری در بازار ارز به ویژه دلار در بازار ایران طرفداران خاص خود را دارد. علت این موضوع هم آن است که ایران کشوری است که گرفتار تحریم‌های اقتصادی است و برای رفع نیازهای وارداتی خود به شدت نیازمند دلار است. به همین دلیل هم در بازار ایران دلار را نمی‌توان به وفور یافت. برخی از مردم نیز برای فرار از تورم سعی می‌کنند وجوه خود را در بازار دلار سرمایه گذاری کنند. خرید دلار مشکلاتی هم دارد، از جمله اینکه هر فردی به اندازه سرمایه‌ای که دارد نمی‌تواند دلار خریداری کند. مثلا اگر فردی بخواهد 10 میلیارد تومان دلار خریداری کند، عملا چنین شرایطی برای او فراهم نیست یا بسیار دشوار است.

سرمایه گذاری در سکه

بازار طلا یکی از جذاب‌ترین بازارها برای سرمایه در ایران و سایر کشورهای جهان است. این فلز گرانبها در طول تاریخ وسیله‌ای برای حفظ ارزش بوده است. طلا در کشوری که دچار تورم گسترده شده است، می‌تواند گزینه جذابی برای حفظ ارزش و حفظ قدرت خرید سرمایه گذاران باشد. با این حال سرمایه گذاری در طلا به چند نوع تقسیم می‌شود. سرمایه گذاری در سکه، طلای زینتی و صندوق طلا از جمله این نوع سرمایه گذاری‌ها به شمار می‌رود.

سکه طلا در ایران روند قیمتی همگام با دلار دارد. اما به دلیل شرایطی همچون تقاضای زیاد برای سکه در زمان رشد قیمت دلار و ناتوانی بازار برای جبران این تقاضای کاذب، رشد قیمت سکه بالاتر از رشد قیمت دلار می‌شود. در نتیجه این عمل باعث ایجاد حباب در قیمت سکه می‌شود. حباب سکه به معنی اختلاف ارزش بازاری سکه با ارزش ذاتی آن است و هرگاه تقاضای مازاد برای سکه افزایش یابد و فضای اقتصادی نتواند این تقاضا را پاسخ دهد، حباب بیشتر می‌شود. در مورد خرید سکه و طلای زینتی، افراد جامعه به اندازه سرمایه‌ای که دارند می‌توانند در بازار سکه و طلای زینتی سرمایه گذاری کنند.

مشکلات سرمایه گذاری در طلای زینتی

در خرید طلای زینتی علاوه بر مالیات، حق اجرت و سود صنفی فروشنده نیز باید لحاظ شود. به همین دلیل به کسانی که قصد سرمایه گذاری در طلا را دارند پیشنهاد نمی‌شود که طلای زینتی خریداری کنند. اما آیا روشی وجود دارد که بتوان بدون مالیات و اجرت و سود فروشنده، در بازار طلا سرمایه گذاری کرد؟ بله، صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا. در سال‌های اخیر صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا تشکیل شده‌اند. حجم زیادی از پورتفوی این صندوق‌ها از اوراق گواهی سکه تشکیل شده است و قسمت باقی مانده دارایی آنها را سایر دارایی‌ها مانند سپرده بانکی و برخی موارد دیگر تشکیل داده‌‌اند.

نکات مثبت سرمایه گذاری در صندوق طلا

صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا نسبت به سکه امامی حباب قیمتی پایین‌تری دارند. همچنین چون پرتفوی صندوق های طلا از اوراق گواهی سکه تشکیل شده است سرمایه گذاری در آن‌ها عملا به معنی سرمایه گذاری در سکه است. اما با این تفاوت که ریسک‌های فیزیکی خرید سکه در آنها دخیل نیست. شما وقتی که سکه می‌خرید باید آن را در منزل نگه‌داری کنید و این کار باعث افزایش ریسک به سرقت رفتن آن می‌شود، صندوق های طلا این ریسک را ندارند.

 از ویژگی‌های مثبت دیگری که در صندوق‌های سرمایه گذاری طلا وجود دارد، می‌توان به نقدشوندگی بالای این صندوق‌ها، خرید و فروش آنلاین  و همچنین میزان مبلغ کم برای سرمایه گذاری در آن‌ها اشاره کرد. برای سرمایه گذاری در صندوق طلای کیان به عنوان یکی از صندوق‌های طلای موجود در بازار، می‌توان با حداقل 500 هزار تومان اقدام به سرمایه گذاری کرد.

جمع‌بندی: سکه بخریم یا دلار؟

در این مطلب به بررسی سرمایه گذاری در سکه، صندوق طلا و دلار پرداختیم. در حال حاضر حباب قیمت سکه بالا است. به همین دلیل هم خرید قطعات کوچک سکه گزینه اصلا مناسبی نیست. از سوی دیگر، خرید دلار ریسک نگهداری و جعل را دارد که مشابه سکه فیزیکی است.

نتیجه این که اگر پول زیادی ندارید، جای مناسبی هم برای نگهداری ندارید و دسترسی به خرید دلار ندارید، بهتر است در صندوق طلا سرمایه گذاری کنید. البته خبرها را هم دنبال کنید. افت دلار می‌تواند باعث کاهش قیمت طلا هم شود. در نهایت می‌توان گفت که قیمت طلا علاوه بر این که به دلار ارتباط دارد، از قیمت جهانی آن هم تاثیر می‌پذیرد و همین موضوع هم می‌تواند پتانسیل‌هایی در زمان رکود اقتصادی دنیا داشته باشد.


۱۵:۰۳:۱۸ | شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ | Saturday 04 / 03 March / 2023