# لیگ ملت‌های والیبال 2023 #دلار #اخبار خودرو #سکه و طلا #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #اخبار فرهنگیان

بیمه ماشین چند ماهه است؟

بیمه ماشین یکی از انواع بیمه نامه‌های صنعت بیمه است که با توجه به طرح اجباری بودن آن با استقبال زیادی مواجه شده است. این بیمه نامه در حقیقت همان ...

خرید بیمه خودرو

بیمه ماشین یکی از انواع بیمه نامه‌های صنعت بیمه است که با توجه به طرح اجباری بودن آن با استقبال زیادی مواجه شده است. این بیمه نامه در حقیقت همان بیمه شخص ثالث است که تمام خودروها باید آن را خریداری کنند تا پلیس دستور توقیف خودرو را صادر نکند. همچنین شرکت‌های بیمه‌ای برای عدم تمدید بیمه نامه، جریمه در نظر می‌گیرند که باعث افزایش قیمت بیمه نامه خواهد شد. همچنین با توجه به استفاده بیشتر افراد از خودروها و وسایل نقلیه زمینی، باید بدانید که شرکت‌های بیمه‌ای با ارائه طرح‌های بیمه‌ای توانسته به عنوان یک پشتوانه مالی برای روزهای سخت و تصادف‌های رانندگی باشد. در این مطلب درباره پوشش‌های بیمه نامه ماشین توضیحاتی خواهیم داد با تا انتهای متن همراه باشید.

بیمه ماشین چیست؟

بیمه شخص ثالث یا همان بیمه ماشین جزو متداول‌ترین بیمه نامه‌ها در صنعت بیمه است و همانطور که اشاره شد این بیمه نامه اجباری است و در صورت عدم تهیه آن با توقیف خودرو مواجه خواهید شد. به طور کلی تمام دارندگان ماشین باید از تاریخ انقضای بیمه نامه خود اطلاع داشته باشند تا با مشکلات احتمالی جبران حادثه‌های رانندگی و جریمه تمدید بیمه نامه روبه رو نشوند. همچنین این بیمه نامه دارای سه طرف قرارداد است که به شخص اول بیمه‌گزار به شخص ثالث بیمه‌گر و به شخص زیان دیده در حادثه‌های رانندگی اشخاص ثالث گفته می‌شود. بیمه ماشین با توجه به قرارداد بیمه نامه، خسارت‌های مالی و جانی که برای اشخاص ثالث ایجاد می‌شود را جبران خسارت می‌کند که شرکت‌های بیمه‌ای با توجه به سقف تعهدات خود، هزینه‌های ایجاد شده را جبران خواهند کرد.

چه خطراتی تحت پوشش بیمه ماشین است؟

بیمه ماشین، دو نوع خطرات جانی و مالی را تحت پوشش دارد که با توجه به سقف تعهدات خسارت‌های ایجاد شده را برای اشخاص ثالث جبران می‌کند. این دو نوع پوشش به شرح زیر است.

خسارت‌های جانی و بدنی:

خسارت‌های جانی اشخاص ثالث در شرکت‌های بیمه‌ای با توجه به بیمه ماشین: بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه  جبران خسارت خواهد شد. دقت کنید که هر شرکت بیمه‌ای با توجه به انتخاب پوشش‌ها و دیه اعلام شده در ابتدای سال، میزان سقف تعهدات خود را مشخص می‌کند. خسارت‌های قابل جبران در پوشش جانی و بدنی مشمول: فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمان است. همچنین پرداخت خسارت بدنی، دیه یا همان ارش با توجه به نوع شکستگی، نقص عضو و صدمه ازکارافتادگی کلی یا جزئی تحت پوشش این بیمه نامه قرار دارد.

خسارت‌های مالی:

در پوشش مالی بیمه ماشین خسارت‌های وارد شده به اموال اشخاص ثالث تا سقف تعهدات بیمه‌گر جبران خسارت می‌شود. خسارت‌هایی مانند: تصادف با خودروی شخص ثالث یکی از متداول‌ترین حادثه‌ها است که شرکت بیمه برای جبران هزینه‌های تعمیرات و زیان وارد شده به وسیله نقلیه را متعهد می‌شود.

تعیین نرخ بیمه ماشین و سقف تعهدات بیمه نامه

در بیمه نامه‌ها با کلمه‌های نرخ بیمه نامه و سقف تعهدات برخورد خواهیم کرد. برای تعیین نرخ بیمه نامه باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت تا بتوان نرخ بیمه ماشین را مشخص کرد. دیه یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین عوامل تاثیر گزار در قیمت بیمه نامه و سقف تعهدات بیمه نامه ماشین است. به طور کلی توضیحی درباره عوامل مختلف در قیمت گذاری بیمه ماشین خواهیم داد که به شرح زیر هستند.

 

سقف تعهدات و نرخ بیمه شخص ثالث

 

میزان دیه اعلام شده در ابتدای سال

دیه جزو مهم‌ترین عوامل تاثیر گزار در تعیین میزان سقف تعهدات بیمه نامه و قیمت بیمه نامه است. قوه قضاییه دیه را در ابتدای هر سال تعیین و اعلام می‌کند. شرکت‌های بیمه‌ای هم با توجه به این مبالغ اعلام شده، باید میزان سقف تعهدات خود را در نظر گیرند. در سال 1402 مبلغ دیه اعلام شده برای ماه‌های حرام معادل یک میلیارد و دویست میلیون تومان و برای ماه‌های عادی سال مبلغ 900 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. این مبالغ را برای پوشش جانی در بیمه ماشین استفاده می‌کنند که با توجه به آن هم نرخ بیمه نامه و هم سقف تعهدات بیمه‌گر مشخص خواهد شد. همچنین برای پوشش مالی باید حداقل 2.5 درصد از مبلغ دیه یعنی 30 میلیون تومان تعهدات جبران خسارت خریداری کرد. البته می‌توان با پرداخت حق بیمه بیشتر میزان تعهدات پوشش مالی را تا سقف 600 میلیون تومان افزایش داد.

درصد تخفیف بیمه نامه راننده

هر راننده‌ای با توجه به رانندگی مطمئن و کم خطری که دارد ممکن است از کوپن‌های بیمه ماشین خود استفاده نکند که این موضوع باعث تخفیف بیمه نامه خواهد شد . در قیمت بیمه نامه تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

میزان جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه ثالث

 در صورت عدم تمدید بیمه نامه ثالث، به صورت روزانه جریمه دیرکرد به بیمه نامه تعلق می‌گیرد که این جریمه به صورت روزشمار بوده و به حق بیمه پایه اضافه خواهد شد.

میزان تعهدات مشخص شده در پوشش‌ها

 همانطور که توضیح داده شد، سقف تعهدات پوشش‌های مالی با پرداخت حق بیمه بیشتر امکان پذیر است. از این رو اگر تمایل به افزایش تعهدات بیمه‌گر دارید بهتر است که هنگام خرید بیمه ماشین، حق بیمه بیشتر را پرداخت کنید. البته که هیچ اجباری برای افزایش نرخ بیمه نامه وجود ندارد و این تنها با توجه به شرایط و درخواست بیمه‌گزار فراهم خواهد شد.

 

تخفیف‌های شرکت بیمه شخص ثالث

تخفیف‌های شرکت بیمه

شرکت‌های بیمه‌ای برای اینکه بتوانند سهم فروش بیمه نامه‌های خود را افزایش دهند، در روزهای خاص ثالث و به مناسبت‌های مختلف، طرح‌های تخفیفی در نظر می‌گیرند. این تخفیف‌ها به طور مستقیم بر روی قیمت بیمه نامه تاثیر خواهند گذاشت. همچنین عوامل دیگری هم بر روی نرخ حق بیمه تاثیر خواهند گذاشت که عبارتند از:

اهیمت استفاده از بیمه ماشین

به طور کلی استفاده از وسایل نقلیه زمینی می‌تواند سرعت کارهای روزانه را افزایش دهد. از طرفی هم می‌تواند باعث بروز حادثه‌های رانندگی شود. تصادف یا خطرات رانندگی با هزینه‌های زیادی روبه رو است و در برخی از مواقع از عهده راننده مقصر خارج است. از این رو بهتر است که از بیمه ماشین استفاده کنید تا علاوه بر جبران خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حادثه رانندگی با توقیف خودرو و جریمه دیرکرد تمدید بیمه روبه رو نشوید.

 


۱۰:۱۵:۰۹ | دوشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۲ | Monday 22 / 05 May / 2023