به کدام نامزد انتخابات 1403 رأی می دهید؟
سعید جلیلی
محمدباقر قالیباف
قاضی‌زاده هاشمی
علیرضا زاکانی
مسعود پزشکیان
مصطفی پورمحمدی
رای سفید می دهم
نتایج
#اخبار انتخابات ریاست جمهوری #نظرسنجی انتخابات #یورو 2024 #نقل و انتقالات فوتبال #غزه #پرسپولیس #استقلال #اخبار آموزش و پرورش

چرا قیمت بلیط هواپیما در سایت‌های مختلف متفاوت است؟

در دنیای کنونی بلیط‌ هواپیما نیز همانند هر کالا یا خدماتی با قیمت‌هایی متفاوت در بازار عرضه می‌گردد؛ مسئله‌ای که موجب شده است ساعت‌ها گشت‌وگذار ...

در دنیای کنونی بلیط‌ هواپیما نیز همانند هر کالا یا خدماتی با قیمت‌هایی متفاوت در بازار عرضه می‌گردد؛ مسئله‌ای که موجب شده است ساعت‌ها گشت‌وگذار برای خرید بلیط هواپیما در اینترنت به بخشی از فرآیند سفر مبدل گردد. اما فلسفه‌ی وجود بلیط‌های چند نرخی به مقصدهایی مشترک چیست؟ در این مطلب همراه ما باشید تا پاسخ این پرسش را بیابید و با روش‌هایی مفید برای خرید بلیط هواپیما ارزان بدون صرف زمانی زیاد در اینترنت آشنا شوید.

قیمت بلیط هواپیما متأثر از چه عواملی است؟

برای پاسخ به پرسشی که در عنوان مطلب مطرح شده است، ابتدا باید بدانید که چه عواملی قیمت بلیط هواپیما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. اولین عامل مؤثر در نوسان و افزایش/کاهش قیمت بلیط هواپیما «زمان» است. از آنجایی که تقاضای خرید بلیط هواپیما در تعطیلات رسمی تقویم کشور و رویدادهایی که با برخی جشنواره‌ها در کشور مقصد مصادف شده است، افزایش می‌یابد، قیمت بلیط نیز که رابطه‌ی مستقیمی با تقاضا دارد، افزایش خواهد یافت. اما در زمان‌هایی که فصول کم تردد سال نامیده می‌شود، قیمت بلیط هواپیما با افت قیمتی محسوس همراه خواهد بود. بنابراین اختلاف قیمتی میان سایت‌های مختلف زائیده‌ی سیاست قیمت‌گذاری آژانس‌های مسافرتی چارترکننده و گردانندگان تورهای گردشگری در زمان‌های مختلف سال است. یک آژانس مسافرتی چارترکننده ممکن است در زمانی که تقاضا برای سفر کاهش یافته است، قیمت بلیط چارتری خود را با مبلغی بسیار اندک و نصف قیمت بلیط سیستمی به فروش برساند اما در زمان پرتردد سال که تقاضای سفر به اوج خود می‌رسد، بلیط‌های خود را با بالاترین قیمت به بازار عرضه کند. عامل دیگری که در قیمت‌گذاری بلیط هواپیما مؤثر است، «شرکت هواپیمایی» است. ایرلاین‌هایی که پروازهای منظم زیادی را انجام و مسیرهای پروازی متعددی را پوشش می‌دهد، به دلیل محبوبیتی که در صنعت گردشگری به دست آورده‌اند، هزینه‌ی بالاتری نسبت به دیگر ایرلاین‌ها برای بلیط خود طلب می‌کنند.

کلاس پروازی یکسان با قیمت‌هایی گوناگون

گاهی در هنگام پرواز و گفتگو با مسافر صندلی کناری خود متوجه می‌شوید که او هزینه‌ی کم‌تری را برای بلیط خود پرداخت کرده است. چنانچه تجربه‌ی زیادی در سفرهای هوایی نداشته باشید، قطعاً این پرسش در ذهن شما ایجاد خواهد شد که چگونه ممکن است دو بلیط هواپیما به مقصدی مشترک در سطح پروازی یکسان با نرخ‌هایی متفاوت در یک شرکت هواپیمایی به فروش برسند؟ پاسخ را باید در کلاس نرخی هواپیما جستجو کرد. اگر بلیط مسافر صندلی کناری را با بلیط هواپیما خود مقایسه کنید، متوجه تفاوتی در بخش شناسه نرخی هواپیما خواهید شد. شناسه نرخی در حقیقت کلاس نرخی بلیط هواپیما شما را مشخص می‌کند و کلاس نرخی نیز نوع خدماتی که از شرکت‌های هواپیمایی مختلف دریافت می‌کنید را تعیین خواهد کرد. به عنوان مثال بلیطی با شناسه نرخی N شاید در یک شرکت هواپیمایی ارزان‌تر از بلیط شناسه‌ نرخی Q باشد، اما مسافر شناسه Q از خدماتی نظیر میزان بار مجاز بیش‌تر و جریمه‌ی کنسلی کم‌تر (در صورت انصراف از سفر) برخوردار خواهد شد.

توجه کنید که کلاس نرخی را نباید با کلاس پروازی اشتباه بگیرید. منظور از کلاس پروازی امکانات و خدماتی است که در قبال صرف هزینه‌ی بیش‌تر در اختیار شما قرار داده می‌شود. برای مثال در کلاس پروازی ممتاز یا همان فرست کلاس فضای بیش‌تری برای پروازهای طولانی مدت در اختیار شما خواهد بود و خدمات باکیفیت‌تری را دریافت خواهید کرد. در کلاس تجاری نیز علاوه بر دریافت خدماتی عالی و نوشیدنی‌هایی گوارا و غذاهایی لذیذ، صندلی‌هایی نرم و راحت و فضایی بزرگ‌تر نسبت به سطح اکونومی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. تفاوت کلاس‌های پروازی در شرکت‌های هواپیمایی سرشناس بسیار ملموس‌تر خواهد بود، چراکه این شرکت‌ها اتاقک‌هایی مجهز به امکاناتی تفریحی را به مسافران فرست کلاس خود ارائه و خدماتی عالی نظیر غذاهایی رنگارنگ و رژیمی را به آن‌ها عرضه می‌نمایند.

نکاتی مفید برای خرید بلیط هواپیما ارزان

خرید بلیط هواپیما در بازار پرنوسان صنعت گردشگری کشور نیازمند رصد، بررسی و مقایسه ده‌ها سایت با یکدیگر است و از آنجایی که این کار وقت زیادی را می‌طلبد و زمان نیز خود معادل پول است، توصیه می‌شود به جای هدر دادن وقت برای گشت‌وگذار در فضای مجازی، به سایتی با موتور جستجوگر هوشمند و قدرتمند برای کاوش و استخراج ارزان‌ترین بلیط هواپیما در اینترنت مراجعه کنید. سایت سفرمارکت قادر است بلیط هواپیما به مقصد مدنظر شما را در چندین سایت مختلف و سرشناس گردشگری جستجو و نتایج حاصله را در یک صفحه و یکجا به شما ارائه کند. در صفحه‌ی نتایج جستجوی سفرمارکت می‌توانید قیمت بلیط هواپیمای شرکت‌های مختلف هواپیمایی را با یکدیگر مقایسه کنید و ارزان‌ترین بلیط هواپیما را برای خود رزرو نمایید. راهکار دیگر برای تجربه‌ی سفری اقتصادی، خرید بلیط هواپیما چارتر یا لحظه آخری است. برای انجام این کار می‌توانید وارد سایت سفرمارکت و بخش بلیط لحظه آخری یا چارتر شوید و با وارد کردن مبدأ و مقصد و زمان سفر خود و فشردن دکمه‌ی جستجو، تمام پیشنهادهای ثبت شده در آژانس‌های مسافرتی بااعتبار را بررسی و برترین گزینه را برای سفر خود انتخاب کنید. سایت سفرمارکت برای دستیابی هرچه سریع‌تر شما به نتایج دلخواهتان اقدام به افزودن برخی ابزارهای مفید به صفحه‌ی نتایج جستجو کرده است تا امکان چیدمان نتایج حاصل شده براساس اولویت‌هایی که برای خرید بلیط هواپیما در نظر دارید، فراهم گردد.

خرید بلیط هواپیما ارزان از سایت سفرمارکت

برای رزرو بلیط هواپیما ارزان از سایت سفرمارکت باید چند روز قبل از اینکه سفر خود را آغاز کنید به سایت مراجعه کرده و قیمت‌های بلیط هواپیما مقصد موردنظر خود را زیر نظر بگیرید. به مسافرانی که بودجه‌ی محدودی برای سفر دارند و در پی تجربه‌ی سفری اقتصادی هستند توصیه می‌شود که بلیط هواپیما لحظه آخری خود را در روزهای وسط هفته خریداری نمایند. با دسترسی به تقویم قیمتی سفرمارکت قادر خواهید بود اطلاعات بسیار مفیدی را درباره قیمت بلیط یک مسیر هوایی کسب کنید؛ به عنوان مثال شما می‌توانید کم‌ترین قیمت بلیط هواپیما را که با رنگ سبز مشخص می‌شود، در بازه‌ی زمانی یک ماهه مشاهده کنید و از ارزان‌ترین بلیط هواپیما در یک مسیر هوایی مطلع گردید. با نصب اپلیکیشن سفرمارکت می‌توانید همواره از جدیدترین تخفیف‌ها و پیشنهادهای ناگهانی آگاه گردید و زودتر از بقیه و پیش از اتمام ظرفیت برای خرید بلیط هواپیما ارزان از سایت سفرمارکت اقدام کنید.


۱۱:۰۲:۵۹ | چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ | Wednesday 20 / 09 September / 2023