#یورو 2024 #اخبار آموزش و پرورش #نقل و انتقالات فوتبال #غزه #پرسپولیس #استقلال

آیا به آرایشگر اجازه می‌دهید دندان‌های شما را بکشد؟

امروزه فکر رفتن به آرایشگاه برای جرم گیری دندان و یا عصب کشی آن عجیب به نظر می‌رسد. اما تا چند قرن پیش، وجود آرایشگرانی که جراح یا دندانپزشک بودند، بسیار رواج داشت.

تصور اینکه به آرایشگاه مراجعه کنید و درخواست کشیدن دندان بدهید، خنده دار است، نه؟!

در این مطلب درباره تاریخچه این شغل، اینکه از کی شروع شد و تا چه زمانی ادامه داشت و همچنین سایر خدمات درمانی که آرایشگران انجام می‌دادند اطلاعات جالبی بیان شده است. پس مطالعه این مطلب جذاب را از دست ندهید.

ایده آرایشگران دندانپزشک و زمان شروع به فعالیت آنها

ایده آرایشگران به 3500 سال قبل از میلاد برمی‌گردد، در دوران عصر برنز. اما در آن زمان، آرایشگری شامل دندانپزشکی یا جراحی نمی‌شد، فقط کوتاه کردن مو و تراشیدن موهای صورت را انجام می‌دادند. در حدود سال 296 قبل از میلاد، آرایشگری در رم رایج شد.

اولین منشور شرکت آرایشگران در سال 1462 ایجاد شد. این منشور "کشیدن دندان" را به عنوان یکی از خدماتی که اعضای آن ارائه می‌دادند، دربرمی‌گرفت. ادغام این دو کار، منجر به شکل گرفتن کار جراح آرایشگر در سال 1540 شد. در آن زمان افراد شاغل در این حرفه مسئولیت کشیدن دندان‌ها را به عهده داشت. آرایشگران جراحی که در این زمینه فعالیت داشتند، شامل زنان و مردان بودند.

کاری که آرایشگرهای جراح انجام می‌دادند

آرایشگرهای جراح یا دندانپزشکان آرایشگر درمان‌های مختلفی انجام می‌دادند:

  1. در زمینه آرایشگری، مو کوتاه می‌کردند.
  2. در زمینه دندانپزشکی، دندان می‌کشیدند.
  3. در زمینه پزشکی، جراحی‌های جزئی را انجام می‌دادند، استخوان‌های شکسته را تثبیت می‌کردند و حتی زالو درمانی نیز در حیطه کاری آنها قرار داشت.

اساسا، جراحان آرایشگر را به عنوان پزشکان عمومی در نظر می‌گرفتند که بسیاری از درمان‌ها را انجام می‌دادند.

خدمات دندانپزشکی آرایشگران

رایج‌ترین خدمات دندانپزشکی جراحان آرایشگر، کشیدن دندان برای درمان پوسیدگی دندان بود. آنها همچنین با استفاده از استخوان گاو و دندان انسان، دندان مصنوعی می‌ساختند. علاوه بر این، حفره‌های دندانی را نیز پر می‌کردند.

آرایشگران جراح بیشتر دندان‌های افراد ثروتمند را می‌کشیدند!

شاید تعجب کنید اگر بدانید در زمان آرایشگران جراح، افراد فقیر بیشتر از افراد ثروتمند دندان‌های سالمی داشتند. دلیل این امر مصرف شکر بود. در آن زمان، طبقه اشراف قند بیشتری مصرف می‌کردند و افراد فقیر دسترسی زیادی به آن نداشتند.

تاریخی که کار آرایشگران و جراحان از هم جدا شد

تا اواسط قرن هجدهم می‌توانستید آرایشگران جراح را در بسیاری از کشورها پیدا کنید. تا سال 1745 که آرایشگری و جراحی به حرفه‌های جداگانه تبدیل شدند، این وضعیت وجود داشت.

شغل دندان کش‌ نیز وجود داشت!

احتمالاً قبلاً نام جراحان آرایشگر یا دندا‌پزشکان آرایشگر را شنیده‌اید، اما شاید راجع به دندان کش‌ها چیزی ندانید. این‌ افراد در همان دوره‌ها زندگی می‌کردند و تخصص خاصی داشتند. آنها ادعا می‌کردند که دانش دندانی بهتری دارند. به طور معمول، در تبلیغات خود شعار معالجه "بدون درد" می‌دادند. بر اساس اطلاعات تاریخی، دندان کش‌ها از سال 1320 وجود داشتند و مانند جراحان آرایشگر، هم دندان کش مرد و هم زن داشتند.

همچنین کسانی بودند که درمان‌های پیشگیرانه انجام می‌دادند!

در همان دوره چندین درمان به اصطلاح پیشگیرانه مختلف برای مشکلات دندانی ارائه شد که هیچ کدام جواب نداد. افرادی بودند که فرمول‌هایی را تحت عنوان اینکه درد دندان را درمان می‌کنند و نیاز به کشیدن دندان را از بین می‌برند، به مردم می‌فروختند. انجام این کار بسیار رایج بود.

گرچه امروزه افراد نمی‌خواهند دندان‌های خود را بکشند، اما در آن زمان به این دلیل که داروهای بی‌حس کننده وجود نداشت، این امر شایع‌تر بود. از این رو دندان کش‌ها از این موضوع سوء استفاده می‌کردند و می‌گفتند که ما می‌توانیم از انجام این کار پیشگیری کنیم و به جای هزینه کشیدن دندان ، تنها هزینه فرمول پیشگیری از دست دادن دندان را بگیریم!

در دنیای امروز وجود داروهای بی‌حسی این کار را برای دندانپزشکان و بیماران آسان‌تر کرده است. نگرانی افراد برای کشیدن دندان و حتی زمانی که نیاز به کاشت ایمپلنت دندان دارند، دیگر مانند قبل نیست، زیرا تقریبا تمام درمان‎های دندانپزشکی بدون درد انجام می‌شوند.

آیا نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارید؟

سال‌هاست که حرفه دندانپزشکی یک حرفه تخصصی است که نیاز به گذراندن تحصیلات عالی دارد. حتی در برخی حوزه‌های درمانی و یا زیبایی دندان نیاز است که دندانپزشکان تحصیلات عالی را سپری کنند و یا در دوره‌های آموزشی شرکت کنند و دانش خود را به روز نگه دارند.

چنانچه به دنبال بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان خود هستید و یا نیاز به انجام خدمات درمانی و یا زیبایی دندان دارید، کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی را به شما توصیه می‌کنیم. این کلینیک خدمات پیشرفته را با استفاده از تجربه و تجهیزات پیشرفته به شما ارائه می‌دهید. پس جهت دریافت یک نوبت ویزیت و مشاوره رایگان می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت با آنها تماس بگیرید.

سخن پایانی

حداقل از قرن پانزدهم، اگر نه قبل از آن، آرایشگران و جراحان آرایشگر دندان می کشیدند و معادل دندانپزشکان امروزی بودند. این امر تا قرن 18 ادامه یافت، زمانی که آرایشگران و جراحان دو حرفه مجزا را تشکیل دادند.


۱۷:۳۸:۰۴ | شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ | Saturday 23 / 09 September / 2023