کرونا
اخبار تعطیلی ها
تعطیلی مدارس
سهام عدالت samanese.ir
هواشناسی
سیل و طوفان
زلزله
قیمت دلار, طلا, سکه و خودرو
وضعیت راهها
انتخابات
پرسپولیس
استقلال
حمایت معیشتی
برجام
اخبار فرهنگیان

فشار مضاعف روحانی به شورای نگهبان در جدیدترین سخنرانی

روحانی صبح امروز در سخنرانی که از همان ابتدا با حاشیهِ عدم پخش زنده تلویزیونی همراه بود، تلاش تمام عیاری برای فشار به شورای نگهبان و اخذ صلاحیت نامزدهای رد صلاحیت شده در انتخابات مجلس را آغاز کرد.

ادبیات سخنان امروز روحانی تکرار نعل به نعل سرمقاله های چند روز گذشته علی ربیعی در روزنامه ایران و تلاشی برای بازیابی پایگاه از دست رفته او نزد اصلاح طلبانی است که با پشتیبانی رای آنها رئیس جمهور شد. ادبیات سخنرانی امروز روحانی زمانی اهمیت بیشتری می‌یابد که بدانیم روز گذشته خبر دیدار او با رئیس دولت اصلاحات از سوی نزدیکانش تایید شده است.

روحانی: بزرگترین خطر دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات استحجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور، با بیان اینکه شرایط امروز ما با همیشه متفاوت است، گفت: ما در آستانه سی و هفتمین انتخابات ملی هستیم. از آن انتخابات اولی که در فروردین سال ۵۸ با همه‌پرسی و رفراندوم شروع شد که البته بعضی‌ها از کلمه «رفراندوم» خوششان نمی‌آید، اما پایه انتخابات ما از رفراندوم بود و از همه پرسی شروع شده است.

اهم اظهارات رئیس جمهور را به نقل از خبرگزاری های مهر، ایرنا، ایلنا و ایسنا بخوانید؛

*همان همه‌پرسی اول بود که به ما گفت دو چیز را تا پایان این نظام مدنظر قرار دهید. اسلامیت و جمهوریت. بنابراین مردم به جمهوری سالامی رای دادند. ما همه باید پاسدار اسلام و جمهوریت باشیم یعنی پاسدار رضایت عامه و نظر و خواست مردم باشیم. ما به همین رای دادیم. نظام ما از دهم و یازدهم فروردین ۱۳۵۸ شروع شد. و دوازدهم به عنوان روز جمهوری اسلامی اعلام شد.

*یک پایه قانون اساسی ما هم‌پرسی است. قانون اساسی هم بعد از انتخابات اعضای خبرگان قانون اساسی هم با همه‌پرسی و رفراندوم قانون اساسی شد.

*بدون استثنا مشروعیت و پایه کار همه ما از قانون اساسی است و قانون اساسی و همه قوانین و مقررات مشروعیت شان از آرای مردم و رای مردم است البته در چارچوب موازین اسلام که همه ما به آن چارچوب موازین اسلام متعهد و معتقد هستیم.

*همانطور که اشاره شد ما از مشروطه با مساله آرای مردم و انتخابات آشنا شدیم. آن همه فداکاری‌ها در مشروطه برای این بود که آرای مردم حاکم شود و حاکمیت ملی یکی از اهداف مهم مشروطه و انقلاب اسلامی بود و اینکه کسی جز مردم بر سرنوشت خویش حاکم نشود.

* انقلاب مشروطه از مسیر خود منحرف شد و استبدادگران مسلط شدند و بعد انتخابات تشریفات شد.

*بزرگترین خطر برای دموکراسی و برای حاکمیت ملی روزی است که انتخابات تشریفاتی شود و جای دیگری انتصاب فرمایند، بعد مردم پای صندوق بروند تشریفات انتخابات را انجام دهند. خدا نکند چنان روزی برای کشور ما پیش بیاید.

*زمان رژیم گذشته در حوزه‌های انتخابیه نام‌نویسی می‌کردند ولی همه می دانستند که وکیل کیست و می گفتند به هر که می‌خواهید رأی بدهید اما فلانی از تهران تعیین شده است. مردم هم می‌دانستند هر کاری بخواهد بکنند و به هرکه رای بدهند همان آقایی که گفته از صندوق در می‌آمد. این خطر بزرگی بود که ملت ما را تهدید کرد.

*یک دلیل انقلاب ما این بود که خودشان بر سرنوشت خود حاکم شوند؛ حاکمیت ملی یکی از اساس حرکت های مردم بود.

*در انقلاب اسلامی معلوم شد که این طور نیست که تهران تصمیم بگیرد بلکه مردم تصمیم‌گیر هستند پای صندوق می‌آیند و به آن کسی که می خواهند رای می دهند. حالا اگر بخواهیم پای صندوق برویم و رای بدهیم به شما می‌گویند بروید وارد یک فروشگاه شوید و جنسی را انتخاب کنید اگر یک جنس و یک مارک هم بیشتر نیست دیگر انتخاب لازم نیست. لازم نیست بزرگ خانواده برود فروشگاه. یک بچه هم می ‌تواندپول بدهد بردارد بیاورد.

*مردم باید احساس کنند میان چند نمونه یکی را برگزینند. اگر در تمام حوزه‌های انتخابیه سلیقه‌ها، افکار و مذاهب مختلف حضور داشته باشند، طرف می‌رود انتخاب می‌کند و حالا هرکه انتخاب شد.

* اگر فرض کنیم کشوری داریم که در جامعه آن سه سلیقه وجود دارد، یک سلیقه اصولگرا، یک اصلاح‌طلب و یک اعتدالگرا. بعد اگر در انتخابات یک سلیقه فراوان و یکی دیگر با ذره‌بین و تلسکوپ پیدا شود و یکی دیگر اصلا نباشد که نمی‌شود. اگر چنین شرایطی بوجود بیاید که کلمه و اجرای انتخابات معنا پیدا نمی‌کند.

*شک نکنید که قدرت ما با حضور مردم است، اگر یک کشوری بودیم که به یک ابرقدرت وصل بودیم همان ابرقدرت ممکن بود روزی ما را رها کند. قدرت دائمی ما از حضور ملت است.

*از تمام ملت ایران خواهش می‌کنم امروز روزی است که باید برویم پای صندوق رای ولو اینکه ناراحت هستیم و مشکلاتی در ذهن ما وجود دارد. با صندوق رای قهر نکنیم. اگر دیدیم نقصی در انتخابات هست، دوم اسفند کاری نکنیم که روز انتخابات صف های ما جدا شود.

*ما یک مقدار در رقابت مشکل داریم و امیداوریم این مساله حل شود.

*{با یادآوری حوادث دی‌ماه ۹۶}: چگونه دی ماه ۹۶ برابر یک گروه، ملت ما پیروز شد و به صحنه آمدند. عده‌ای شلوغ کردند ممکن است میان آن‌ها عده‌ای معترض یا غیر معترض باشند. ۹۶ جزو روزهای تلخ تاریخ ماست که من هیچ وقت از یادم نمی‌رود و این ۹۶ بود که ترامپ را پررو کرد و به آمریکا برابر ایران قدرت داد.

* این اتفاقات ۹۶ بود که دشمنان ما را تشویق کرد عده ای با هدف دیگری آمدند و نمی‌فهمیدند چه می‌کنند. ما برابر این حوادث که پیش آمد، به کدام قدرت افتخار کردیم؟این مردم ما بودند که آمدند. که مردم را دعوت کردیم در ۹۶ خیابان بیابند جواب بدهند و ۹۸ دعوت کردیم بیایند جواب بدهند.

*آن وقت هم ما گفتیم حزب فلان بیاید یا فلان حزب نیایند یا گفتیم امروز روز ملی است همه بیایید از کشور دفاع کنید؟ آیا آن وقت تقسیم می‌کردیم که بگوییم این خیابان باید این جناح بیاید؟ آیا بیست و دوم بهمن همه ملت را دعوت می‌کنیم یا یک جناح خاص را دعوت می‌کنیم؟

*اگر خدای ناکرده یک روز حمله دشمن باشد جناح خاص را دعوت می‌کنیم یا همه را؟ در دفاع مقدس آیا یک جناح خاص بود یا همه در میدان بودند؟ یادمان نرود روز مشکل همه باید باهم باشیم؛ بگذارید روز انتخابات همه باهم باشیم.

*استانداران و فرمانداران مجری قانون و مجری انتخابات هستند. قانون اساسی ما احتیاط کرده و گفته که یک دستگاهی بیاید و از کنار، نظارت کند. یعنی یک عده‌ای گفته‌اند که شما این بالا بایستید و نگاه کنید و ببینید که خلافی صورت نگیرد.

*یادمان نرود که یک دستگاهی در کشور مجری انتخابات است و بار انتخابات بر دوش اوست، مردم با ید به این گروه اعتماد کنند و یک گروه هم آن بالا نظارت می‌کنند که خلافی صورت نگیرد و اگر در جایی خلافی صورت گرفت اعلام کنند.

*حالا برعکس شد، ناظر شد مجری، و مجری شد لجستیک (تدارکات). مسلما کشور و نتیجه انتخابات برای همه ما مهم است. بیاییم پاسدار جمهوریت هم باشیم. کلمه "جمهوری" در قانون اساسی ما هست. نگران هستم روزی کلمه جمهوری به جرم تبدیل شود.

*در قانون اساسی ما کلمه جمهوری، رییس جمهوری، جمهوریت وجود دارد. ما باید پاسدار اسلامیت و جمهوریت باشیم. همه ما باید از اسلام و جمهوریت و ایران و قانون اساسی‌ به خوبی دفاع کنیم.

*امروز یک روز ساده در کشور ما نیست. دو سال است که در شدیدترین و سخت‌ترین فشارهای اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی قرار گرفته‌ایم. همه می‌دانید چه آنهایی که دوست ما هستند، چه کشورهایی که خیلی رابطه خوبی با ما ندارند، و چه کشورهایی که دشمن ما هستند که دشمنان محدود به چند کشور هستند، فکر می‌کردند ما چند ماه بیشتر نمی‌توانیم دوام بیاوریم.

*شما که در جلسات خصوصی می‌گویید مجلس بعدی ۱۰۰ درصد برای ما است چرا غصه می‌خورید بگذارید یک رقابت سالم شکل بگیرد مجلس هم برای شما نوش جانتان همه تلاش کنیم مشارکت بالا برود.

*همیشه مشارکت ‌انتخابات‌های مجلس ما بین ۵۰ تا ۷۰ درصد چرخیده است و در ریاست جمهوری بیشتر بوده است، نگذاریم آرا حداقلی شود؛ رقابت، مشارکت، سلامت و امنیت را یک وظیفه بدانیم و نشاط را در مردم ایجاد کنیم.

* ۲۲ بهمن خوب و ۲ اسفند با شکوهی داشته باشم، خدا از ما راضی باشد و جمهوریت و اسلامیت را به خوبی حفاظت و حراست کنیم.

*دوم اسفند یوم الله است؛ کاری نکنید صف های ما خلوت شود.
*ترور برجام از سوی دشمنان به خاطر شروع رشد و تحرک اقتصادی ایران بود.
*نباید با شعار منافع ملی زیرپا گذاشته شود و ترامپ و تروریست های کاخ سفید رابطه ایران و بانکهای جهان را قطع کنند.

*ما نظام شاه نیستیم که فقط حزب رستاخیز باشد یا فقط حزب کمونیست باشد.ما احزاب فراوان داریم
*به وزیر کشور گفته‌ام شما که با هیات‌های نظارت ارتباط دارید، تلاش کنید. من هم به شخصه کارهایی که باید را انجام داده‌ام و نامه‌نگاری‌ها را کرده‌ام
*نمی‌شود نهادهای چهارگانه فردی را تایید کنند و بعد تحقیقات محلی او را تایید نکنند
*نباید اجازه دهیم رقابت از آن حالتی که قانون تعیین کرده خارج شود. از قانون بالاتر که نداریم و باید قانون معیار ما باشد.

*اینکه ترامپ اول برجام را به هم می‌زند، بعد سردار عزیزمان سلیمانی را ترور می‌کند و بعد می‌خواهد آرامش و انسجام ملی مردم ما را ترور کند، اینها همه یک مسیر است

*اینها می‌خواهند دور ایران را دیوار بکشند و بگویند ایران یک جزیره منزوی است. می‌خواهند ما را از دنیا جدا کنند. هر کسی می‌خواهد ما را از دنیا جدا کند فردا باید پاسخگو باشد
*نمی‌شود لایحه‌ای که دولت تدوین کرده و به مجلس برده و مجلس به عنوان نماینده ملت آن را تصویب کرده در هوا بماند. چه کسی در کشور تصمیم‌گیر است؟
*دولت و مجلس تصویب کردند و رهبری هم فرموده‌اند که با لوایح دولت موافق هستم. اینها باید پاسخگو باشند. وقتی منافع ملی در میان است همه باید بایستند
*نباید اجازه دهیم ترامپ و تروریست‌های کاخ سفید موفق شوند و رابطه مردم و حاکمیت را ترور کنند


پویشگر: خبرپو     منبع: آخرین خبر

۱۱:۲۴:۱۲ | دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ | Monday 27 / 01 January / 2020
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!
زودتر از دیگران از آخرین حاشیه ها, اخبار مهم و جنجالی روز, با خبر شوید!
instagram-icon telegram-icon facebook-icon twitter-icon
آخرین اخبار روز