#اخبار کرونا #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #نقل و انتقال فوتبال #لایحه بودجه 1400 #بیت کوین #سامانه سجام sejam.ir #سهام عدالت samanese.ir #اخبار انتخابات 1400 #اخبار فرهنگیان

موفقیت بزرگ دانشمندان ایرانی؛ انتقال اطلاعات کوانتومی از راه دور

با اعلام رئیس سازمان انرژی اتمی، ایران از امروز رسما وارد عرصه مهم فناوری کوانتومی شد.

موفقیت بزرگ دانشمندان ایرانی؛ انتقال اطلاعات کوانتومی از راه دور

در گام مهم علمی،آزمایش انتقلال اطلاعات بین برج میلاد و سازمان انرژی اتمی در فاصله ۱۶۵۰ متری و ارتفاع ۳۰۰ متری با موفقیت انجام گرفت.  این روش جدیدترین و پیچیده‌ترین روش علمی انتقال اطلاعات است. حدود شش کشور در جهان به این فناوری دست یافته اند. صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در مورد روند پیشرفت ایران در فناوری کوانتومی افزود: برای اولین بار در سال 1397 توانستیم در سطح آزمایشگاهی شرایط در هم تنیدگی کوانتومی را ایجاد کنیم. در خرداد سال 99 در فاصله 300 متری انتقال اطلاعات انجام شد و امروز در فاصله 1650 متر و اختلاف ارتفاع 300 متری توانستیم 90 فوتون را ارسال کنیم

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره آینده این فناوری در کشور گفت: مرحله بعدی این پروژه بین برج آزادی و برج میلاد است که حدود ۷ کیلومتر فاصله دارد و انشاالله تابستان سال آینده انجام می‌شود. مراحل بعدی انتقال اطلاعات نیز در ارتفاعات بالاتر و فواصل بیشتر توسط پهپاد و بالن خواهد بود و سپس آماده می‌شویم تا این تجهیزات را سوار ماهواره کنیم.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به روش‌های انتقال اطلاعات در این فناوری گفت: فوتون‌ها را از طریق فیبر نوری نیز می‌توان انتقال داد. امیدواریم ظرف ۱ الی ۲ سال آینده بتوانیم از طریق فیبر نوری از سازمان انرژی اتمی ایران در تهران به سایت شهید علی‌محمدی در فردو انتقال داشته باشیم. اگر بتوانیم ۹۰ الی ۱۰۰ بیت در ثانیه در این فاصله انتقال دهیم قادر خواهیم بود ارتباطات بین این دو سایت را بصورت کوانتومی رمزگذاری نماییم.

صالحی در مورد حوزه‌هایی که این فناوری کاربرد دارد افزود: به‌طورکلی هر کجا که نیاز به انتقال اطلاعات به‌صورت رمزدار باشد این فناوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. ازجمله این حوزه‌ها می‌توان به مخابرات، دفاعی، ارتباطات بانکی، پزشکی، کامپیوتر، تصویربرداری، هوش مصنوعی، حسگرها، ساعت اتمی، رادار، بیولوژی و زیست‌شناسی و... اشاره کرد.

پویشگر: خبرپو     منبع: آخرین خبر

۸:۱۰:۴۷ | سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ | Tuesday 26 / 01 January / 2021
ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مهمترین اخبار و حاشیه های روز باخبر شوید!
instagram-icon telegram-icon facebook-icon twitter-icon
آخرین اخبار روز