اخبار تعطیلی ها و محدودیت های کرونایی
اخبار کرونا
یارانه
نرخ ارز
بورس
سامانه سجام sejam.ir
دارایی سهام عدالت sahamedalat.ir
سهام عدالت samanese.ir
هواشناسی
وضعیت راه‌ها
انتخابات آمریکا
قره باغ
قیمت سکه و طلا
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
اخبار انتخابات 1400
سامانه شاد shad.ir
اخبار فرهنگیان

علائم دیسک کمر و جلوگیری از بدتر شدن وضعیت دیسک با تشخیص زودهنگام

فتق دیسک که به دررفتگی یا پارگی دیسک نیز مشهور است، وضعیتی است که در آن قسمت مرکزی دیسک بین مهره‌ای به سمت کانال نخاعی بیرون می‌زند.

این اتفاق معمولاً به دلیل پارگی در حلقه‌ی انولار فیبری محکم می‌باشد که هسته نرم داخل دیسک را احاطه کرده است. این امر منجر به فتق و بیرون زدگی ماده نرم‌تر (هسته پالپوسوس) به کانال نخاع می‌شود. بالا رفتن سن و وارد شدن ضربه می‌تواند زمینه‌ساز فتق دیسک باشد.

به طور معمول فتق دیسک در پایین‌ترین قسمت ستون فقرات، به خصوص بین مهره‌های 4 و 5 کمر و بین مهره‌ی 5 کمر و استخوان خاجی رخ می‌دهد. این بیرون زدگی معمولاً در یک طرف کانال نخاعی اتفاق می‌افتد و یکی از ریشه‌های عصب را فشرده می‌کند. برخورد با عصب و وارد شدن فشار به آن باعث درد، بی‌حسی و ضعف در بخشی از پوست و عضله‌ای می‌شود که از طریق آن ریشه‌ی عصبی بخصوص تأمین می‌شود.

چه عواملی باعث بیماری دیسک کمر می‌شوند؟

به طور معمول، آسیب دیدگی یا یک حادثه ممکن است منجر به فتق یا پارگی دیسک شود، اما صرفاً فقط حرکت کردنی که سبب ایجاد این مشکل می‌شود، ممکن است سال‌ها به طور بیانجامد تا این تأثیر را داشته باشد. با افزایش سن، دیسک‌های ستون فقرات آب و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند که این می‌تواند منجر به پارگی دیسک شود که اغلب به خاطر از یک پیچ خوردگی ساده‌ی ستون فقرات یا کشیدگی جزئی دیگر رخ می‌دهد. به طور معمول، یک دیسک فتق و پاره شده با یک دوره طولانی کمردرد روبرو می‌شود. علاوه بر این موارد زیر می‌توانند به فتق دیسک کمر کمک کنند:

 

علائم دیسک کمر

علائم بیماری دیسک کمر بسته به اینکه دیسک در کدام قسمت دچار پارگی و فتق شده است و به کدام ریشه عصبی فشار وارد شده، متفاوت است. علائم زیر رایج‌ترین علائم بیماری دیسک کمر هستند:

 

علائم بیماری دیسک کمر ممکن است مانند سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد. همیشه برای تشخیص هلت بروز علائم باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

بیماری دیسک کمر چگونه تشخیص داده می‌شود؟

 پزشک معالج، علاوه بر بررسی یک سابقه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی بر روی شما، ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را دستور دهد:

 

بیماری دیسک کمر چگونه درمان می‌شود؟

تمام روش‌های درمانی، به جز روش‌های جراحی، برای از بین بردن علائم بیماری هستند. از تکنیک‌های زیر برای کاهش علائم دیسک کمر استفاده می‌شود:

 

در چه صورت برای دیسک کمر جراحی لازم است؟

در صورت عدم موفقیت این اقداماتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، ممکن است به جراحی برای برداشتن فتق دیسک نیاز داشته باشید.

انواع جراحی برای درمان این عارضه به شرح زیر می‌باشند:

پس از جراحی، ممکن است فعالیت شما برای چندین هفته در زمان بهبودی محدود شود تا از یک فتق و دررفتگی دیگر دیسک جلوگیری کنید. جراح در مورد هرگونه محدودیتی با شما صحبت خواهد کرد.


۱۵:۴۴:۳۲ | چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ | Wednesday 21 / 10 October / 2020