#ماه محرم #یورو 2024 #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #پرسپولیس #استقلال

کاربرد شیر پروانه ای صنعتی و معرفی انواع باترفلای ولو

شیر پروانه ای یا باترفلای ولو یکی از بهترین انواع شیرآلات صنعتی است که برای تنظیم مسیر سیال یا باز و بسته کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Application of industrial butterfly valves and introduction of butterfly valves

کاربردهای گسترده این مدل شیر در صنایع مختلف باعث شده که ساخت شیر پروانه ای در دستور کار بسیاری از تولیدکنندگان ایرانی و خارجی قرار بگیرد و انواع مختلفی از این محصول را به بازار ارائه دهند. در این مقاله می‌خواهیم انواع شیر پروانه ای را معرفی کرده و به بررسی کاربردهای آنها بپردازیم.

انواع شیر پروانه ای از نظر نوع عملگر

یکی از مهمترین معیارها برای دسته بندی شیر پروانه ای، نوع عملگر یا اکچویتور آن است که نحوه باز و بسته شدن شیر را مشخص می‌کند. بر این اساس می‌توان انواع شیر پروانه ای را در دسته بندی زیر قرار داد:

انواع شیر پروانه ای از نظر جنس

بسته به اینکه بدنه شیر پروانه ای از چه متریالی ساخته شده باشد، می‌توان آن را در دسته‌های زیر قرار داد:

انواع باترفلای ولو از نظر ساختار بدنه

بسته به اینکه شیر پروانه ای بر اساس چه ساختاری ساخته شده باشد و از چه مکانیزمی برای اتصال آن استفاده شود، می‌شود انواع باترفلای ولو را به صورت زیر بیان کرد:

Types of butterfly valve according to the type of operator

شیر پروانه ای ویفری

شیر پروانه ای ویفری از نظر قیمت بسیار مقرون به صرفه است و معمولا در میان دو فلنج قرار می‌گیرد. به همین دلیل در مواردی که فشار دوطرفه باشد یا جریان برگشتی در سیال به وجود بیاید، می‌تواند مقاومت خوبی از خود نشان دهد. شیر پروانه ای ویفری وزن کمی داشته و نصب آن هم بسیار ساده است.

شیر پروانه ای فلنج دار

شیر پروانه ای فلنج دار به صورت مرکزی بر روی شفت نصب شده و از ساقه یا فلنج به عنوان محور برای چرخش دیسک استفاده می‌کند. در این مدل از شیرها، می‌توان جهت جریان را با استفاده از تغییر دادن موقعیت یا جهت دیسک نسبت به فلنج تنظیم کرده و به این ترتیب، آن را در راستای دلخواه هدایت نمود.

شیر پروانه ای لاگ تایپ

شیر پروانه ای لاگ تایپ در قسمت خارجی خود رزوه‌هایی دارد که در کنار پایه‌های بیرون زده از بدنه شیر، امکان نصب را برای شما فراهم می‌کنند. این مدل از شیرهای پروانه ای به راحتی بر روی لوله‌هایی با سایزهای مختلف قابل نصب هستند و معمولا از فولاد، چدن داکتیل یا آلومینیوم برنز ساخته می‌شوند. شیرهای پروانه ای فلنج دار با پیچ و مهره متصل می‌شوند و برای فشارهای کاری بالا بسیار مناسب هستند.

کاربردهای شیر پروانه ای صنعتی

انواع باترفلای ولو صنعتی را با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، می‌توان در صنایع مختلف مورد استفاده قرار داد. در ادامه به معرفی کاربردهای شیر پروانه ای در صنایع مختلف پرداخته‌ایم.

Types of butterfly valves

کاربرد شیر پروانه ای در صنایع غذایی

در صنایع غذایی برای بسته بندی انواع نوشیدنی‌ها یا ریختن مواد اولیه در قالب‌های مورد نظر، از شیر پروانه ای استفاده می‌شود. معمولا جنس شیرهایی که در این صنایع مورد استفاده قرار می‎گیرند، استنلس استیل بوده که از نظر بهداشتی مشکلی را برای مواد غذایی به وجود نمی‌آورند و ایمنی خوبی هم دارند. شیرهای پروانه ای با عملگر برقی مناسب‌ترین گزینه برای استفاده در صنایع غذایی هستند و می‌توانند سرعت تولید را به صورت قابل توجهی افزایش دهند.

کاربرد شیر پروانه ای در پالایشگاه‌های نفت و گاز

در پالایشگاه‌های نفت و گاز معمولا نیاز به یک مدل شیر صنعتی است که در برابر خوردگی و دماهای زیاد مقاومت خوبی از خود نشان دهد. به همین دلیل از آلیاژهای مخصوصی برای ساخت بدنه، دیسک و سیت شیر پروانه ای استفاده می‌شود که بتوانند فشار و دمای کاری بالا را به خوبی تحمل کنند. شما می‌توانید از عملگرهای هیدرولیکی یا پنوماتیکی برای کنترل مسیر سیال با استفاده از باترفلای ولو در صنایع نفت و گاز استفاده کنید.

صنایع داروسازی

از دیگر کاربردهای شیر پروانه ای صنعتی می‌توان به ساخت انواع داروها و محصولات بهداشتی اشاره کرد. در ساخت این داروها، کنترل مقدار سیال ریخته شده در ترکیبات بسیار اهمیت دارد و باید از شیرهایی استفاده کرد که آب بندی خوبی داشته باشند. به همین دلیل شیر پروانه ای استنلس استیل با سیت پلاستیکی گزینه خوبی است و عملگر برقی هم می‌تواند قابلیت اطمینان بالایی را ایجاد کند.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل انواع شیر پروانه ای را معرفی کرده و کاربردهای باترفلای ولو صنعتی را بیان کردیم. در صورتی که می‌خواهید مدت زیادی از شیرهای پروانه ای استفاده کنید، توصیه می‌شود که حتما به سراغ تولیدکننده‌ای بروید که استانداردها را در ساخت شیر پروانه ای به خوبی رعایت می‌کند. همچنین خرید مستقیم این شیرها از تولیدکننده می‌تواند در هزینه‎‌های شما هم تا حد زیادی صرفه جویی کرده و از نظر اقتصادی برایتان مقرون به صرفه باشد.


۱:۵۴:۲۴ | یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ | Sunday 17 / 03 March / 2024