سامانه سلامت کرونا salamat.gov.ir
اخبار کرونا
سیل و طوفان
حمایت معیشتی hemayat.mcls.gov.ir
اخبار هواشناسی
اخبار تعطیلی ها
برجام
اخبار فرهنگیان

5 قطار سریع السیر دنیا

قطار از همان اولین روزهای استفاده به یکی از امن ترین وسایل نقلیه معروف شد. شاید برای همین است که بین طرفداران خود از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است.

در حال حاضر یکی از شاخص های توسعه پایدار شهری سیستم حمل و نقل عمومی می باشد. در کشورهای توسعه یافته همواره به این موضوع توجه ویژه شده و سعی دارند با فناوری جدید بر کیفیت وسایل نقلیه بیفزایند. 

 

امروزه برای کسانی که عاشق سرعت هستند و تمایل دارند روی زمین سرعت هواپیما را تجربه کنند، آشنایی با نسل جدید قطارهای سریع السیر می تواند بسیار جذاب باشد. فرض کنید تصمیم دارید از تهران به مشهد سفر کنید و قصد خرید بلیط قطار تهران مشهد را دارید اما حدود 12 ساعت زمان حضور در قطار کمی شما را آزار می دهد. حال اگر از نسل جدید قطارهای سریع السیر استفاده می کردید، می توانستید این مسافت را 4 ساعته طی کنید. این فقط یکی از مزایای استفاده از قطارهای سریع السیر است. سریع ترین قطارهای دنیا در کشورهای آسیای جنوب شرقی حرکت می کنند. چین و ژاپن در این مقوله پرچمدار هستند. در ادامه پنج قطار سریع السیر جهان را براساس سرعت معرفی می کنیم.

https://khabarpu.com/img/post/1569216853.jpg

1- قطار شانگهای مگلو

این قطار از آوریل 2004 با سرعت 430 کیلومتر بر ساعت، روی ریل های شانگهای حرکت می کند. قطار مگلو با همکاری شرکت ThyssenKrupp و زیمنس تاسیس شده‌ است. مگلو در لغت چینی به معنای "در هوا شناور بودن" می باشد. با این که این قطار در زمره سریع ترین قطارهای دنیا به حساب می آیند ولی چندان لوکس و مجهز نیستند. 

 

2- قطار هارمونی CRH380

دومین قطار سریع دنیا با سرعت 380 کیلومتر بر ساعت از سال 2010 پکن را به شانگهای متصل می کند. این قطار توسط دانشگاه های چین طراحی و اجرا شده است. 

 

3- قطار ایتالو AGV

قطار ایتالو با سرعت 360 کیلومتر بر ساعت در اروپا حرکت می کند و از شهرهای ناپل، رم و میلان می گذرد. این قطار از سال 2012 مطابق با استانداردهای روز دنیا و با کاهش آلایندگی زیست محیطی مسافران را به مقصد می رساند. 

 

4- قطارهای تالگو و زیمنس ولارو 

زیمنس و لارو با سرعت 350 کیلومتر بر ساعت بر ریلهای اسپانیا در حال حرکت است و از 2007 با طراحی موفق خود بارسلونا را به مادرید متصل می کند. در اسپانیا قطارهای تالگو هم از سال 2005 با همین سرعت از شهرهای مادرید و زاراگوزا عبور می کنند. 

 

5- قطار شینکانسن یاهابوسا E5

 از سال 2011 نسل جدیدی از قطارها در خط شینکانسن به توهوکو ژاپن با سرعت 320 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت می باشند. این قطار با همکاری دو شرکت معروف ژاپنی به نام هیتاچی و کاوازاکی طراحی گردیده است که حداقل آلودگی صوتی را دارا می باشند.

https://khabarpu.com/img/post/1569216827.jpg

اینها فقط چند نمونه از معروف ترین و سریعترین قطارهای دنیا هستند که در حال حاضر مشغول جابجایی مسافران می باشند. امروزه در کشورهای دیگر نظیر آمریکا به ساخت سریعترین قطارها می پردازند. تا سال 2021 با ورود نسل جدید قطارهای سریع السیر آمریکا تغییر ات اساسی در سیستم حمل و نقل ریلی این کشور به وجود می آید. از این به بعد شاهد سرعت های سرسام آور قطارها می باشیم که می توانند در کمترین زمان طولانی ترین مسیرها را طی کنند و مسافران را به سرعت به مقصد برسانند. با رزرو بلیط قطار هم می توان سرعت، امنیت و راحتی را یکجا تجربه کرد. 

در کشور ما نیز سیستم حمل و نقل ریلی کشور دچار تحولات خوبی شده و نسل جدیدی از قطارهای سریع السیر از جمله بلیط قطار فدک در مسیرهای پرتردد مانند تهران مشهد در حال حرکت هستند. برای خرید بلیط قطار های سریع السیر کافیست به وب سایت های معتبر مراجعه کنید. تیک بان یکی از جامعترین و کاملترین سایت های گردشگری آماده ارائه انواع بلیط قطار به مسافران می باشد. با بلیط قطار تیک بان آسایش، امنیت و سرعت را تجربه خواهید کرد.


۱۴:۰۹:۰۵ | دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ | Monday 10 / 02 February / 2020
آخرین اخبار روز