کرونا
بورس
قیمت سکه و طلا
نرخ ارز
آزادسازی سهام عدالت samanese.ir
دارایی سهام عدالت sahamedalat.ir
سامانه سجام sejam.ir
وام اجاره مسکن tem.mrud.ir
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
اخبار فرهنگیان

رنو کپچر یا سیتروئن C3؟ مسابقه زیبایی خودرو از نوع فرانسوی از دید خودروبانک

خودروهای فرانسوی سال‌ها است که مهمان جاده‌ها و خیابان‌های ایران هستند. سهم ماشین‌های فرانسوی از صنعت خودروسازی ایران آن‌قدر بالاست که برای بسیاری از مشتریان ایرانی گزینه‌ای جز خرید یک خودرو فرانسوی یا محصولی مشتق شده از آن وجود ندارد.

اخبار خودرو نیز در طی چندسال گذشته به طور مکرر به مساله حضور فرانسوی‌ها در صنعت خودرو ایران پرداخته‌اند و در این قسمت از وبسایت خودروبانک قصد داریم مقایسه ای کوتاه بین دو خودروی رنو کپچر و سیتروئن C3 داشته باشیم.

https://khabarpu.com/img/post/1595832294.jpg

در این مطلب به مقایسه دو خودرو فرانسوی نسبتاً جدید بازار ایران یعنی رنو کپچر و سیتروئن C3 خواهیم پرداخت. خودروهایی که در طی سال‌های گذشته در صدر اخبار خودرو کشورمان بودند و اکنون نیز به محصولاتی نیمه لوکس در بازار خودرو ایران تبدیل شده‌اند. البته انتخاب نهایی بین این دو خودرو به سلیقه مشتری و طرز دیدگاه وی بستگی دارد.

 

دو خودرو اقتصادی و مدرن فرانسوی

سیتروئن C3‌ و رنو کپچر از تازه ترین محصولات صنعت خودروسازی فرانسه هستند و هر دو آن‌ها سعی دارند تا ایده یک ماشین اقتصادی و در عین حال مدرن را عملی کنند. رنو کپچر در حقیقت همان رنو کلیو است که چند سانتی متر به قد آن افزوده شده و یک کراس‌اوور کامپکت محسوب می‌شود. این خودرو نخستین بار در سال 2013 رونمایی شد و همراه با رونمایی از آن، زبان طراحی جدید محصولات رنو نیز به فعالان حوزه اخبار خودرو معرفی شد. رنو کپچر در طی سال‌های میانی دهه نود خورشیدی به صورت وارداتی و توسط ایران خودرو به بازار کشورمان عرضه شد.

سیتروئن C3‌ نیز در حقیقت نمونه ارتقایافته از سیتروئن C2 است که برادر دوقلو پژو 206 محسوب می‌شود. نخستین نسل این خودرو در سال 2002 به بازار جهانی معرفی شد و تاکنون سه نسل از آن وارد بازار خودرو شده است. نمونه مونتاژ شده توسط سایپا در ایران، سومین نسل از این ماشین اقتصادی فرانسوی است که در سال 2016 و با الهام از سیتروئن پیکاسو طراحی شده است. اگر اخبار خودرو را به صورت منظم پیگیری کرده باشید، حتما می‌دانید که نسخه فیس‌لیفت سیتروئن C3 نیز چندی است به بازار جهانی عرضه شده که در ایران از حضور این خودرو بی نصیب مانده‌ایم.

 

طراحی ظاهری، کدام خودرو زیباتر است؟

هر دو ماشین اقتصادی فرانسوی یعنی سیتروئن C3 و رنو کپچر از ظاهری مدرن و امروزی بهره‌مند هستند که توانایی جذب مشتریان جوان و نوگرا را دارد. در این بین باید خاطرنشان شد که رنو کپچر با رنگ‌های مختلفی به بازار کشورمان عرضه شده و مشتری می‌تواند ماشین خود را طرح‌هایی متفاوت خریداری کند اما سیتروئن C3 تنها در یک طرح رنگی توسط سایپا به تولید رسیده که این موضوع را می‌توان نقطه ضعفی برای سیتروئن C3 دانست.

https://khabarpu.com/img/post/1595832322.jpg

زبان طراحی جدید رنو منجر به خلق چراغ‌های جلو بزرگ به همراه سپری حجیم می‌شود که حاصل آن ایجاد چهره‌ای هجومی برای خودرو خواهد بود. در ضمن به واسطه این زبان طراحی رنو کپچر بزرگتر از آن‌چه هست به نظر می‌رسد. نمای جانبی رنو کپچر نیز نسبت به کراس‌اوورهای مرسوم بازار خطوط و احجام بیشتری دارد اما این برتری در قسمت عقب این ماشین اقتصادی فرانسوی رنگ می‌بازد، چرا که رنو برای این قسمت از یک سپر تمام پلاستیکی استفاده کرده است.

سیتروئن C3 نیز خودرویی با ظاهر جلوتر از زمان خود است که اکثر فعالان حوزه اخبار خودرو طراحی آن را جسورانه لقب داده‌اند. این طراحی موجب شده تا در خیابان شاهد جلب توجه افراد به این ماشین اقتصادی و نوبرانه فرانسوی باشیم. ایربامپ نصب شده روی درب‌ها مشخصه اصلی طراحی ظاهری سیتروئن C3 هستند که  به منظور جذب ضربات وارده به خودرو و کاهش خسارات طراحی شده‌اند. نسخه مونتاژ شده از سیتروئن C3 در ایران از سه رنگ سفید، مشکی و قرمز ترکیب شده است که در کنار یکدیگر ظاهری متناسب و دوست‌داشتنی را برای این ماشین فرانسوی مهیا کرده‌اند. اگر به اخبار خودرو چند سال گذشته سری بزنید، مشاهده خواهید کرد که مسئولان سیتروئن هنگام رونمایی از C3‌ در ایران، طراحی ظاهری این خودرو را به مبلمان تشبیه کرده‌اند و علت آن ایجاد راحتی بیشتر برای سرنشینان بوده است.

با دیدن بخش Cars از وبسایت www.carsbite.com می توانید مشخصات فنی دو خودرو را مطالعه کنید.

 

بالاخره کدام‌ خودرو را برتر بدانیم؟

سیتروئن C3 خودرویی فوق‌العاده اسپرت و هیجان انگیز است که این طراحی جالب را در نمای داخلی خودرو هم می‌توان مشاهده کرد. این ماشین اقتصادی فرانسوی مورد توجه خریداران جوان و ماجراجو قرار می‌گیرد. به خصوص ظاهر متفاوت آن موجب می‌شود که چشم‌ها در خیابان به این خودرو خیره شود و افرادی که به دنبال جلب توجه دیگران هستند، از مالکیت یک سیتروئن C3 رضایت خواهند داشت. البته باید این موضوع را نیز در نظر داشت که فروش خودرو سیتروئن C3 در بازار دست دوم به مراتب راحت تر از رنو کپچر است.

در سوی مقابل رنو کپچر به بیان فعالان حوزه اخبار خودرو، ظاهری محافظه کار و آرام دارد و هدف آن جلب توجه خانواده‌ها است. رنو در طراحی خودرویی همچون کپچر سعی داشته تا یک کراس‌اوور خانوادگی را خلق کند که این مساله از طراحی عامه پسند فضای داخلی نیز برداشت می‌شود. برخلاف سیتروئن C3‌ که به دنبال خلق خلاقیت در فضای داخلی است، طراحان رنو کپچر کابین این خودرو را مطابق انتظارات معقول مشتریان طراحی کرده‌اند.


۱۱:۱۸:۲۰ | دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ | Monday 27 / 07 July / 2020