اخبار تعطیلی ها و محدودیت های کرونایی
اخبار کرونا
یارانه
نرخ ارز
بورس
سامانه سجام sejam.ir
دارایی سهام عدالت sahamedalat.ir
سهام عدالت samanese.ir
هواشناسی
وضعیت راه‌ها
انتخابات آمریکا
قره باغ
قیمت سکه و طلا
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
اخبار انتخابات 1400
سامانه شاد shad.ir
اخبار فرهنگیان

آسیب مینیسک زانو: مدت زمان بهبودی پس از پارگی مینیسک با و بدون درمان

آسیب مینیسک زانو از جمله آسیب‌دیدگی‌های شایع غضروف زانو است که هم در ورزشکاران و هم در غیرورزشکاران مشاهده می‌شود.

آسیب‌دیدگی و پارگی مینیسک زانو می‌تواند حاد یا مزمن و فرسایشی باشد ـ آسیب‌دیدگی حاد در نتیجه انجام دادن حرکتی خاص و ناگهانی شروع می‌شود، اما آسیب‌دیدگی مزمن به مرور زمان بروز می‌یابد. متخصص طب فیزیکی یا فیزیوتراپی می‌تواند آسیب‌دیدگی مینیسک را درمان و توانایی حرکتی و قدرت مینیسک را بازیابی کند. اگر جراحی لازم باشد، متخصص فیزیوتراپی بیمار را برای عمل و دوران نقاهت پس از جراحی آماده می‌کند.

 

علت آسیبدیدگی مینیسک زانو

مینیسک دیسکی غضروفی است که از زانو محافظت می‌کند. هر زانو دارای دو مینیسک است، یک مینیسک در سمت داخلی زانو و مینیسک دیگر در سمت خارجی زانو قرار دارد. مینیسک‌ها مانند ضربه‌گیر عمل می‌کنند و مفصل زانو را پایدار می‌کنند.

آسیب‌های مینیسک زانو را می‌توان به دو دسته حاد یا فرسایشی تقسیم‌بندی کرد. آسیب حاد مینیسک زانو معمولاً پیامد چرخاندن یا پیچاندن سریع زانوی خمیده در حالتی است که فرد کف پا را محکم روی زمین نگه داشته است. این مکانیسم غالباً موجب بروز آسیب‌های مرتبطی، مانند پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) نیز می‌شود. آسیب‌های مزمن و فرسایشی مینیسک به مرور زمان و در اثر وارد شدن فشار مکرر به زانو رخ می‌دهد؛ برای مثال افرادی که شغل یا ورزش مورد علاقه‌شان ایجاب می‌کند که مدتی طولانی یا مکرراً سر پا بنشینند، مستعد ابتلا به آسیب مزمن مینیسک زانو هستند.

 

علائم

شایع‌ترین علائم آسیب مینیسک زانو عبارت است از:

 

تشخیص مینیسک زانو

پزشکان اقدامات زیر را برای تشخیص آسیب مینیسک زانو انجام می‌دهند:

نتایج آزمایش‌های فوق لزوم انجام دادن آزمایش‌های تشخیصی بیشتر، مانند MRI (تصویربرداری روزنانس مغناطیسی) یا معرفی بیمار به جراح ارتوپد برای مشاوره را تعیین می‌کند.

 

درمان

اغلب موارد آسیب مینیسک زانو را می‌توان بدون جراحی مدیریت کرد. بیمار یک دوره درمان کوتاه را تحت نظر متخصص طب فیزیکی انجام می‌دهد تا مشخص شود که آیا مینیسک زانو بدون جراحی بهبود می‌یابد یا خیر. متخصص طب فیزیکی به مدیریت درد و ورم ناحیه زانو و بازیابی توانایی حرکتی و قدرت کامل زانو کمک می‌کند.

 

آیا پارگی مینیسک بدون درمان بهبود مییابد؟

تعیین لازم بودن انجام درمان برای ترمیم آسیب مینیسک زانو، مانند هر آسیب ارتوپدی دیگری عمدتاً به شرایط بیمار بستگی دارد. پاسخ سوال فوق با در نظر گرفتن عامل‌های زیر تعیین می‌شود:

اگر بخش بیرونی مینیسک آسیب دیده باشد، احتمال دارد که مینیسک خود به خود ترمیم شود. اما اگر دوسوم داخلی مینیسک آسیب دیده باشد و خون‌رسانی به بافت مختل شده باشد، ترمیم آسیب‌دیدگی به احتمال زیاد نیاز به انجام درمان دارد.     

میزان فعالیت بیمار نیز نقش مهمی در تعیین ضروری بودن درمان و احتمال التیام یافتن مینیسک بدون درمان دارد. به طور کلی هر چه بیمار فعال‌تر باشد، احتمال این که برای از سرگیری فعالیت‌های معمول و داشتن یک زندگی بدون درد به درمان نیاز پیدا کند، بیشتر می‌شود.             


۱۵:۳۴:۳۰ | چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ | Wednesday 21 / 10 October / 2020