#اخبار کرونا #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #نقل و انتقال فوتبال #لایحه بودجه 1400 #بیت کوین #سامانه سجام sejam.ir #سهام عدالت samanese.ir #اخبار انتخابات 1400 #اخبار فرهنگیان

نقش ارز دیجیتال در دنیای بیزینس امروزه

ارز دیجیتال، رمزارز یا کریپتوکارنسی یکی از مسائل مهمی است که این روزها خیلی می‌شنویم. اکثراً می‌گویند سرمایه‌گذاری در این زمینه سود زیادی دارد. سوالی که بسیاری از افراد مطرح می‌کنند این است که واقعاً ارزهای دیجیتال در آینده چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کنند یا اینکه این ارزها هم چند روزی در بین مردم دست به دست می‌شود و کنار گذاشته می‌شود؟ در صورتی که تمایل دارید پاسخ این سوال را بدانید تا پایان این مقاله با ماه همراه شوید.

اصلاً ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست؟

کریپتوکارنسی (CryptoCurrency) یا ارز دیجیتال نامی است که برای پول مجازی یا پول اینترنتی انتخاب شده است. این کلمه از دو بخش کریپتو و کارنسی تشکیل شده است. معنای کارنسی که کاملاً مشخص است و پول یا ارز معنی می‌شود. کریپتو هم به معنای رمزنگاری‌شده است. در واقع کریپتوکارنسی، ارز رمزنگاری‌شده معنی می‌شود. به همین خاطر است که به ارز دیجیتال، رمزارز هم گفته می‌شود.

اصلاً چنین ارزی وجود خارجی ندارد و به همین خاطر هم از آن به عنوان پول مجازی یاد می‌شود. این ارز خیلی راحت در کیف پولی که آن هم مجازی است ذخیره می‌شود و می‌توان در هنگام نیاز  پرداخت اینترنتی را از طریق همین کیف پول انجام داد. همچنین یک سری صرافی خاص به نام صرافی ارز دیجیتال وجود دارد که ارزهای دیجیتال ما را به دلار و حتی به ریال تبدیل می‌کند و به ما تحویل می‌دهند.

نکته مهمی که در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد این است که به هیچ دولتی وابسته نیست و کاملاً مستقل است و هیچ کس امکان بر هم زدن حریم خصوصی مردم و اطلاع از میزان سرمایه‌ مجازی آن‌ها را ندارد. البته در چند سال اخیر دولت‌ها تلاش کرده‌اند که روی این ارزها سرمایه‌گذاری و از آن‌ها درآمد کسب کنند و آن را به عنوان یک ارز رایج و قانونی پذیرفته‌اند ولی هنوز نتوانسته‎اند در سیستم آن نفوذ کنند.

دلیل استفاده از واژه کریپتو یا رمزنگاری‌شده این است که این ارزها تحت حفاظت الگوریتم‌های رمزگذاری مختلف و قوی قرار دارند و به همین خاطر نفوذ به سیستم آن‌ها غیرممکن است. اصول این رمزنگاری‌های پیشرفته حاصل ترکیب ریاضیات و علوم کامپیوتری است. این پروتکل‌ها همچنین هویت کاربران کریپتوکارنسی را پنهان می‌کنند و باعث می‌شوند معاملات و جریانات مالی به افراد یا گروه‌های خاصی نسبت داده نشود.

آیا استفاده از ارزهای دیجیتال قانونی است؟

سوالی که در مورد ارزهای دیجیتال یا کرپیتوکارنسی ها وجود دارد این است که آیا استفاده از آن‌ها قانونی است؟ همان‌طور که بیان شد بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای پیشرفته استفاده از این ارزها را قانونی دانسته‌اند. البته برخی از کشورها هم هستند که استفاده از رمزارزها را به شدت محدود کرده‌اند. به عنوان مثال می‌توان به چین اشاره کرد. برخی دیگر از کشورها مانند ایران موضع خود را در قبال ارزهای دیجیتال مشخص نکرده‌اند و مشخص نیست که چه موضعی دارند. در ایران هنوز هیچ جرمی برای استفاده از ارزهای دیجیتال تعیین نشده است.

کسانی که تمایل داشته باشند که بیت‌کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری استخراج کنند، هیچ مانعی پیش روی آن‌ها قرار ندارد. تنها کاری که باید انجام دهند است که مجوزهای لازم را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کنند.

مزایای ارزهای دیجیتال برای زندگی بشر

ارزهای دیجیتال مزایای زیادی برای بشریت دارد که همین مزایا باعث می‌شود که این ارزها تا این حد متداول و محبوب شود. در ادامه این بخش از مقاله قصد داریم به یک سری از این مزایا اشاره کنیم:

1. ارزهای دیجیتال متعهد به حفظ حریم خصوصی و امنیت شما هستند

یکی از مهم‌ترین مزایایی که ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین دارد این است که حریم خصوصی ما را به شدت حفظ می‌کنند. این ارزها  امنیت بسیار بالایی دارند و امکان کلاه‌برداری و نفوذ به سیستم این ارزها یا کیف پول‌های دیجیتال وجود ندارد. این در حالی است که پول‌های سنتی و کارت‌‎های بانکی به شدت در معرض تهدید هستند. حتی سیستم‌های تبدیل ارز دیجیتال به سنتی که همان صرافی‌های ارز دیجیتال هستند هم اعتبار بالایی دارند. یکی از دلایل محبوبیت ارزهای دیجیتال تعهدی است که به حفاظت از امنیت ما دارند. در آینده مسلماً روش‌های هک و کلاهبرداری از سیستم بانکی پیشرفته‌تر خواهد شد. به همین خاطر است که ارزهای دیجیتال با سیستم رمزنگاری پیچیده و پیشرفته‌ای که دارند، می‌توانند نقش مهم و موثری در آینده جهان ایفا می‌کنند و می‌توانند خیال کاربران خود را از نظر امنیت و حریم خصوصی راحت کنند.

2. کنترل فرد بر دارایی‌ها و منابع مالی او بیشتر می‌شود

یکی دیگر از مزایای ارزهای دیجیتال که زندگی بشر را به شدت به خودش وابسته می‌کند، قابلیت کنترل فرد بر منابع مالی و دارایی‌ها است. شما وقتی ارز دیجیتال را در کیف پول دیجیتال خودتان قرار می‌دهید، هیچ کس دیگری غیر از شما به این کیف پول دسترسی ندارد و نمی‌داند که شما چقدر پول یا دارایی دیجیتال دارید. از این رو هیچ مالیاتی برای شما تعیین نمی‌شود. این در حالی است که در سیستم بانکی سنتی دولت از همه منابع مالی و دارایی‌های شما اطلاع دارد و می‌تواند برای شما مالیات سنگین تعیین کند.

3. نقش واسطه‌ها حذف می‌شود

صنعت مالی در جهان امروز پر از واسطه است. یکی از مزایای ارزهای دیجیتال این است که دیگر نیازی نیست که برای انجام تراکنش‌های مالی مورد نظر خودمان از واسطه‌ها کمک بگیریم. به عنوان مثال اگر کسی بخواهد از آمازون خرید کند، لازم است از سایت‌های واسطه در ایران کمک بگیرد تا بتواند محصول مورد نظر خود را خریداری کند. این در حالی است که فروشگاه‌های اینترنتی در سراسر جهان دارند سیستم پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتال را راه اندازی می‌کنند.

کسانی که بخواهند از فروشگاه‌های اینترنتی با استفاده ارزهای دیجیتال خرید کنند این امکان را خواهند داشت و کسانی که نخواهند چنین کار انجام دهند می‌توانند به صرافی‌های ارز دیجیتال مانند بایننس مراجعه کنند، ارز دیجیتال را به ارز مورد نظر خود (مانند دلار یا یورو) تبدیل کنند و در نهایت خرید خود را انجام دهند.

4. از چنگال تحریم‌ها می‌گریزید

یکی دیگر از مزایای ارزهای دیجیتال برای تجارت جهانی این است که کشورهایی مانند ایران که از نظر بانکی و مالی در چنگال تحریم‌ها گرفتار شده‌اند می‌توانند خریدهای خود را از طریق ارزهای دیجیتال انجام دهند و خیلی راحت از چنگال تحریم‌ها بگریزند.

5. ارزهای دیجیتال از نظر زمانی بسیار سریع هستند

یکی دیگر از مزایای ارزهای دیجیتال این است که فرایند پرداخت با آن‌ها خیلی سریع است و در صورتی که کسی بخواهد ارزهای دیجیتال خود را به دلار یا ریال تبدیل کند، می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن این کار را انجام دهد. این در حالی است که در مورد پول‌های سنتی چنین سرعتی وجود ندارد. اگر بخواهید ریال خود را به دلار تبدیل کنید باید به یک صرافی مراجعه کنید و با پرداخت کارمزد، تبدیل را انجام دهید. از طرفی کارمزد تبدیل ارزهای دیجیتال خیلی کمتر  و مناسب‌تر از سایر ارزهای سنتی است.

6. یکی از بهترین دارایی‌ها برای سرمایه‌گذاری هستند

یکی از بهترین دارایی‌های موجود برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد در جهان امروز ارزهای دیجیتال هستند. ارزش ارزهای دیجیتال مختلف به ویژه بیت‌کوین در سال 2020 بیش از سه برابر شد و این افزایش ارزش باعث شد که توجه سرمایه‌گذاران به این ارزها جلب و جذب شود. البته مراقب باشید که این ارزها نوسانات زیادی را تجربه می‌کنند و ممکن است برای سرمایه‌گذاری در کوتاه‌مدت چندان مناسب و معقول نباشند ولی برای سرمایه‌گذاری در بلندمدت واقعاً عالی است.

7. روشی برای جلوگیری از پولشویی

یکی از مشکلاتی که پول‌های سنتی برای سیستم مالی جهان به وجود می‌آورد، پولشویی بود. این در حالی است که امکان پولشویی در سیستم ارزهای دیجیتال وجود ندارد؛ زیرا همه ورودی‌ها و خروجی‌ها حساب‌شده وکامل است و اصلاً امکان پولشویی وجود ندارد.

همیار آکادمی؛ مرجعی کامل برای آشنایی با ارزهای دیجیتال

در حال حاضر موفقیت در زمینه ارزهای دیجیتال نیاز به آموزش و یادگیری مستمر دارد. ما باید سعی کنیم که هوش مالی خود را افزایش دهیم و دانش و اطلاعات خود در مورد ارزهای دیجیتال را بالا ببریم. یکی از زمینه‌های عالی برای سرمایه‌گذاری، ارزهای دیجیتال است که آینده بسیار درخشان و رو به رشدی دارد. یکی از مراجع عالی برای یادگیری در مورد این ارزها، همیار آکادمی است. همیار آکادمی مجموعه‌ای برای یادگیری مهارت‌های جدید است. یکی از این مهارت‌های جدید ارزهای دیجیتال و کریپتوکارنسی‌ها هستند. وب‌سایت این مجموعه بخشی به نام مجله دارد که در نوار فوقانی وب‌سایت مشاهده می‌شود. پس از مراجعه به این بخش، وارد بخش مقالات شوید تا بتوانید مقالات جامع و بی‌نظیر این مجموعه در مورد ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال کافی است به وب‌سایت همیار آکادمی مراجعه کنید.


۱۴:۳۵:۱۴ | سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ | Tuesday 09 / 02 February / 2021