#اخبار کرونا #ماه رمضان - اوقات شرعی #لیگ قهرمانان آسیا #اخبار انتخابات ریاست جمهوری 1400 سامانه ثبت املاک amlak.mrud.ir + راهنما #اخبار برجام #سهام عدالت samanese.ir #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #بیت کوین و ارز دیجیتال #اخبار فرهنگیان

احراز هویت غیر حضوری سجام چگونه است؟

فعالیت در بازارهای مالی احتیاج به طی کردن مراحلی دارد که پیش‌نیاز ورود به این بازارها است. به عنوان مثال برای فعالیت در بازار بورس ثبت نام و احراز هویت غیر حضوری یا حضوری سجام برای دریافت کد بورسی از الزامات است.

احراز هویت غیر حضوری کارگزاری

این روزها که بازار بورس در میان آحاد مردم هواداران خود را پیدا کرده است و بسیاری مردم برای حفظ ارزش پول خود در برابر تورم، بورس را پایگاه نسبتا مناسبی یافته‌اند برای ورود به این بازار ملزم به طی کردن این مراحل اولیه هستند. به همین منظور در این مقاله برای افرادی که با این مراحل آشنایی ندارند درباره ثبت نام سجام، احراز هویت غیر حضوری سجام و چگونگی احراز هویت رایگان سجام می‌گوییم. با ما همراه باشید.

مراحل احراز هویت غیر حضوری سجام

برای ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی لازم است در دو مرحله ثبت نام صورت بگیرد. اول ثبت نام در سجام و سپس ثبت نام در کارگزاری. در حال حاضر به علت پیشرفت خدمات آنلاین شما می‌توانید به راحتی و در عرض چند دقیقه با ورود به دو سامانه سجام و کارگزاری مربوطه، ثبت نام خود را انجام دهید. اما دقت کنید که برای تکمیل ثبت نام باید احراز هویت شوید. 

احراز هویت با دو روش حضوری و غیر حضوری انجام می‌شود:

احراز هویت حضوری سجام یا کارگزاری

در این روش بعد از ثبت نام در سامانه سجام کافی است با کد پیگیری ارسال‌شده از طرف این سامانه و با به همراه‌ داشتن مدارک شناسایی خود به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید. در آن جا از شما تصویری گرفته می‌شود و مسئول مربوطه اثر انگشت‌تان را ثبت می‌کند. فرمی به شما داده می‌شود که بعد از تایید این مراحل و امضا کردن فرم مخصوص احراز هویت شما کامل شده است تا بعد از گذشت چند روز کاری کد بورسی خود را دریافت خواهید کرد.

احراز هویت غیر حضوری سجام

در روش غیر حضوری تنها با نصب یکی از اپلیکیشن‌های مورد تایید از طرف سامانه سجام به سادگی می‌توانید برای احراز هویت سجام غیر حضوری اقدام کنید. به این ترتیب که کد پیگیری و کد ملی‌ خود را در اپ درج می‌کنید، تصویری از خود گرفته و در قسمت ثبت تصویر آن را دانلود می‌کنید و پس از طی کردن این مراحل با گذشت چند روز کاری کد بورسی خود را دریافت خواهید کرد. دقت کنید که در هنگام گرفتن تصویر  نور فضا زیاد باشد و عکس بانوان با حجاب کامل باشد.

در احراز هویت سجام غیر حضوری به این نکته توجه شود که تنها یک بار امکان این روش احراز هویت را دارید و اگر احیانا احراز هویت شما تایید نشد باید به صورت حضوری برای احراز هویت به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

ثبت نام و احراز هویت رایگان سجام از طریق کارگزاری

کارگزاری آگاه به عنوان یکی از کارگزاری‌های رتبه الف کشور شرایطی را فراهم کرده آوره است که کاربرانش بتوانند به صورت هم‌زمان و رایگان در دو سامانه سجام و کارگزاری آگاه ثبت نام کنند و این فرایند دو مرحله‌ای ثبت نام را در یک مرحله‌ انجام دهند و به سادگی بتوانند احراز هویت رایگان سجام را انجام دهند و کد بورسی بگیرند.

برای این کار لازم است ابتدا وارد سامانه آگاه اکسپرس شوید، روی گزینه «ثبت نام دریافت کد بورسی رایگان» کلیک کرده، کد ملی و شماره تماس‌تان را درج کنید. پس از آن کد تاییدی از طریق پیام کوتاه برای‌تان ارسال می‌شود که با وارد کردن آن کد در سامانه آگاه وارد مرحله پر کردن فرم‌های اطلاعاتی خواهید شد. با پر کردن فرم‌های اطلاعاتی در آگاه اکسپرس، به صورت هم‌زمان آن‌ها در سجام نیز تایید می‌شوند و هزینه ثبت نام سجام نیز از طرف کارگزاری آگاه پرداخت می‌شود و در پایان دو پیامک «کد پیگیری سجام» و «کد پیگیری کارگزاری آگاه» را از طریق پیامک دریافت می‌کنید. پس از طی کردن این مراحل وارد مرحله احراز هویت سجام غیر حضوری یا به صورت حضوری می‌شوید که در بالا شرح آن را دادیم. پس از گذشت چند روز، کد بورسی و کد معاملاتی خود را برای ورود به سامانه آساتریدر آگاه دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به راهنمای ثبت نام در آگاه اکسپرس مراجعه ‌کنید.

ثبت نام در سجام و کارگزاری

برای آشنایی بیشتر با سجام به معرفی مختصر این سامانه می‌پردازیم. همان طور که گفتیم برای دریافت کد بورسی که مرحله اولیه ثبت نام در بورس است، لازم است در سجام ثبت نام کنید. سجام مخفف شده عبارت «سامانه جامع اطلاعات مشتریان» است. سامانه‌ای که تمامی اطلاعات کاربران به همراه فعالیت‌های مالی آن‌ها در آن ثبت می‌شود تا به صورت متمرکز و یکپارچه وجود داشته باشد. از آن جایی که در این سامانه اطلاعات همه افراد به صورت متمرکز در یک پایگاه داده ثبت و فراخوانی می‌شود امکان جعل یا مغایرت در درج اطلاعات  وجود ندارد و همین موضوع موجب کاهش جرائم مالی نظیر پولشویی می‌شود.

فرآیند ثبت نام در سامانه سجام، بسیار ساده است. اطلاعات شناسایی خود مانند: نام، نام خانوادگی، آدرس محل سکونت و همچنین اطلاعات حساب بانکی‌تان را در این سامانه وارد کرده و پیامک ده رقمی دریافت می‌کنید تا به وسیله آن برای احراز هویت غیر حضوری سجام اقدام کنید.

 در مرحله بعد باید کارگزاری خود را انتخاب کنید. در حقیقت کارگزاری‌ها نهادهای واسط بازار بورس هستند که شما به واسطه سامانه‌های آنلاین این نهادها می‌توانید در بازار به خرید و فروش بپردازید. پس از انتخاب، وارد سامانه مخصوص آن کارگزاری شده و فرم‌های ثبت نام را پر می‌کنید که همان‌طور که توضیح دادیم با ثبت نام در آگاه اکسپرس این مرحله را هم زمان با ثبت نام سجام طی خواهد کرد. لازم به ذکر است که شما می‌توانید به صورت هم‌زمان در چند کارگزاری ثبت نام کنید و در بورس، کارکردن با چند کارگزاری به صورت هم‌زمان، تغییر کارگزاری، جابه‌جایی دارایی‌ها مابین آن‌ها کاملا مجاز است.

 پس از ثبت نام در کارگزاری نیاز به احراز هویت کارگزاری نیز دارید. برای احراز هویت غیر حضوری سجام و کارگزاری به ترتیبی که در بالا به صورت کامل به آن اشاره کردیم می‌توانید با نصب اپلیکیشن‌های مخصوص این کار اقدام کنید یا با مراجعه به یکی از دفاتر پیشخوان دولت احراز هویت خود را به صورت حضوری انجام دهید.

توجه داشته باشید که استفاده از خدمات احراز هویت غیر حضوری سجام و کارگزاری در شرایط این روزها، بهترین گزینه محسوب می‌شود. بهتر است تا حد ممکن استفاده از خدمات آنلاین را جایگزین مراجعه حضوری کنید. به این ترتیب گام مهمی در راستای حفظ سلامت و البته صرفه‌جویی در وقت و انرژی خود برمی‌دارید.


۱۲:۱۷:۵۶ | دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ | Monday 08 / 03 March / 2021