#ماه محرم #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #تراکتورسازی تبریز #استقلال #پرسپولیس

با سه رود دره تهران برای طبیعت‌گردی آشنا شوید

تهران شهر برج‌ها و خیابان‌های پهن و باریک، در دل خود رود دره‌هایی دارد که حال و هوای شهر را عوض کرده‌اند. رود دره‌هایی که آب جاری آن‌ها به لطف رشته کوه‌‌های البرز در شمال تهران سرازیر شده و به مقصدی برای تفرج و تفریح ساکنان پایتخت تبدیل شده است.

https://khabarpu.com/img/post/1627110798.jpg

این رود دره‌های زیبا به دلیل داشتن فضایی متفاوت از زندگی شهری و شنیدن صدای آب جاری در آن، برای بسیاری از تهرانی‌ها، مقصدی جذاب و دوست داشتنی‌ است. مقصدی که پایتخت‌نشین‌ها را از دود و شلوغی و سر و صدای شهر نجات می‌دهد و به فضای خنک‌تر از شهر و سرسبزتر از آن می‌برد. در ادامه با ما همراه باشید تا به سه رود دره تهران برای طبیعت‌گردی آشنا شوید.

دارآباد

رود درهٔ دارآباد یکی از رود دره‌های معروف تهران است که در شمال شرق تهران واقع شده و از رشته کوه زیبای توچال وارد تهران می‌شود و مسیر اطراف آن برای کوهنوردی بسیار مناسب است. این رود دره مسیری کوهستانی دارد و در مسیر خود چشمه‌ها، آبشارها و صخره‌های زیبایی را پیش روی طبیعت‌گردان قرار می‌دهد. هوای این رود دره بسیار دلپذیر بوده و سایهٔ درختان کهنسال آن برای کوهنوردی در روزهای گرم تابستان بسیار خنک و مطبوع می‌نماید. در مسیر این رود دره، چند استراحتگاه و کافه وجود دارد و مسیر ابتدایی آن برای گذر در اطراف رودخانه، چراغ‌های روشنایی دیده می‌شود. این رود دره همانند بسیاری از رود دره‌های تهران، در فصل بهار، زمانی که درختان، برگ‌های تازه دارند و برف‌های زمستانی آب شده‌اند، بسیار دیدنی است. هرچند نباید ازتجربهٔ گردش در فصل زمستان در اطراف این رودخانه غافل شد. فصلی که صدای کبک در اطراف رودخانه می‌پیچد و سفیدی برف در کنار آب زلال رودخانه، جلوه‌ای بی‌نظیر پیش روی طبیعت‌گردان قرار می‌دهد.

دربند

یکی از معروف‌ترین رود دره‌های تهران در شمال شهر، رود درهٔ دربند است. رود دره‌ای زیبا در دل کوه‌های شمالی شهر که مقصد بسیاری از گردشگران بوده و مسیر آن از ابتدای کوه‌های دربند تا آبشار دوقلو ادامه پیدا می‌کند. دربند جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد. از جمله این جاذبه‌ها، آبشارهای زیبا در کنار گونه‌های گیاهی مختلف و پرنده‌های زیبای آن است. در مسیر ابتدایی رود درهٔ دربند، رستوران‌های زیادی به چشم می‌خورد و در ادامه محیط بکر و زیبای آن میزبان طبیعت‌گردان می شود.

در اطراف این رود دره، صخره‌هایی با شیب زیاد مشاهده می‌شود و از ویژگی‌های ممتاز آن، امکان حرکت در مسیر موازی رودخانه و لذت بردن از سایه درختان است. از جمله دره‌های اصلی رودخانه دربند؛ دره آبشار، دره اوسون، دره امامزاده ابراهیم (ع)، آب شیردره و دره کاک را می‌توان نام برد. بستر رودخانه دره دربند، سنگی بوده و رود آن پرآب و خروشان است. البته در فصل بهار و همزمان با آب شدن برف‌های رشته کوه البرز، حجم آب رودخانه بیشتر می‌شود و خنکای دلچسب آن، بسیاری از طبیعت‌گردان را به سمت این رود دره زیبا جذب می‌کند. البته ناگفته نماند که مسیر این رود دره، صخره‌ای بوده و شیب زیادی دارد. بنابراین باید برای پیمودن مسیر، طبیعت‌گردان آمادگی جسمانی داشته باشند و در روزهای بارانی و در فصل زمستان‌، این مسیر را برای پیمودن انتخاب نکنند. همچنین در روزهای بسیار گرم بهار نیز، بهتر است از این مسیر برای کوهپیمایی استفاده نشود، زیرا ممکن است با آب شدن برف‌های روی کوه، سیل در بستر رودخانه جاری شود. از آنجایی که این رود دره بین گلاب‌دره، ولنجک و میدان تجریش واقع شده برای رسیدن به آن باید ابتدا به میدان تجریش رفته و سپس با پیمودن خیابان دربند یا خیابان فناخسرو، به انتهای خیابان دربند و ابتدای این رود دره رسید.

https://khabarpu.com/img/post/1627110813.jpg

درکه

اکنون که با رود دره‌های شمال و شمال شرق تهران آشنا شدید، بهتر است با یکی از معروف‌ترین رود دره‌های تهران در شمال غرب پایتخت نیز آشنا شوید. این رود دره، که درکه نام دارد، یکی از معروف‌ترین رود دره‌های تهران بوده که در خیابان داوودیان (درکه)، انتهای خیابان موسوی واقع شده است. این رود دره تا پناهگاه شیرپلا ادامه دارد و برخی از مناطق صخره‌ای آن برای عبور دشوار است. این رود دره جزو یکی از پر مراجعه‌ترین رود دره‌های تهران بوده  و رودخانه‌ آن پر آب و زیبا چشم‌نوازی می‌کند. رود درهٔ درکه در اطراف خود امکانات رفاهی مختلف مانند؛ کافه، رستوران، استراحتگاه و غرفه‌های فروش تنقلات دارد. اینجا در تمام ایام سال برای وقت‌گذرانی و تفریح مناسب است؛ اما فصل بهار در انجا زیبایی منحصر به فردی دارد و در اطراف، درختان میوهٔ زیادی مشاهده می‌شود. باید توجه داشت که این رود دره، صخره‌های لغزندهٔ زیادی دارد و در زمان بارندگی و یخ‌بندان برای کوهپیمایی مناسب نیست. برای دسترسی به این کوه درهٔ زیبا، می‌توان از طریق بزرگراه چمران یا خیابان مقدس اردبیلی به خیابان یمن رسید. سپس از آنجا به میدان شهید شهریاری رسیده و با عبور از خیابان درکه به این کوه درهٔ زیبا دسترسی پیدا کرد.


۲۱:۰۸:۲۵ | شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ | Saturday 24 / 07 July / 2021