#اخبار کرونا #اخبار دولت #نقل و انتقال فوتبال #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #ثبت نام واکسن کرونا salamat.gov.ir #بورس #افغانستان #اخبار فرهنگیان

بهترین اوراق مشارکت سال 1400 + نحوه ارزش‌گذاری!

در بازار بورس علاوه بر سهام شرکت‌های پذیرش شده در فرابورس و بورس، اوراق نیز معامله می‌شوند. اوراق مشارکت و اوراق قرضه از جمله اوراقی هستند که برای سرمایه‌گذاران و به‌خصوص سرمایه‌گذاران مبتدی، جذاب و کم‌ریسک می‌باشند.

https://khabarpu.com/img/post/1631636930.jpg

در این مطلب سعی می‌شود ابتدا به تعریف اوراق پرداخته شود و سپس تفاوت اوراق و سهام را شرح می‌دهیم و خلاصه‌ای از ویژگی بهترین اوراق مشارکت نیز توضیح داده می‌شود. در نهایت به تفاوت اوراق مشارکت و اوراق قرضه خواهیم پرداخت.

https://khabarpu.com/img/post/1631636937.jpg

تعریف اوراق (Securities)

اوراق بهادار یک نوع ابزار تأمین مالی است که شامل سهام، اوراق بدهی و اوراق مشتقه است که در بازار سرمایه و بورس قابل معامله هستند.

به ناشران اوراق، صادرکنندگان یا توزیع‌کننده گفته می‌شود.

اوراق سهام شامل اوراق عادی و ممتاز است و اوراق بدهی به سه دسته؛ اوراق قرضه، اوراق مشارکت و ابزارهای مالی اسلامی تقسیم می‌شود. ابزارهای مشتقه نیز شامل قراردادهای آتی و اختیار معامله می‌باشد.

تفاوت خرید اوراق و سهام

با این اوصاف تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری در اوراق یا سهام، برعهده سهامدرا می‌باشد.

تعریف اوراق مشارکت

اوراق مشارکت نوعی اوراق بهادار است که به‌صورت اوراق بی‌نام یا با نام می‌باشد و به قیمت اسمی، برای مدت معینی انتشار می‌یابد و سپس به سرمایه‌گذاران تعلق می‌گیرد.

سرمایه‌گذار با خرید اوراق مشارکت در اجرای طرح مثلاً پروژه‌های عمرانی، مشارکت می‌کند. در نهایت سود حاصل از سرمایه‌گذاری، بین سرمایه‌گذار و شرکت تقسیم می‌شود. اوراق مشارکت شامل اوراق ساده و مرکب می‌باشد.

در سرمایه‌گذاری اوراق مشارکت، سود سرمایه‌گذاران محدود به نسبت قیمت اسمی و مدت ‌زمان مشارکتشان می‌باشد. این اوراق تنها در بورس مورد معامله قرار می‌گیرند.

نحوه پرداخت سود این اوراق باتوجه‌به تاریخی که بین طرفین توافق می‌شود تعیین می‌شود. معمولاً سود اوراق مشارکت از نرخ سپرده‌های بانکی 3 الی 6 درصد بیشتر است. ویژگی برتر اوراق مشارکت، پرداخت سود تضمین شده است.

بهترین اوراق مشارکت، اوراقی هستند که نرخ سود بین 18 تا 22 درصد را دارند و موعد پرداخت سود آنها در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت (ماهانه، سه‌ماهه) می‌باشد.

https://khabarpu.com/img/post/1631636944.jpg

تعریف اوراق قرضه

اوراق قرضه یا Bonds یک ابزار درآمد ثابت است که نام دیگر اوراق قرضه، اوراق بدهی می‌باشد.

شرکت صادرکننده این اوراق، در قبال مبلغی که به‌عنوان قرض از سهامدار دریافت می‌کند، متعهد به پرداخت سود به‌صورت دوره‌ای می‌شود و در نهایت در زمان سررسید اوراق، شرکت سرمایه‌پذیر موظف و متعهد به پرداخت اصل مبلغ دریافتی به خریدار است.

نکته مهم: اوراق قرضه به دلیل داشتن نرخ بهره مشخص، مطابق با قوانین بانکداری اسلامی نیستند، به همین خاطر در ایران مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

https://khabarpu.com/img/post/1631636953.jpg

تفاوت اوراق قرضه و اوراق مشارکت

گرچه اوراق قرضه و مشارکت هر دو به‌عنوان ابزارهای تأمین مالی در بازار سرمایه استفاده می‌شوند اما تفاوت‌هایی با یکدیگر نیز دارند.

هر فرد باتوجه‌به میزان ریسک‌پذیر بودن و اهداف مالی که دارد می‌تواند تصمیم بگیرد که در اوراق سرمایه گذرای کند یا سهام. سرمایه‌گذاری در سهام نیز خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. جهت اطلاع بیشتر از جزئیات اوراق و آگاهی از نحوه عملکرد آنها، مشاهده سایت https://www.fipiran.com را توصیه می‌کنیم.


۲۱:۲۴:۲۹ | سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ | Tuesday 14 / 09 September / 2021