#اخبار کرونا #مذاکرات وین #اخبار دربی #خرید اقلام تنظیم بازاری در سامانه بازرگام bazargam.com #آلودگی هوا #دریافت کارت واکسن vcr.salamat.gov.ir #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #اخبار فرهنگیان

پرکاربردترین ورق های آهنی آهن رسان

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و نیاز افراد، محصولات آهنی به صورت ورق آهنی تولید و توسط شرکت هایی مثل آهن رسان ، آهن آنلاین و مرکز آهن ، روانه بازار می شوند که هرکدام از این ورق ها برای اهداف و پروژه های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق آهنی از مواد مختلفی تشکیل می شود که هریک در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند در صنعت ساخت وساز و سایر صنایع ذی ربط که از ازجمله انواع ورق آهنی می توان به موارد مذکور که توسط آهن رسان دسته بندی شده اند اشاره کرد:

 

انواع خم کاری در آهن رسان

عملیات خم‌ کاری به دو ورژن صورت می پذیرد:

 1. خم ‌کاری V شکل

از این روش خم کاری در تولیدات ارزان قیمت و مواردی که قابلیت اجرا روی پرس برک را دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. خم‌ کاری رو‌ی لبه

در این روش خم کاری که برای تیراژهای تولیدی بالا مناسب هستند از این سبک خم کاری استفاده می گردد.

ورق سیاه آهن رسان مثل st52

ورق های آهنی نوع سیاه از نوردکاری گرم تولید می شوند که در اصطلاح انگلیسی با نام Hot Rolled Sheet شناخته می شوند به طور عمده از ورق های گالوانیزه گرم که در دو نوع:

 

 1. فولاد 1011A
 2. فولاد 36A

 

تشکیل می شود که هردو نوع آن از دسته فولاد کم کربن می باشند و به گفته آهن رسان در صنایع متعددی به کار برده می شود. به عنوان مثال از فولاد نوع 36a برای عملیات های که نیاز به جوشکاری دارد استفاده می شود. یا فولاد دسته 1011A با استحکام بالایی می باشد که دارای شکل پذیری بسیار بالایی است و معمولا در ساخت ظروف نیز از آن استفاده می شود. فولاد نورد سرد بر خلاف فولاد نورد گرم از سطح نازکتری برخوردار می باشد و در برابر خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. این موارد روی قیمت ورق st52 آهن رسان نیز تاثیر گذار است.

گفته آهن رسان در مورد استفاده از ورق آهنی در ساختمان سازی

ورق هایی که در ساخمان سازی استفاده می شود در دو گرید:

 1. ST33
 2. ST52

 دسته بندی می شود که نرمی و سختی این ورق ها با در نظر گرفتن نوع آلیاژی که در آن ها به کاربرده شده است متغیر می باشد. لازم به ذکر است که هرچقدر درصد کربن در ورق آهنی بیشتر باشد، ضخامت ورق سخت تر می شود.

فرایند تولید ورق سیاه

در ورق های نوع نورد گرم که ورق سیاه نامیده می شود و از دسته معروف ورق آهنی می باشد با توجه به نوع کاربرد و مصارفشان در صنایعی اعمم از:

مورد استفاده قرار می گیرد.

پرفروش و مصرف ترین نوع ورق سیاه از لحاظ کیفیت ورق st37 می باشد که از نظر سختی و منعطف بودن در حد متوسط قرار داردو بیشترین نوع کاربرد را دارد به طور عمده در مصارفی اعمم از:

 1. ساختمان
 2. اسکلت سازی
 3. سوله سازی

و موارد ذی ربط مورد استفاده قرار می گیرد. ورق سیاه نوع دوم یعنی ورق آهنی صنعتی st52 در مصارفی همانند:

 مورد استفاده قرارمی گیرد. دردسته ورق های سیاه که در گروه ورق آهنی گرم قرار دارد ورق هایی دارای قابلیت کشش بالا هستند که از آن ها برای ساخت:

 1. بدنه کشتی
 2. ماشین آلات سنگین

و صنایع سنگین مشابه استفاده می شود. این ورق ها دارای انعطاف بالایی هستند و نرم می باشند و در 5 دسته:

تقسیم بندی می شوند.

ابعاد ورق سیاه

ورق سیاه در دو شکل:

 1. رول
 2. شیت

 

وارد بازار می شوند و دارای ضخامت 15 میل هستند. نکته مهم در این قسمت این است که ورق های سیاه با ضخامت بالای 15 میل به صورت خام یا همان شیت وارد بازار می شوند.

ورق گالوانیزه

ورق های گالوانیزه یا در اصطلاح Galvanized sheet از ورق سرد روغنی تولید می شوند که نوعی از ورق های آهنی می باشد که برای تولید این ورق ها یک پروسه کاری نسبتا طولانی در تمام سطح ورق صورت می پذیرد به این صورت که مقداری میکرون روی سطح فلز روی پوشیده می شود تا ورق را در مواجه با زنگ زدگی مقاوم تر سازد.

ویژگی های ورق گالوانیزه آهن رسان

کاربردهای ورق گالوانیزه

از ورق گالوانیزه شده در صنایعی اعمم از:

 1. اتومبیل
 2. حمل و نقل
 3. کشاورزی
 4. کاغذ
 5. لوله
 6. بیلبوردها
 7. لوازمی خانگی گرمایشی
 8. کانال کولرو لوله بخاری
 9. کابینت های آشپزخانه
 10. لوله‌ آب

مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی هرجا که احتمال وجود زنگ زدگی و خوردگی وجود داشته باشد از این سبک ورق استفاده می شود همچنین با فرم دهی ورق گالوانیزه به صورت ورق کرکره ای می توان از ان در ساخت سقف های شیروانی در منازل شمالی نیز استفاده کرد.

ورق رنگی آهن رسان

به گفته آهن رسان، ورق های گالوانیزه شده یا در اصطلاح Colored iron sheet با پاشش رنگ توسط دستگاه ها رنگ می شوند این سبک ورق ها دارای تنوع بالایی هستند و در کوره های خاصی تولید می شوند در پروسه تولید ورق رنگی سطح ورق در دو فرآیند تحت ضخامت های 20 تا 25 میکرون و قسمت پشتی ورق تحت ضخامت 7 تا 15 میکرون پوشش دهی رنگی می شوند و در کوره قرار می گیرند وجود رنگ الکترو استاتیک ورق گالوانیزه را در مقابل خوردگی زیاد مقاوم تر می کند و ظاهری زیبا به آن می بخشد.

 

کاربرد ورق رنگی

 1. صنعت حمل ونقل مانند ساخت كانتینرها، سردخانه و كاروان ها ثابت شده و متحرك
 2. صنعت فلزات مانند انواع كابینت، تجهیزات اداری، پارتیشن بندی، بدنه کامپیوترو سیستم
 3. ساخت لوازم خانگی مانند انواع بدنه یخچال و آبگرمكن انواع اجاق گاز و ماشین لباس شویی
 4. صنایع ساختمانی مانند سقف ها و بدنه انبار و سقف كاذب و نمای داخلی و خارجی ساختمان

 

ابعاد ورق های رنگی

ورق های رنگی به صورت رول شده تولید می شوند و در استاندارد های عرض 100 سانتی متر و 125 سانتی تولید و در بازار عرضه می شوند.

 

ورق اسیدشویی آهن رسان

سطح این سبک ورق ها با اسید کلریدریک چربی را روی سطح ورق به ضخامت مورد نظر می رساند همان طور که قبلا نیز گفته شد این ورق ها از نورد ورق گرم تولید می شود و در طی پروسه ای ناخالصی ها روی سطح ورق توسط اسید گرفته می شود و حالتی براق و روغنی پیدا می کند.

 

این سبک ورق اسید شویی در مصارف اعمم از:

 1. صنعت ساختمان
 2. تولید مخازن گاز
 3. اتومبیل سازی

مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای ورق اسیدشویی

از ورق اسیدشویی تحت کیفیت های بالا و مختلف در ساخت انواع لوله های نفت و گاز صنعت کشتی سازی ساختانواع رینگ و شاسی در بدنه خودرو استفاده می شود. همچنین باید توجه کرد که خاصیت ضدسایش و سخت بودن در این ورق ها بسیار حائز اهمیت می باشد.

ابعاد ورق اسید شویی

از ورق های اسیدشویی شده که تحت ضخامت 1.5 میلی متر تا 6 میلی متر تولید می شود به دو گونه رول شده یا شیت شده یعنی فابریک و برشی تولید می شوند که این ورق ها معمولا در ضخامت های 100 سانتی متر تا 125 سانتی تولید می شوند.

 

ابعاد انواع ورق اسیدشویی فابریک

 1. ورق اسیدشویی شده ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر
 2. ورق اسیدشویی شده ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی متر

 

ورق استیل آهن رسان

ورق های استیل درانواع مختلفی وجود دارد که عبارت است از:

 1. ورق استیل
 2. ورق استیل نگیر
 3. ورق استیل براق
 4. ورق استیل مات
 5. ورق استیل خش دار
 6. ورق استیل ضد اسید
 7. ورق استیل نسوز
 8. ورق استیل روکش دار

ورق استیل یا در اصطلاح steel sheet یکی از انواع ورق آهنی می باشد و از نوع ضدزنگ است که برای تولید انواع قطعات و محصولات متنوع به کار برده می شود ورق فلزی دارای خواص متعددی می باشد که از جمله آن ها می توان به:

ردیف

طول به متر

عرض به متر

ضخامت به میلی متر

چگالی به استیل

حدود وزن به کیلوگرم

1

2

1

0/4

7/86

6/2

2

2

1

0/5

7/86

8

3

2

1

0/6

7/86

10

4

2

1

0/7

7/86

11

5

2

1

0/8

7/86

13

6

2

1

0/9

7/86

14

7

2

1

1

7/86

16

8

2

1

1/25

7/86

20

9

2

1

1/5

7/86

24

10

2

1

2

7/86

32

11

2

1

3

7/86

48

جدول زونی ورق استیل

اشاره کرد. از جمله مزیت های این ورق ها می توان به سریع تمیز و براق شدن آن ها اشاره کرد این ورق در صنایعی که در آن هااز مواد خورنده و گرمای زیاد استفاده می شود مانند مواد شیمیایی، پتروشیمی، مواد غذایی و موتورها مورد استفاده قرار می گیرد.


۱۵:۰۲:۳۱ | دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ | Monday 18 / 10 October / 2021